A+B = absolutnie bezpieczni

A+B = absolutnie bezpieczni

Stalexport Autostrada Małopolska S.A. rozpoczął kampanię, w ramach której wspólnie z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Motocyklistów MotoAutostrada promuje zachowania zwiększające bezpieczeństwo współuczestnictwa samochodów i motocykli w ruchu drogowym.

"A+B = Absolutnie Bezpieczni" - pod takim hasłem Stalexport Autostrada Małopolska S.A. rozpoczął kampanię promującą bezpieczne zachowania na drodze wśród motocyklistów i kierowców samochodów jako współużytkowników dróg. Partnerem akcji jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Motocyklistów MotoAutostrada.

- Rosnąca liczba motocykli na drogach, którą obserwujemy także na A4 Katowice-Kraków, wymaga zwiększenia świadomości zasad bezpieczeństwa wśród kierowców jednośladów i samochodów jako współużytkowników dróg. Kampanię "A+B = Absolutnie Bezpieczni" dedykujemy zatem obu grupom wychodząc z założenia, że mogą one nawzajem udzielić sobie cennych rad i wskazówek - mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Jak wynika ze statystyk, w 2011 roku wydarzyło się ponad 40 tysięcy wypadków drogowych, z czego około 2,4 tysiąca zdarzeń odbyło się z udziałem motocyklistów. Byli oni sprawcami prawie połowy tych incydentów, natomiast 42 proc. wypadków z udziałem motocyklistów spowodowali kierowcy samochodów osobowych. Tymczasem z powodu nieudzielenia motocyklom pierwszeństwa przejazdu, wydarzyło się niemal tyle samo wypadków, co na skutek zbyt szybkiej jazdy jednośladami.

- Te wyniki tylko pokazują, ile w kwestii bezpieczeństwa mamy jeszcze do zrobienia my motocykliści i my kierowcy samochodów. Nie zapominajmy bowiem, że większość motocyklistów to także kierowcy samochodów, którzy poza sezonem motocyklowym, najczęściej zasiadają za kierownicą „czterech kółek”. W kampanii "A+B = Absolutnie Bezpieczni" radzimy, co jako kierowcy jednośladów i samochodów możemy zrobić i na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby na drogach było bezpieczniej - mówi Szczęsny Filipiak z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Motocyklistów MotoAutostrada.

Kampania będzie prowadzona bezpośrednio na A4 Katowice-Kraków, w przestrzeni miejskiej Krakowa i Katowic oraz w Internecie.

"A+B = Absolutnie Bezpieczni" zainaugurował zorganizowany w Krakowie happening, podczas którego aktorzy pantomimy ucharakteryzowani na manekiny służące do crash testów prezentowali statystyki wypadkowości z udziałem motocyklistów i kierowców samochodów. Podczas happeningu dystrybuowane były również ulotki informujące o akcji. Po zakończeniu happeningu w Krakowie, aktorzy przejechali na place poboru opłat w Balicach i Mysłowicach na A4 Katowice-Kraków, gdzie rozdawali kierowcom ulotki, przypominając o zasadach bezpiecznej jazdy.

W kampanię zaangażowali się także miłośnicy jednośladów i "czterech kółek - w tym m.in. Maciej Balcar - muzyk, aktor, wokalista zespołu "Dżem" - którzy wystąpili w krótkich nagraniach dzieląc się z kierowcami swoimi obserwacjami. Filmy wideo dostępne są na stronie kampanii pod adresem www.bezpieczna.autostrada-a4.pl 

W ramach kampanii "A+B = Absolutnie Bezpieczni" ruszył także konkurs dla użytkowników facebooka na profilu akcji pod adresem www.facebook.com/absolutniebezpieczni. Każdy uczestnik konkursu zmierzy się z kilkoma zagadkami dotyczącymi bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pięć osób, które wykaże się najlepszą wiedzą w najkrótszym czasie, otrzyma nagrody: zestaw głośnomówiący bluetooth do samochodu lub wielofunkcyjny intercom na motocykl. Konkurs trwa do 11 sierpnia br.

"A+B = Absolutnie Bezpieczni” to kolejna kampania realizowana przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A., promująca zachowania kierowców zwiększające bezpieczeństwo na drogach. Pół roku temu zakończyła się akcja "To nie sen, Ty prowadzisz" uwrażliwiająca kierowców na zagrożenie spowodowane przemęczeniem podczas prowadzenia pojazdu.

W 2010 roku realizowana była kampania "Rekordowo bezpieczni z A4 Katowice-Kraków", której hasło podkreślało rekordową statystykę: przez 20 miesięcy na koncesyjnym odcinku A4 nie wydarzył się żaden śmiertelny wypadek. Wcześniej, w latach 2005-2007 SAM S.A. przeprowadził akcję "Droga życia".


4trucks.pl / Stalexport Autostrada Małopolska S.A.