ESTA-MTD Skuratowicz

MTD Skuratowicz zdobywa prestiżową nagrodę za transport pow. 120 t 

MTD Skuratowicz – firma zrzeszona w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Pracodawców Transportu Nienormatywnego (OSPTN) – wygrywa europejski konkurs ESTA Awards of Excellence 2023 za najbardziej spektakularny transport powyżej 120 t.

MTD Skuratowicz została nagrodzona za realizację transportu elementów maszyny TBM, któr miał miejsce pod koniec ub. roku. Przypomnijmy, to już druga nagroda tego przewoźnika – pierwszą w otrzymał w 2017 r. również w kategorii "Transport powyżej 120 t" – za przewóz reaktora w Białorusi. Warto też dodać, że rok później, nagrodę ESTA Awards of Excellence 2018 otrzymała firma Ol-Trans za transport 26-metrowej choinki do Watykanu.

Konkurs ESTA Awards of Excellence organizowany od 1976 r, to najbardziej prestiżowy konkurs w branży transportu ciężkiego w całej Europie. Jest niejako uhonorowaniem trudu, jaki firmy włożyły w realizację transportu gigantycznych ładunków nienormatywnych i spektakularnych projektów dźwigowych.
Tegoroczna gala odbyła się 20 kwietnia br. w Noordwijk aan Zee w Holandii. Wyróżnienia przyznane zostały w 10 kategoriach: połączone techniki transportowe, zadanie transportowe do i powyżej 120 t, praca przy użyciu teleskopowego żurawia samojezdnego poniżej i powyżej 120 t, rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo w transporcie ponadnormatywnym, innowacja – z myślą o użytkowniku końcowym, praca przy użyciu żurawia z wysięgnikiem kratowym, innowacja – w odniesieniu do producentów sprzętu oraz praca przy użyciu samojezdnej platformy modułowej. Polskim odpowiednikiem jest konkurs Giganci Transportu organizowany przez OSPTN.

Łukasz Chwalczuk, prezes OSPTN:
- Jestem dumny, że firma MTD Skuratowicz zrzeszona w stowarzyszeniu OSPTN po raz kolejny wygrała ze światowymi potentatami, m.in. z Allelys i potwierdziła tylko, że potrafimy realizować transporty na najwyższym, europejskim poziomie. Druga firma nominowana w tym roku, Silvasti z oddziałem w Polsce, również jest członkiem naszego stowarzyszenia, co tylko daje nam dalszą motywację do pracy. Chciałbym też podziękować wszystkim zaangażowanym w ten projekt, a w szczególności Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i jej oddziałom oraz Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego za świetną organizację i dbałość o szczegóły w zakresie procedur i bezpieczeństwa, a politechnikom za wsparcie przy obliczeniach mostowych. Gratulacje dla DB Schenker, a w szczególności dla Tomasza Kwapisa za świetną organizację transportu, spółce Mostostal Warszawa za nieocenioną wiedzę i wsparcie, Patrycji Wróblewskiej i Julii Sowie za dogłębną analizę prawną oraz firmie Goldhofer za światowej klasy sprzęt do transportu ponadgabarytowego, a laureatowi MTD Skuratowicz raz jeszcze brawa za bezpiecznie i profesjonalnie wykonany przejazd.

 

MTD Skuratowicz to firma rodzinna. W realizację transportu elementów maszyny TBM zaangażowała się cała rodzina Skuratowiczów. Senior rodu i założyciel firmy Kazimierz, ojciec Roberta, jechał w konwoju i osobiście monitorował transport przez 2 miesiące. Dzieci właściciela, Paulina i Arkadiusz, pomagały przy organizacji transportu i jego zabezpieczeniu oraz na bieżąco rozwiązywały pojawiające się utrudnienia.
Transport elementów maszyny TBM, która wydrąży tunel na odcinku drogi S19 Rzeszów–Babica, realizowany był w dwóch konwojach. Największy element maszyny TBM – nazwany przez internautów Karpatką – wyruszył jako pierwszy z Opola 11 listopada 2022 r.

Robert Skuratowicz, właściciel MTD Skuratowicz:
- Ten transport, jego organizacja i realizacja, był dużym wyzwaniem. Oczywiście były obawy, żeby coś się nie zepsuło, nie zsunęło. Jednak każdy z pracowników obsługujących ten transport pilnował, by wszystko na każdym etapie trasy odbyło się według planu. Dowieźliśmy oba elementy, pierwszy – największy element TBM – czyli głowicę maszyny, dostarczyliśmy z końcem listopada, następnie na początku grudnia załadowaliśmy drugi, cięższy element, czyli napęd maszyny, i dostarczyliśmy do celu 22 grudnia, dwa dni przed wigilią.

 

Masa zestawu z największym elementem TBM wynosiła 488 t, a masa zestawu z najcięższym elementem – 499 t. Do pokonania każdorazowo była trasa 760 km i m.in. 396 obiektów mostowych.

Przeczytaj też:
Które ciężarówki nie wjadą na Białoruś? W dniu dzisiejszym w Dzienniku ustaw ukazało się rozporządzenie zamykające drogę transportom z i na Białoruś.
Obowiązkowe systemy bezpieczeństwa w ciężarówkach od 2024 roku Od przyszłego roku wchodzą nowe przepisy zaostrzające wymagania dotyczące funkcji poprawy bezpieczeństwa.
ARC Europe Polska z nową flotą pojazdów serwisowych Dobrze zorganizowana i profesjonalna pomoc w przypadku awarii samochodu jest dzisiaj usługą niezwykle pożądaną przez klientów.
Znaki towarowe firm - również transportowych Unijne dofinansowanie do znaku towarowego - tylko do końca grudnia.
Składy jednoosobowe, a nowa uchwała Sądu Najwyższego Uchwała Sądu Najwyższego może otworzyć drogę do wzruszenia spraw zapadłych przed sądem drugiej instancji w trakcie pandemii Covid-19.
RIO i Webfleet wspólnie dla ciężarówek MAN, Scania i dostawczych Volkswagenów Bridgestone Mobility Solutions, jednostka biznesowa Bridgestone, ogłosiła partnerstwo z RIO, dostawcą usług cyfrowych, będącym częścią TRATON SE i siostrą marek pojazdów użytkowych MAN, Scania i Volkswagen Truck & Bus.
PETRONAS otworzył pierwszy flagowy warsztat w Polsce W czwartek 20 kwietnia firma uroczyście otworzyła pierwszy flagowy warsztat w kraju.
Branża TSL w czasach niepewności. Specjaliści szukają nowych kierunków optymalizacji Minione dwa lata były czasem wielkiej próby dla całej branży TSL. Konflikt zbrojny w Ukrainie, rosnące koszty działalności operacyjnej, pozrywane łańcuchy dostaw, spowolnienie w sektorze e-commerce, a także regulacje pakietu mobilności to czynniki, które sprawiły, że utrzymanie rentowności biznesu transportowego stało się obecnie niekwestionowanym wyzwaniem.
Direct Vision Standard - wymogi bezpieczeństwa dla pojazdów ciężarowych Czy polski przewoźnik ma szansę uzyskać zezwolenie bezpieczeństwa HGV?