System ASTO - 69 Rajd Polski pod okiem satelity.

System ASTO - 69 Rajd Polski pod okiem satelity.

Najlepszy system zabezpieczenia rajdów w Europie!

W dniach 28 - 30 września 2012 roku rozpocznie się 69 edycja Rajdu Polski. To najstarszy (zaraz po Rajdzie Monte Carlo) i najbardziej prestiżowy polski rajd, organizowany już od 1921 roku. Tegoroczne zmagania najszybszych kierowców można będzie oglądać na trasach niedaleko urokliwych Mikołajek, gdzie znajdzie się baza Rajdu.

Rajd Polski stanowi 10 rundę Mistrzostw Europy i jest przedostatnią imprezą mistrzostw Polski. Kierowcy na zapoznanie się z trasą mają dwa dni przed datą rozpoczęcia (26-27 września), uroczysty start Rajdu odbędzie się zaś wieczorem 28 września. Walka na odcinkach specjalnych została zaplanowana od godzin porannych w sobotę. Rajd Polski zakończy się w niedzielę o godz. 18.00.

Nad bezpieczeństwem uczestników i widzów Rajdu Polski czuwać będzie firma AutoGuard, od wielu lat współpracująca z Polskim Związkiem Motorowym. Dedykowany system ASTO (AutoGuard Safety Tracking Operation), stworzony z myślą o zabezpieczeniu rajdów zadba o pomiary czasu i kontrolę przejazdów oraz bezpieczeństwo kierowców.

- Nasze urządzenia i oprogramowanie od wielu lat wykorzystywane są z powodzeniem jako profesjonalne rozwiązanie stosowane przy zarządzaniu flotą pojazdów - zachwala Dyrektor Biura Technicznego AutoGuard, Wojciech Filipiak - przy współpracy z Polskim Związkiem Motorowym powstał pomysł stworzenia systemu ASTO, zbudowanego w oparciu o istniejące urządzenia oferowane przez AutoGuard. Mechanizmy te okazały się na tyle niezawodne i bezawaryjne, że bez problemu można je stosować w samochodach rajdowych. Poprzez wykorzystanie urządzeń w systemie ASTO, pracujących w ekstremalnych warunkach zdobywamy doświadczenie, które służy udoskonalaniu rozwiązań technicznych, oraz wpływa na coraz większą wydajność systemu. Nasi informatycy doskonale poradzili sobie ze stroną programistyczną, przygotowując łatwą i prostą w obsłudze aplikację, która celująco zdała egzamin. System ASTO wykorzystano także kilkakrotnie na Słowacji i w greckim rajdzie ELPA - mówi Wojciech Filipiak - Połączenie doświadczeń rajdowych i biznesowych sprawia, że nasze produkty i usługi oferowane przy monitorowaniu flot są optymalnie dostosowane do polskiego rynku logistyki i są niezawodne.

Schemat działania systemu ASTO jest bardzo prosty - w samochodach startujących w rajdzie montowane są urządzenia GPS ze zintegrowanym modemem GPRS. Urządzenia są zaopatrzone we własne zasilanie, co jest dodatkowym atutem, ponieważ nie korzystają z instalacji elektrycznej samochodu, która może zostać uszkodzona podczas wypadku, co stanowi podwójne zabezpieczenie. GPS określa pozycję pojazdu i za pomocą sieci GSM dane przesyłane są do Centrum Kierowania Rajdem i wyświetlane na ekranach komputerów. System Asto precyzyjnie namierzając samochody umożliwia szybką reakcję służ ratowniczych w momencie, gdy auto ulegnie uszkodzeniu lub wypadkowi. Kierowcy mają do dyspozycji przyciski alarmowe umieszczone w bezpiecznych miejscach - naciskając je mogą poinformować Centrum Rajdu o stanie pojazdu i załogi (również brak reakcji załogi w ciągu minuty może oznaczać poważniejsze zdarzenie) skracając do minimum czas potrzebny służbom ratowniczym na podjęcie akcji. CKR zatrzymuje rajd i we wskazane miejsce wyruszają bezzwłocznie służby ratunkowe.

- Od chwili wprowadzenia ASTO trudno wyobrazić sobie organizację rajdów bez tego systemu - mówi Paweł Owczyński, Szef Centrum Kierowania Rajdem. - Poprzednio polegaliśmy tylko na łączności radiowej, która nie tylko była bardziej zawodna ale angażowała dużą liczbę osób obsługi. Dla organizatorów jest to krok milowy jeżeli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa uczestników rajdu ale także widzów. Dzięki ASTO bardzo szybko możemy reagować na każde zagrożenie, każda sekunda liczy się, kiedy dochodzi do niebezpiecznej sytuacji - dodaje Pan Paweł.

Dzięki pełnemu zapisowi ruchu pojazdów podczas rajdu, system ASTO może być również wykorzystywany przez Komisje Sędziowską do rozstrzygania ewentualnych sporów czy protestów zawodników. Dodatkowo, dzięki systemowi ASTO informacja (wyniki i pozycje załóg) o sytuacji na trasach rajdu dostępna jest na stronie rajdy.autoguard.pl i stanowi doskonałą rozrywkę dla miłośników sportów motorowych.

Zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy Polskim Związkiem Motorowym a firmą AutoGuard S.A. w imprezach RSMP i RPP w sezonach 2012-2014 dla zapewnienia bezpieczeństwa załóg rajdowych wykorzystywany będzie system ASTO.

- System ASTO jest stale unowocześniany i rozwijany. Dzięki ścisłej współpracy z programistami, wzajemnemu zrozumieniu i dobrym pomysłom z obu stron, system optymalnie spełnia oczekiwania służ kierujących rajdem - podsumowuje Paweł Owczyński. - Nie znam lepszego systemu pod względem szybkości działania. To rewelacyjne rozwiązanie i po prostu sprawdza się na rajdach - dodaje.


4truckd.pl / AutoGuard S.A.