Marek Szerenos zwyciężył w finale YETD 2007 !

Marek Szerenos zwyciężył w finale YETD 2007 !

Image Marek Szerenos zajął pierwsze miejsce w europejskim konkursie Young European Truck Driver 2007. Nasz reprezentant pokonał 26 zawodowych kierowców z całej Europy i otrzymał prestiżowy tytuł Young European Truck Driver 2007 oraz nagrodę - nowy ciągnik siodłowy Scania R.


Image Konkurs Young European Truck Driver (YETD) jest częścią globalnego projektu Scania, inicjatywy podjętej w 2003 roku, której celem jest budowa prestiżu zawodu oraz propagowanie odpowiedzialnej i bezpiecznej jazdy wśród młodych zawodowych kierowców. Zwycięzca zakończonej właśnie edycji największego w Europie konkursu, Marek Szerenos, będzie ambasadorem młodych kierowców i wzorem dla innych.

Drugie miejsce w konkursie zajął Tom Sharkey z Irlandii, a trzecie Milan Jakúbek ze Słowacji.

 

"To, co mnie spotkało jest naprawdę wspaniałe. Podobną radość i dumę czułem tylko podczas narodzin moich dzieci," powiedział Marek Szerenos po ceremonii nadania mu tytułu najlepszego kierowcy przez prezesa koncernu Scania, Leif'a Östling'a.

 

"Wiem, jak ważne w mojej pracy jest bezpieczeństwo na drodze. To dla mnie ogromny zaszczyt, że będę mógł być wzorem dla innych młodych kierowców ciężarówek." dodał Marek Szerenos.

Droga na szczyt nie była łatwa. Marek Szerenos najpierw musiał pokonać rywali w eliminacjach regionalnych i w finale ogólnopolskim. W sumie, w 27 krajach europejskich do konkursu stanęło ponad 16.000 młodych kierowców ciężarówek w wieku poniżej 35 lat.

Aby wygrać w europejskim finale, należało wykazać się trudną umiejętnością bezpiecznej i oszczędnej jazdy na wyznaczonej trasie, zdolnościami precyzyjnego i bezpiecznego manewrowania na placu, a także wiedzą na temat prawidłowego zabezpieczenie ładunku. Jednym z ważnych elementów konkursu była również dokładna kontrola pojazdu przed wyjazdem w trasę.

 

"Kierowca jest najważniejszy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze. Oczywiście nie możemy zapominać o samych pojazdach i infrastrukturze, ale to właśnie zachowanie kierowcy odgrywa kluczową rolę. Konkurs pozwala nam zwrócić uwagę na to, jak ważny i odpowiedzialny zawód wykonuje kierowca ciężarówki i jak jego umiejętności wpływają na rentowność firm transportowych." mówi Cecilia Edström, wiceprezes Scania.

Marek Szerenos ma 34 lata, pochodzi z Kleosina koło Białegostoku. Prowadzi własną firmę transportową. Specjalizuje się w przewozie materiałów budowlanych, głównie do Rosji. Jest żonaty, ma dwoje dzieci.źródło: Scania Polska