MAN na targach Bauma 2013

MAN na targach Bauma 2013

Pod hasłem "Stawiam na efektywność" nowe pojazdy trakcyjne z silnikiem Euro 6 znalazły się w centrum uwagi na stoisku firmy MAN na targach budowlanych bauma.

Od ponad 75 lat MAN konstruuje pojazdy z napędem na wszystkie koła, dzięki czemu posiada duże kompetencje w tym zakresie oraz doskonałą znajomość branży.

Na targach bauma 2013 firma MAN po raz pierwszy prezentuje silniki spełniające wymagania normy 6 dla pojazdów budowlanych. Nowością są także kabiny kierowców ze zderzakami, podwójna kabina dostępna w typoszeregach MAN TGL i TGM oraz ciężka czteroosiowa wywrotka o całkowitej masie dopuszczalnej 50 ton, przeznaczona dla górnictwa odkrywkowego. Firma MAN już od kilkudziesięciu lat jest ważnym partnerem branży budowlanej. Na targach można oglądać ekonomiczne i niezawodne pojazdy budowlane MAN w wersji z silnikiem Euro 6. Najważniejsze jest zapewnienie sprawnej logistyki na budowie dzięki zastosowaniu wytrzymałych i ekonomicznych pojazdów oraz szerokiej palety usług dodatkowych.

Nowe pojazdy MAN TGX i TGS mają całkowicie nowy przód z harmonijnie zintegrowanym stalowym zderzakiem. Stalowy trzyczęściowy zderzak dostępny jest także w pojazdach typoszeregu TGL przeznaczonych do normalnego ruchu drogowego oraz typoszeregu TGM w wersjach z napędem do poruszania się po drogach i wersjach z napędem na wszystkie koła. Nowe wnętrze kabiny kierowców w zaprezentowanych dotychczas pojazdach MAN TGL i TGM zostało dobrze przyjęte przez klientów. Zapewnia ono większy komfort i jest bardziej funkcjonalne dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów wykończeniowych i przyjaznych dla kierowcy urządzeń obsługi. Ponadto MAN prezentuje na targach zmienioną podwójną kabinę dla pojazdów TGL i TGM. Jej wygląd zewnętrzny został dostosowany do charakterystycznej linii pojazdów Euro 6, a wnętrze otrzymało nowe wyposażenie.

Szczególne wymagania w stosunku do pojazdów stosowanych na budowie
Przedsiębiorstwa działające w branży budowlanej są zainteresowane nie tylko możliwością efektywnego zastosowania pojazdów i ich dużą wytrzymałością. Bardzo istotnym aspektem jest także duże obciążenie użytkowe, czyli możliwie jak najniższa masa własna pojazdów, gdyż najczęściej są one użytkowane przy pełnym załadunku. Konstruując silniki Euro 6 i związane z nimi systemy oczyszczania spalin inżynierowie MAN starali się w jak najmniejszym stopniu ograniczyć dostępne obciążenie użytkowe. Drugi aspekt dotyczy zapewnienia wygodnej konstrukcji pod zabudowę uwzględniającej bardzo szeroki zakres zastosowania pojazdów MAN w branży budowlanej i górniczej. Nowy system oczyszczania spalin nie mógł w założeniach konstruktorów ograniczać możliwości wykonywania zabudów pojazdu. Efekt tych starań jest pomyślny - powyżej górnej krawędzi ramy nie ma żadnych elementów pojazdu, które mogłyby utrudnić montaż zabudowy. Specyfikę branży należało uwzględnić przy projektowaniu bocznych przestrzeni zabudowy. Wsporniki wywrotek z żurawiem do ładowania, hydrauliczne zbiorniki i pompy oleju do zapewnienia napędu do obsługi zabudowy i montażu dodatkowych urządzeń, takich jak pług śnieżny, szczotka czy sprężarka do silosów są przykładem dobrego i przyjaznego dla użytkownika rozwiązania. Specyficzne rozmieszczenie tłumików spalin, zbiorników na olej napędowy i zbiorników AdBlue oraz podniesione do góry końcówki rur wydechowych świadczą o idealnym dostosowaniu pojazdów do potrzeb branży i producentów zabudów.

