Finał II edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

Finał II edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

Rozstrzygnięciem konkursu na wynalazek zakończyła się tegoroczna edycja programu edukacyjnego dla młodzieży gimnazjalnej prowadzonego przez firmę Bosch.

Ponad 1200 uczestników wzięło udział w 40 warsztatach kreatywnych w Warszawie i Wrocławiu w ramach II edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Do programu zaproszono 365 szkół gimnazjalnych. Patronat honorowy objęli Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polska Akademia Nauk oraz Urząd Patentowy RP.

- Akademię Wynalazców traktujemy jako kuźnię talentów, które będą wykorzystywać zdobytą wiedzę techniczną do tworzenia najnowocześniejszych rozwiązań. Naszą ambicją jest dzielenie się z młodzieżą, również studentami, naszymi kompetencjami i unikalną wiedzą techniczną. Chcielibyśmy to robić poprzez szersze wykorzystanie naszych centrów szkoleniowych, które są do dyspozycji zarówno nauczycieli jak i uczniów - powiedziała prezes Zarządu firmy Robert Bosch, Krystyna Boczkowska.

Nagrodzone projekty
We wrocławskiej edycji programu pierwszą nagrodę w konkursie na wynalazek zdobył zespół z Gimnazjum nr 7 im. Tradycji Herbu Wrocławia za "solarny zraszacz ogrodowy" - urządzenie do podlewania i nawożenia zasilane baterią słoneczną. Drugie miejsce zajął zespół z Gimnazjum nr 3 im. Podróżników i Odkrywców Polskich w Oleśnicy, który opracował "ładower" - projekt ładowarki do telefonu komórkowego zasilanej przez dynamo rowerowe.Trzecią nagrodę otrzymali uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Jelczu-Laskowiczach za wynalazek „ekologiczny strach na wróble”, który wykorzystuje energię słoneczną do poruszania rękami, a tym samym skutecznie odstrasza ptaki z ogrodów. W Warszawie bezkonkurencyjne były uczennice z gimnazjum nr 121 im. Wojciecha Zawadzkiego (z zespołu Córki Edisona), które zaprojektowały "Light Bag" - system oświetlenia wnętrza damskiej torebki. Drugie miejsce zajął zespół Ekoleszki z Gimnazjum nr 81 im. prof. Witolda Doroszewskiego za projekt o nazwie "Kranputer". Urządzenie to służy do monitorowania zużycia wody, jej temperatury i związanych z tym kosztów. Trzecie miejsce zajął zespół Wilbur ze Społecznego Gimnazjum nr 4 S.T.O. Uczniowie stworzyli makietę robota do prac porządkowych o nazwie "Rena". Członkowie zwycięskich zespołów, ich opiekunowie oraz szkoły otrzymały od organizatorów konkursu nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

O programie
Konkurs na wynalazek jest częścią programu edukacyjnego Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha, którego celem jest popularyzacja nauk technicznych, inspirowanie młodzieży do poszukiwania własnych rozwiązań oraz wspieranie utalentowanych młodych osób. Program jest realizowany w dwóch etapach. Pierwszy to wykłady i praktyczne warsztaty poświęcone nauce i technice prowadzone na uczelniach wyższych przez koła naukowe. W 2012 roku w warsztatach kreatywnych we Wrocławiu i w Warszawie wzięło udział ponad 1200 uczestników, którzy uczyli się m.in. jak projektować roboty, windy, zwiedzali laboratoria samochodowe oraz lotnicze. Drugi etap programu to konkurs na najlepszy wynalazek.

Program Akademia Wynalazców im. Roberta jest realizowany od 2011 roku przez firmę Robert Bosch przy współpracy z najlepszymi uczelniami technicznymi w Polsce. Druga edycja programu zorganizowana została w Warszawie oraz we Wrocławiu we współpracy ze studenckimi kołami naukowymi Politechniki Wrocławskiej i Warszawskiej. Program objął patronatem Jego Magnificencja Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski oraz Jego Magnificencja Rektor Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Włodzimierz Kurnik.

Więcej informacji na temat Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha na stronie www.akademiawynalazcow.edu.pl  oraz na facebooku www.facebook.com/akademia.wynalazcow 


4trucks.pl / Bosch

Przeczytaj też:
Elektryczne naczepy Bosch

Firma Bosch poinformowała o zbudowaniu elektrycznej naczepy. Jest to pierwszy krok w kierunku elektromobilności do ciągników siodłowych.

ABS ma 40 lat

W sierpniu 1978 roku firmy Mercedes-Benz i Bosch prezentowały w Untertürkheim światową nowość: układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania (ABS).

Bosch wprowadza elektryczne ciężarówki na ulice

Dzięki zakupom online, produkty zamówione za pomocą kilku kliknięć, dostarczane są do klienta jeszcze tego samego dnia.

Nowe możliwości od Bosch

Zautomatyzowane, połączone z siecią i elektryczne pojazdy użytkowe

Dane z chmury pozwolą przewidzieć pogodę dla zautomatyzowanych samochodów

Współpraca Bosch i Foreca w zakresie predykcyjnych usług pogodowych na drogach.

Przyspieszony rozwój w pełni zautomatyzowanej jazdy bez kierowcy

Kalifornijska metropolia pilotażowym miastem do testowania jazdy autonomicznej

Przełom firmy Bosch w technologii Diesla

Odpowiedzi na pytania po konferencji w Stuttgarcie

Bosch chce pójść dalej

Przełom: nowa technika Bosch do silników diesla zapewni rozwiązanie problemu emisji NOx

Bosch Mobility Solutions rośnie dwa razy szybciej niż rynek

Dział Mobility Solutions firmy Bosch rośnie w szybkim tempie. - Chcemy dalej przyspieszać, dlatego rozwijamy innowacyjne usługi związane z mobilnością jutra, obok naszych rozwiązań w zakresie elektryfikacji pojazdów, ich automatyzacji i sieci internetowej – powiedział dr Rolf Bulander, szef działu Bosch Mobility Solutions na targach IAA 2016 w Hanowerze. 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL