Wyścigi Pojazdów Ciężarowych FIA

Wyścigi Pojazdów Ciężarowych FIA

Ponad 500 opon do zamontowania podczas każdego wyścigu - oto wyzwanie dla ekipy oponiarskiej Goodyeara.

W Europejskich Mistrzostwach Wyścigów Pojazdów Ciężarowych FIA do rozegrania zostały już tylko dwie eliminacje. Po dziewiątej rundzie, rozegranej 22-23 września br. w Zolder w Belgii, prowadzi Jochen Hahn z zespołu Castrol Team Hahn Racing za kierownicą MAN-a, który wygrał pierwszy sobotni wyścig. W drugim wyścigu tego dnia zwyciężył Markus Boesiger prowadzący ciężarówkę Renault w barwach Pneu Bösiger TEAM 14.

W niedzielę Antonio Albacete z teamu Equipo Cepsa prowadzący MAN-a wygrał pierwszy wyścig, a w drugim triumfował Adam Lacko z Team MKR Technology jadący Renault. Następny wyścig odbędzie się w Jarama w Hiszpanii w pierwszy weekend października br.

Nie tylko kierowcy pracują w pocie czoła podczas wyścigów. Być może najbardziej zapracowanymi ludźmi na torze są technicy z TRO (Truck Racing Organisation), którzy montują opony. TRO jest organizatorem serii Europejskich Mistrzostw Wyścigów Pojazdów Ciężarowych FIA, a także zajmuje się logistyką i montażem opon dostarczonych przez Goodyeara.

Podczas każdego weekendowego wyścigu dwaj technicy zakładają i zdejmują od 150 do 300 opon Goodyear Truck Racine, w zależności od warunków panujących na torze i liczby ścigających się pojazdów ciężarowych. Minimalna liczba ciężarówek w wyścigu to 14, lecz na torach takich jak Le Mans i Nogaro, na których odbywają się również wyścigi krajowe, może ich być nawet 55. Zespół montujący opony ma pojazd ciężarowy z naczepą, którym na każdy wyścig dowozi średnio 250 opon oraz maszynę do montażu. Dzięki tej maszynie i umiejętnościom ekipy w ciągu dwóch godzin można wymienić nawet do 60 opon. W zależności od rodzaju obręczy (stalowej lub aluminiowej), wymiana opony trwa 3-4 minuty.

Dla zespołu dbającego o opony wyścigowy weekend zaczyna się już w czwartek, kiedy team przyjeżdża na tor i rozpoczyna przygotowywanie opon. Przepisy dopuszczają do sześciu opon na ciężarówkę dziennie, lecz jeżeli w danym dniu organizowane są nielimitowane przejazdy próbne, sztuk ogumienia może być nawet więcej. Na sam wyścig przygotowuje się 120 opon, które biorą udział w losowaniu FIA - każdy zespół otrzymuje losowo wybrane opony, a losowanie odbywa się w piątek. W piątkową noc opony przechowywane są w zamknięciu, aż do wydania zespołom o 7:00 rano w sobotę. Następnie opony są dowożone zespołom do boksów quadem wyposażonym w specjalną przyczepę.

Podczas dni wyścigowych pracy jest jeszcze więcej. W sobotę kolejne opony przygotowywane są do losowania na wyścig niedzielny, a ponadto zespoły przekładają opony na pojazdach tak, by jak najlepiej wykorzystać te sześć sztuk dozwolonych do użycia podczas weekendu. Szczyt pracy przypada na sobotnią noc, gdy montowane są opony na niedzielny wyścig. Podczas dużego weekendowego wyścigu, jak np. w Nogaro, ekipa oponiarska pracuje nawet do drugiej nad ranem, a pracę następnego dnia rozpoczyna już pięć godzin później. Praca w niedzielę wygląda podobnie, zaś po wyścigu wszystkie opony są pakowane na ciężarówkę i przygotowywane do transportu.


4trucks.pl / Goodyear Dunlop Tires Polska