Bardzo ważnym aspektem uwzględnianym w pracach konstrukcyjnych nad układem napędowym było zapewnienie silnego ciągu przy małych obrotach silnika, co odgrywa istotną rolę przy prowadzeniu pojazdów budowlanych i pojazdów z napędem na wszystkie koła. Nowe silniki w porównaniu z silnikami Euro 5 uzyskują maksymalny moment obrotowy już przy niskich obrotach silnika. Dzięki temu pełen moment obrotowy osiągany jest bardzo wcześnie.

Element identyfikacyjny - stalowy zderzak
Odporny zderzak stalowy - charakterystyczny element wyposażenia pojazdów budowlanych i komunalnych - został zmodyfikowany w ramach prac nad nowym wzornictwem pojazdów z silnikiem Euro 6. Zderzak ten jest teraz we wszystkich typoszeregach MAN trzyczęściowy, co pozwala ograniczyć koszty ewentualnej naprawy. Duże otwory chłodnicy zapewniają prawidłowe chłodzenie silnika Euro 6 podczas eksploatacji pojazdu w każdych warunkach. Zintegrowany stopień ułatwia kierowcy czyszczenie przedniej szyby. W typoszeregach TGS i TGX tablica rejestracyjna zasłania przedni zaczep transportowy ograniczając w ten sposób jego zanieczyszczenie. W razie potrzeby uchwyty tablicy rejestracyjnej mogą być złożone do dołu.

Wyraziste wzornictwo i nowy symbol lwa dla pojazdów z silnikiem Euro 6
Nowa linia frontu pojazdu jest atrakcyjna optycznie, ale także uwzględnia wymagania techniczne technologii Euro 6. Otwory chłodzące z przodu pojazdu zajmują większą powierzchnię, aby maksymalnie zwiększyć przekrój poprzeczny przepływu powietrza a tym samym poprawić sprawność chłodzenia pojazdu. Optymalizacja pod względem aerodynamicznym kolumn A, osłon i zderzaków przyczynia się do poprawy systemu przepływu chłodzącego powietrza i ogranicza zużycie paliwa.

Dzięki przesuniętej w dół górnej krawędzi klapy czołowej odsłonięte zostaje zakrycie wycieraczek. Utrzymana w czarnej tonacji strefa z wycieraczkami szyby przedniej powoduje optyczne zwiększenie powierzchni szyby. Szeroko otwarte osłony od wiatru w połączeniu z osłoną chłodnicy w kształcie V i z otworami chłodnicy tworzą bardzo dynamiczne wzornictwo całej czołowej części pojazdu. Zachowana zostaje przy tym typowa charakterystyczna linia pojazdów ciężarowych MAN. Jednak dokonane zmiany w zakresie proporcji i prowadzenia linii wyróżniają optycznie pojazdy z silnikiem Euro 6 w całej rodzinie pojazdów MAN TG.

We wszystkich pojazdach MAN - od wersji z silnikiem Euro 2 do Euro 6 - niezależnie od przeznaczenia pojazdów (w pojazdach budowlanych, pojazdach dostawczych i pojazdach dalekobieżnych) nowa sylwetka lwa umieszczona jest w centralnym miejscu, na chromowanej listwie kratki chłodnicy. W ten sposób lew - znany na całym świecie symbol siły MAN - zyskał większą dynamikę i promieniuje siłą. Nowe umieszczenie logo jest także korzystne dla powszechnie znanego literowego symbolu MAN. Litery te zostały trochę powiększone i są lepiej widoczne w centralnym miejscu kratki chłodnicy.

Kompetencja w branży budowlanej od prawie 100 lat
Pojazdy ciężarowe z wywrotkami firma MAN wprowadziła już prawie 100 lat temu. Współpraca ze znaną monachijską firmą Meiller specjalizującą się w konstruowaniu zabudów do wywrotek rozpoczęła się w 1916 roku. W 1925 roku MAN wprowadził do programu swoich produktów pojazdy ciężarowe z wywrotkami firmy Meiller.

