Finał konkursu YETD w Szwecji

Finał konkursu YETD w Szwecji

Gabriel Warde z Irlandii zwyciężył w finale konkursu Scania Young European Truck Driver.

Finał odbył się w szwedzkim Södertälje i zgromadził blisko 10 000 widzów. Warde biorący udział w konkursie po raz drugi, pokonał 23 pozostałych utalentowanych młodych kierowców z pozostałych krajów europejskich.

- Czułem ogromną presję po konkurencjach, ale to wspaniałe uczucie być po tej stronie linii mety - mówi Warde.

- To było fantastyczne móc zobaczyć jak skoncentrowani i skupieni byli zawodnicy podczas konkurencji konkursowych - mówi Erik Ljugberg Senior Vice President i szef Scania Corporate Relations.

- Jest tylko jeden, który może nazywać siebie najlepszym młodym europejskim kierowcą ale myślę, że cała 24 może tytułować się zwycięzcami.

Gabriel Warde z 7 rezultatem z kwalifikacji wszedł do części finałowej. Drugie miejsce w finale zajął Dmitrey Semenov z Rosji zaś trzecie Stephen Lacombe z Francji. Pierwszą nagrodą w konkursie jest nowa Scania serii R o wartości 100,000 euro.

W tegorocznej edycji konkursu Scania European Truck Driver wzięło udział ponad 17 000 kierowców z całej Europy w wieku do 35 roku życia.

Zawodnicy musieli udowodnić podczas finału, że posiadają cechy i umiejętności odpowiedzialnego i świadomego kierowcy ciężarówki.
Finał konkursu trwał dwa dni i składał się z konkurencji, takich jak jazda przewidująca i ekonomiczna, mocowanie ładunku, sprawdzenie pojazdu przed jazdą, udzielenie pierwszej pomocy i gaszenie pożaru na miejscu wypadku. Drugiego dnia zawodnicy musieli wykazać się umiejętnościami na placu manewrowym. Po rozegraniu 6. konkurencji reprezentant Polski Wojciech Kobierowski z 2. rezultatem zakwalifikował się do części finałowej. Zajęcie tak ysokiej lokaty dało mu możliwość wyboru przeciwników w konkurencji "Combo". Na tym etapie tylko zwycięzca przechodził do kolejnej rundy finałowej. Bieg w którym startował Polak wygrał reprezentant Czech eliminując Wojciecha Kobierowskiego z dalszego udziału w konkursie.

- Bardzo wysoki poziom umiejętności moich rywali, niezwykłe emocje i wyjątkowa atmosfera jaką stworzyli organizatorzy i widzowie - udział w finale konkursu był dla mnie ogromnym przeżyciem - mówi Wojciech Kobierowski.

Konkurs Young European Truck Driver jest ważnym elementem globalnej inicjatywy narzecz odpowiedzialnej, bezpiecznej jazdy, podjętej przez Scania w 2003 roku. Poprzez podkreślenie roli kierowcy Scania chce również przyciągnąć do tego zawodu więcej młodych ludzi.

- Kierowca jest zdecydowanie najważniejszym ogniwem w transporcie drogowym. Ważne są oczywiście pojazdy i infrastruktura, lecz na zużycie paliwa i bezpieczeństwo jazdy ma wpływ przede wszystkim postępowanie człowieka. Za pośrednictwem YETD Scania chce podnieść prestiż profesji kierowcy zawodowego i zwracać uwagę opinii publicznej na istotną rolękierowców w kontekście rentowności firm transportowych i bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także ochrony środowiska. Chcemy pomóc w przyciągnięciu większej liczby młodych, kompetentnych kierowców do branży transportowej - konkluduje Erik Ljungberg. 

Kompletna lista wyników, zdjęcia oraz relacja filmowa z finału dostępne są na stronie www.scania.com/yetd


4trucks.pl / Scania Polska S.A.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL