Konkurs Kierowca Roku 2012

Konkurs Kierowca Roku 2012

W ramach konkursu kierowcy zaproponują zmiany w kursach na prawo jazdy lub przepisach ruchu drogowego.

Rozpoczął się pierwszy etap konkursu na "Kierowcę Roku 2012" programu "defensywnikierowcy.pl - Bezpieczne Auto Firmowe". W ramach piątej, jubileuszowej edycji uczestnicy będą mieli okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi jakości kształcenia kierowców oraz zaproponować zmiany w przepisach ruchu drogowego, które pomogłyby zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach. Na przesyłanie zgłoszeń jest czas do 31 października br. Konkurs jest jednym z elementów tegorocznej edycji programu "defensywnikierowcy.pl - Bezpieczne Auto Firmowe", którego partnerem strategicznym a jest Goodyear.

Zmagania o tytuł Kierowcy Roku jak zawsze przebiegać będą dwuetapowo. Najpierw uczestnicy uzyskują certyfikat defensywnego kierowcy dzięki ukończeniu szkolenia e-learningowego dostępnego na stronie www.defensywnikierowcy.pl. Aby to zrobić, trzeba znać zasady jazdy defensywnej - czyli m.in. być uważnym na drodze, stosować zasadę ograniczonego zaufania, zapinać pasy czy prowadzić auto wyłącznie a nie zmęczonym czy zdenerwowanym. Kierowcy, którzy uzyskają certyfikat, mogą rozwiązać zadanie konkursowe. W tym roku polega ono na zaproponowaniu przez kierowców zmian w przebiegu kursu na prawo jazdy lub przepisach ruchu drogowego, które zwiększyłyby bezpieczeństwo na naszych drogach, co jest główną ideą całego programu.

Na zakończenie tegorocznej edycji konkursu powstanie dokument "Jakich zmian oczekują polscy kierowcy". Przygotowany on zostanie w oparciu o analizę wszystkich odpowiedzi zasugerowanych przez kierowców. Dziesięciu autorów najciekawszych propozycji dotyczących kodeksu lub kursu weźmie udział w drugim, finałowym etapie rywalizacji o tytuł "Kierowcy Roku 2012".

Finalistów, czeka w tym roku niespodzianka. Lekkiej modyfikacji ulegnie nie tylko sposób ich wyboru (pięciu z nich zostanie wybranych przez redakcję serwisu www.defensywnikierowcy.pl, kolejnych pięciu - przez redakcję magazynu "Flota" - honorowego partnera konkursu i partnera merytorycznego), ale również charakter ich walki o tytuł najlepszego kierowcy. Pod okiem instruktorów z Akademii Bezpiecznej Jazdy Tomasza Kuchara będą po raz pierwszy rywalizować zarówno indywidualnie, jak i grupowo.

- Goodyear jako partner strategiczny wspiera program od samego początku jego istnienia. Chcielibyśmy żeby kierowcy posiadali rzetelną wiedzę, ale również umiejętności praktyczne, które pozwolą im na bezpieczną jazdę po polskich drogach - stąd właśnie taka, a nie inna formuła konkursu. Cieszy nas to, że już od pięciu lat pomagamy edukować kierowców, a konkurs - mimo wysokich wymagań - cieszy się popularnością - powiedziała Marta Konopacka, dyrektor Komunikacji Grupy Goodyear Polska.

Tegorocznymi partnerami merytorycznymi są magazyny "Flota", "Auto Firmowe" oraz serwisy internetowe flota.com.pl i autofirmowe.pl, a także Akademia Bezpiecznej Jazdy Tomasza Kuchara. Partnerami strategicznymi są Goodyear i BP, a wspierającym Auto Gaz Śląsk. Funkcję partnerów medialnych w ramach tegorocznej edycji pełnią: Moto24.tv, "Polski Traker", autoefl.pl i tankuj.pl.

Organizatorzy programu "defensywnikierowcy.pl - Bezpieczne Auto Firmowe" będą też współpracować z fachowcami z następujących organizacji: Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Stowarzyszenie na Rzecz Poprawy Bezpieczeństwa Drogowego "Droga i Bezpieczeństwo".

Kim jest kierowca defensywny?
Kierowca defensywny jest przede wszystkim odpowiedzialny. Realistycznie ocenia własne możliwości. Kontroluje swoje emocje i jest tolerancyjny wobec innych kierowców, a także pieszych. Dostosowuje prędkość do warunków na drodze i do stanu swojego organizmu. Nie prowadzi pod wpływem alkoholu, leków czy narkotyków. Zapina pasy. Zachowuje bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego. Jest uważny i przewidujący. Jeździ tak, aby chronić własne życie i nie być zagrożeniem dla innych.


4trucks.pl / Goodyear Dunlop Tires Polska