Żaglowy transport śródlądowy

Żaglowy transport śródlądowy

Od 18 do 20 maja 2012 roku odbywały się już po raz trzeci Regaty Branży TSL.

Na zaproszenie organizatorów, firm Transics i InterLAN, do mazurskiego portu Sztynort zjechali się z całej Polski przedstawiciele kilkudziesięciu firm transportowych. Niezależnie od tego, czy ktoś był doświadczonym żeglarzem, czy na wodzie dopiero stawiał swoje pierwsze kroki, każdy miał okazję zakosztować uroków żeglarskiego życia w połączeniu z nutą sportowej rywalizacji.

Żeglarstwo z jednej strony skłania do rywalizacji, a z drugiej sprzyja integracji. Może właśnie dlatego transportowcy tak dobrze spisywali się podczas regat - na co dzień konkurujący ze sobą na gruncie zawodowym - na wspólnym wyjeździe pokazali, że potrafią bawić się i integrować jak mało kto.

Już tradycyjnie, w pierwszym dniu spotkania, uczestnicy mieli okazję wzięcia udziału w szkoleniu z zakresu eco-drivingu zorganizowanym przez jednego z partnerów regat - firmę Key Driving Competence. Do rywalizacji o miano najlepszego eko-kierowcy przystąpiło 35 zawodników, którzy pod okiem instruktorów ze Szkoły Jazdy Renault starali się uzyskać jak najniższe spalanie, przy zachowaniu możliwie wysokiej średniej prędkości.

Wyniki konkursu o miano najlepszego eko-kierowcy:
I miejsce - Jaroslaw Rokicki (Optima): spalanie 4,02 l/100 km; średnia prędkość 62,42 km/h
II miejsce - Dariusz Zdrojkowski (Pozkrone): 4,19 l/100 km; 63,29 km/h
III miejsce - Małgorzata Rokicka (Optima): 4,28 l/100 km; 64,34 km/h

Następnego dnia odbyły się III Regat Branży TSL. Podzieleni na 18 załóg uczestnicy, pod wodzą doświadczonych sterników udali się na start pierwszego biegu po jeziorze Dargin. Sternicy dwoili się i troili, by zająć jak najlepszą pozycję przed startem, a gdy po nerwowych pięciu minutach strategicznych manewrów padł wreszcie sygnał - rozpoczęły się zacięte wyścigi. Dobre warunki pozwalały na halsowanie w ostrych przechyłach tak, że można było obserwować wystające z wody fragmenty mieczy co poniektórych łodzi. Zarówno pierwszy, jak i drugi bieg dostarczyły uczestnikom sporo adrenaliny i niezapomnianych wrażeń. Rywalizacja była na tyle zacięta, że o wynikach w klasyfikacji generalnej miała zadecydować dopiero trzecia tura regat. Po krótkich przepychankach na starcie, załogi ruszyły w drogę powrotną przez jezioro Kisajło - tym razem już w pełnym wietrze w pozycji na tzw. "motyla". Do samej mety toczono zaciętą rywalizację, wypychając bosakami foki tak, żeby jak najbardziej zwiększyć efektywną powierzchnię żagla przy słabszym już nieco wietrze. Po podsumowaniu punktacji z trzech biegów dla poszczególnych klas jachtów wyłoniono ostatecznie zwycięskie ekipy w klasyfikacji generalnej III Regat Branży TSL.

I MIEJSCE – załoga HUSSAR GRUPPA
Katarzyna Staniszewska (Kif), Sebastian Grad (Inter Cars), Marek Glinka (Marko), Jan Kusiek (Transbud), Magdalena Włoczkowska, Maciej Kobus, Sylwia Łępicka (Hussar Gruppa), sternik Bodek Jagiełło

II MIEJSCE – załoga INTERLAN
Małgorzata Rokicka, Jarosław Rokicki (Optima), Agnieszka Janusiewicz, Beata Bierdzka (Odmet),Barbara Duda, Andrzej Huczek (Duda), Krystian Mielniczuk (Eurologistics), Kasia Grzelak (InterLAN), sternik - Kamil Stankiewicz

III MIEJSCE – załoga POZKRONE
Grzegorz Orzyłowski, Paweł Bednarczyk, Radosław Chibowski (Trans-Expres), Marcin Narloch (Mor Trans), Mirosław Krzempek (Pozkrone), sternik - Mateusz Kwarciński

Partnerami tegorocznej edycji regat były firmy DAF, Hussar Gruppa, Key Driving Competences, PKN Orlen oraz Pozkrone. Organizatorzy spotkania zapewnili uczestnikom regat także szereg dodatkowych atrakcji: był czas na ognisko oraz szanty, zbiorowe oglądanie finałów Ligi Mistrzów oraz wspólną zabawę podczas wyśmienitego koncertu zespołu Lans Vegas. Doroczne regaty branży TSL na stałe wpisały się już w kalendarz spotkań przewoźników, a organizatorzy spotkania firmy Transics i InterLAN już teraz zapraszają do udziału w kolejnej edycji regat.


4tracks.pl / Transics / InterLAN