Samochód Dostawczy Roku 2012

Samochód Dostawczy Roku 2012

Nieco w cieniu wielkich wydarzeń sportowych, sędziowie rozstrzygnęli inny mecz: o tytuł Samochodu Dostawczego Roku 2012.

W tym roku oceniano największe furgony o DMC 3,5 t wyposażone w silniki Euro 5, w szranki stanęło 7 kandydatów. 

Karawana takich gigantów przemknęła przez Mazowsze i ziemię kielecką, drogami różnej kategorii, ale w większości niestety bardzo marnymi i stanowiącymi duże wyzwanie dla samochodów i kierowców. Zgodnie z zasadami konkursu, wszystkie samochody były obciążone jednakowo, do granicy masy dopuszczalnej. W tym roku nieco zmieniły się zasady oceny: w punktacji zostało ujęte zużycie paliwa.

Po pokonaniu ok. 550 km i wykonaniu prób specjalnych, jury złożone z redaktorów branżowych czasopism Ciężarówki, Polski Traker, Samochody Specjalne i VANekstra wybrało Samochód Dostawczy Roku 2012.

Został nim:

- Mercedes-Benz Sprinter 316
zdobywając 54,5 punkta. Choć przewaga punktowa nad samochodem na II pozycji, Fiatem Ducato Maxi (53,1 pkt.) nie jest duża, Sprinter zwyciężył przekonująco: tak typowali go wszyscy sędziowie i był najlepszy w każdej kategorii, poza zużyciem paliwa.

Kolejne miejsca zajęły:
3. Citroen Jumper - 52,8 pkt. (i najmniejsze zużycie paliwa 9,4 litra/100 km w całej stawce, mimo najsłabszego silnika!),
4. Peugeot Boxer - 52,7 pkt.,
5. Volkswagen Crafter - 52,6 pkt.,
6. Iveco Daily - 48,0 pkt.,
7. Renault Master - 47,6 pkt.

Zwycięzca ma prawo przez rok od ogłoszenia wyników nosić tytuł Samochód Dostawczy Roku i używać logo konkursu.

Patronat medialny konkursu Samochód Dostawczy Roku sprawował portal 4Trucks.pl

 

4trucks.pl