Od ponad 75 lat firma MAN gromadzi doświadczenie w zakresie konstrukcji pojazdów z napędem na wszystkie koła. W 1937 roku firma MAN przystąpiła do prac konstrukcyjnych nad trzyosiowym pojazdem z napędem na wszystkie koła, który był produkowany dla wojska. Trzy lata później na rynku pojawił się także dwuosiowy pojazd ciężarowy z napędem na wszystkie koła MAN ML 4500 A. Z tego rozwiązania firma MAN skorzystała w okresie powojennym przy budowie traktorów. W 1948 roku MAN zapisała się w historii traktorów wprowadzając napęd na wszystkie koła w ciągnikach rolniczych. Od 1952 roku firma MAN ponownie zaoferowała pojazdy ciężarowe z napędem na wszystkie koła wprowadzając typoszereg MK, a zwłaszcza generację z krótką kabiną pod koniec lat 50-tych ubiegłego wie-ku. Równocześnie powstał dedykowany wojsku typoszereg MAN Typ 630, wyprodukowany w wielu egzemplarzach. W ten sposób firma MAN mogła potwierdzić swoją kompetencję producenta niezawodnych i wytrzymałych pojazdów z napędem na wszystkie koła. Umocniła ją jeszcze bardziej kon-struując i produkując dla Bundeswehry i innych armii całą rodzinę pojazdów przeznaczonych do poruszania się wysokim terenie. Od tego czasu pojazdy ciężarowe z napędem na wszystkie koła znajdują się w programie produkcji MAN.

Kompetencja MAN w branży budowlanej opiera się także na wieloletnim doświadczeniu w zakresie konfiguracji podwozia i napędu w pojazdach o przeznaczeniu specjalnym. Znajduje to swoje odzwierciedlenie na przykład w specjalnie zaprojektowanym podwoziu pod zabudowę betoniarek samochodowych. Innowacyjne rozwiązania ostatniego dziesięciolecia – hydrauliczny napęd osi przedniej MAN HydroDrive® czy retarder wodny MAN PriTarder® - zostały oczywiście zastosowane także w nowych pojazdach z silnikami Euro 6 przeznaczonych dla budownictwa.


4trucks.pl / MAN Truck & Bus Polska

Przeczytaj też:
Podsumowanie roku 2022 w MAN Truck & Bus Polska Rok 2022 dla MAN Truck & Bus był rokiem pełnym wyzwań. W wyniku działań wojennych i po agresji Rosji w Ukrainie koncern stracił dwie z trzech fabryk produkujących komponenty do samochodów ciężarowych.
MAN TGX i naczepa z TIP Trailer Services w zestawie dla ośrodków nauki jazdy
Nowy rok w branży pojazdów użytkowych W całej grupie nowych samochodów ciężarowych pow. 3,5 t w styczniu 2023 r. zarejestrowano 2486 szt. To rezultat o 233 szt. wyższy niż w tym samym miesiącu przed rokiem (+10,3% r/r) i jednocześnie najwyższy wynik dla analogicznego miesiąca w całej historii notowań.
Elektryczny debiut autobusów MAN w Siedlcach Po ośmiu latach MAN wraca do Siedlec i to elektrycznie.
Ciężarówki i autobusy - jak minął rok W roku bieżącym rynek samochodów ciężarowych jest niestabilny. Mimo iż dotychczas radził sobie nieco lepiej z zakłóceniami dostaw półprzewodników niż inne kategorie pojazdów, to po wybuchu wojny za wschodnią granicą sytuacja została skomplikowana dodatkowo brakami komponentów z Ukrainy.
MAN TGX z projektu WOMAN ma nowego właściciela Na drodze widać go z daleka. Wyróżnia się charakterystyczną barwą i pełnym wyposażeniem w akcesoria przydatne każdemu kierowcy, a w szczególności paniom pracującym w zawodzie kierowcy ciężarówki.
Zamość z umową na pierwsze autobusy elektryczne MAN W dniu 2 grudnia 2022 r. Miejski Zakład Komunikacji w Zamościu podpisał umowę z firmą MAN Truck & Bus Polska na zakup i dostawę 14 autobusów elektrycznych Lion`s City E plus siedem dwustanowiskowych stacji przeznaczonych do ładowania pojazdów.
Ciężarowe w górę W październiku 2022r. zarejestrowano 3742 nowe pojazdy użytkowe pow. 3,5 t, tj. więcej niż przed rokiem (+24,8%) i więcej o 12,4% niż we wrześniu br. jest to niewątpliwie bardzo optymistyczna wiadomość.
Autobus roku 2023 na TRANSEXPO w Kielcach W Kielcach trwa najważniejsze wydarzenie branży transportu zbiorowego w Polsce – wystawa Transexpo. Złoty Medal w kategorii Autobusy za MAN Lion’s City 18 E oraz nagrodę za design stoiska targowego.