Jubileusz 60-lecia ITS

Jubileusz 60-lecia ITS

Instytut Transportu Samochodowego, dziś na wskroś nowoczesna placówka badawczo-rozwojowa z bogatą tradycją, jest obecna praktycznie w każdej dziedzinie transportu samochodowego od sześćdziesięciu lat.

Podstawowym celem działalności ITS jest ograniczenie zagrożeń dla uczestników ruchu drogowego oraz ochrona środowiska przed negatywnym wpływem rozwoju motoryzacji.

Misją ITS jest prowadzenie badań ukierunkowanych na innowacyjność i pełnienie funkcji służb publicznych w odniesieniu do ogólnie rozumianego transportu samochodowego, czy adaptacji przepisów UE. Z tego powodu tworzymy konsorcja z jednostkami naukowymi, akademickimi i podmiotami gospodarczymi dla potrzeb realizacji i wdrożeń projektów, głównie w zakresie bezpieczeństwa kraju, bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony środowiska.

Instytut zatrudnia ponad stu wybitnych specjalistów, w tym liczne grono ekspertów cenionych w organizacjach międzynarodowych. Reprezentują oni zarówno dziedziny techniczne, jak i nauki humanistyczne, co gwarantuje wszechstronny, a równocześnie wnikliwy sposób badania wszelkich aspektów bezpieczeństwa ruchu drogowego i ekologii. Placówka zajmuje się jakże ważnym czynnikiem ludzkim w ruchu drogowym, a także niezawodnością funkcjonowania pojazdów, czy jakością ich wyposażenia.

Pracownicy naukowo-badawczy i techniczni aktywnie uczestniczą w pracach krajowych i międzynarodowych organizacji normalizacyjnych oraz w różnych gremiach doradczych. Międzynarodowa aktywność pracowników Instytutu znajduje swój wyraz w postaci udziału w strukturach UE (Komitety, Grupy Robocze, Stowarzyszenia, Konsorcja itp.).

Podstawowe obszary działalności (naukowej, wdrożeniowej i usługowej) Instytutu mają charakter interdyscyplinarny i obejmują między innymi: ekonomikę i organizację transportu, telematykę, psychologię transportu, działania profilaktyczne podnoszące poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym przygotowanie różnych grup wiekowych do uczestnictwa w ruchu drogowym, badania dopuszczające pojazdy do ruchu, badania materiałów eksploatacyjnych, akcesoriów wyposażenia i części pojazdów, pod kątem bezpieczeństwa ich użytkowania, a ponadto recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji i produktów ich eksploatacji.

Akredytowane laboratoria i jednostki ITS podlegają stałej ocenie przez Polskie Centrum Akredytacji. Laboratoria są wyposażone w nowoczesne urządzenia i aparaturę badawczą, niejednokrotnie unikatową w tej części Europy, co pozwala na prowadzenie badań na najwyższym poziomie.

Instytut, jako jedyna instytucja w Polsce dysponuje bazą danych o wypadkach drogowych, co pozwala prowadzić szczegółowe analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, zarówno bieżące, jak i retrospektywne oraz realizować prace nastawione na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jako przedstawiciel Polski ITS uczestniczy również w tworzeniu i eksploatacji międzynarodowych baz danych o wypadkach drogowych IRTAD (baza OECD) i CARE (baza Unii Europejskiej).

Uwzględniając zagrożenia wynikające z dynamicznego rozwoju motoryzacji i kierując się priorytetami określanymi przez Unię Europejską w zakresie minimalizacji tych zagrożeń, Instytut realizuje szereg projektów i inicjatyw naukowo-badawczych m.in. w ramach Funduszy Strukturalnych oraz Programów Ramowych UE. Prowadzonym pracom przyświeca podstawowy cel, którym jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz ochrona środowiska.

Przykładami międzynarodowych projektów badawczych, które zostały zrealizowane, i w których uczestniczy Instytut są:

• SEC - SAFETY BELT - Program poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego dla krajów Europy Południowej, Wschodniej i Centralnej,
• COST 531 - Sterowanie zmianami strukturalnymi i ich wpływ na jakość połączeń lutowanych,
• IRTAD - Analiza bezpieczeństwa ruchu drogowego w krajach OECD w ramach Międzynarodowej Bazy Danych o Wypadkach Drogowych,
• UE CARE - Baza Danych o Wypadkach Drogowych,
• SAFETYNET - Europejskie Obserwatorium BRD,
• ROSE 25 - Dobre praktyki w zakresie edukacji komunikacyjnej dzieci i młodzieży,
• BEST-BOB - Benchmarking zrównoważonego systemu transportu europejskiego bezpieczeństwo ruchu drogowego,
• SARTRE - Badanie opinii kierowców Europy na temat zagrożeń występujących w ruchu drogowym,
• EUCHIRES - Popularyzacja fotelików,
• LEONARDO - Program nauczania przez całe życie – transfer technologii,
•DRUID - Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków, alkoholu i lekarstw,
• SHLOW - Podnoszenie świadomości w zakresie europejskich badań transportowych,
• ERIC - Doświadczenia CBT w programach w zakresie bezpieczeństwa drogowego we Wspólnocie Europejskiej,
• CLOSE TO - Bezpieczeństwo drogowe,
• Pełnienie funkcji Branżowego Punktu Kontaktowego PR UE przy Polskiej Platformie Technologicznej Inteligentnych Systemów Transportowych,
• NEARCTIS - Develops strong connectionions with several communites, zaawansowana współpraca w zakresie zarządzania ruchem w społeczeństwie informacyjnym,
• DaCoTa - Road Safety Data Collection, Transfer and Analysis – przekaz oraz analiza informacji, dotyczących wypadków drogowych,
• COST MP0602 - Wzajemne relacje między mikrostrukturą a właściwościami lutowi bezołowiowych przeznaczonych do zastosowań w wysokiej temperaturze,
• BALTIC BIOGAS BUS - Wzrost użycia biopaliw do zasilania autobusów komunikacji miejskiej.


4trucks.pl / Instytut Transportu Samochodowego