Ciężarowy Mercedes-Benz z nagrodami w ośmiu kategoriach

ETM Awards 2022

W plebiscycie ETM Awards 2022 samochody ciężarowe, autobusy i usługi Daimler Truck AG zdobyły pierwsze miejsca w ośmiu kategoriach. Wymieniamy najciekawsze z nich.

 

W 26. plebiscycie wzięło udział 5978 czytelników niemieckich czasopism branżowych "Lastauto Omnibus", "trans aktuell", "Fernfahrer" oraz magazynu internetowego "eurotransport.de", należących do wydawnictwa ETM ze Stuttgartu, którzy przyznali prestiżową nagrodę w kategoriach "Najlepsza ciężarówka", "Najlepszy samochód dostawczy”, "Najlepszy autobus" i "Najlepsze marki". Plebiscyt czytelniczy jest przeprowadzany według jednolitej metodologii od 1997 roku. W bieżącym roku w szranki stanęło 219 pojazdów użytkowych w 16 kategoriach oraz około 200 marek z branży pojazdów użytkowych w 29 kategoriach.

W kategorii "Elektryczny samochód ciężarowy" czytelnicy wydawnictwa ETM po raz trzeci uhonorowali doskonałą konstrukcję akumulatorowo-elektrycznego eActrosa, przyznając mu pierwsze miejsce na podium zwycięzców ETM Awards. Prezentując w ubiegłym roku swój pierwszy produkowany seryjnie elektryczny samochód ciężarowy z gwiazdą na masce, Mercedes-Benz Trucks rozpoczął nową epokę. Producent podkreśla swoje zdecydowane zaangażowanie w rozwój drogowego transportu towarowego o lokalnie neutralnym bilansie emisji dwutlenku węgla.
Akumulatory eActrosa składają się z trzech (eActros 300) lub czterech (eActros 400) pakietów akumulatorowych. eActros 400, wyposażony w cztery pakiety akumulatorowe, ma zasięg do 400 kilometrów1. Technicznym sercem tej elektrycznej ciężarówki jest jednostka napędowa – sztywna oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami elektrycznymi i dwustopniową skrzynią biegów. Oba chłodzone cieczą silniki generują moc ciągłą 330 kW oraz moc maksymalną 400 kW. Ponadto, stosując przewidujący styl jazdy, można odzyskiwać energię elektryczną poprzez rekuperację. Energia wytworzona w ten sposób podczas hamowania trafia z powrotem do akumulatorów eActrosa, a następnie może być ponownie wykorzystana do napędzania pojazdu.

Dwa pierwsze miejsca dla pojazdu Mercedes-Benz Actros z napędem konwencjonalnym

Mercedes-Benz Actros zwyciężył w plebiscycie ETM Awards w kategorii "Samochód ciężarowy do transportu dalekobieżnego". Ciężarówka z gwiazdą wyróżnia się szczególnie pod względem rentowności, bezpieczeństwa, niezawodności i komfortu, łącząc te cechy z pionierskimi innowacjami, ofertą w zakresie łączności sieciowej i wieloma innymi przełomowymi rozwiązaniami technicznymi. Należą do nich m.in. cyfrowy Multimedia Cockpit, system MirrorCam, oparty na GPS tempomat Predictive Powertrain Control i asystent hamowania awaryjnego Active Brake Assist 5 z funkcją rozpoznawania pieszych. W aktualnej piątej generacji Actros może być też wyposażony na życzenie w asystenta martwego pola Active Sideguard Assist ze zautomatyzowaną funkcją hamowania i system Active Drive Assist drugiej generacji (ADA 2). Jedna z jego funkcji – Emergency Stop Assist – potrafi zainicjować zatrzymanie awaryjne, jeżeli w krytycznej sytuacji pomimo ostrzeżeń kierowca na nią nie reaguje.

W kategorii "Ciężarówki do ciężkiego transportu dystrybucyjnego od 18 ton" pierwsze miejsce zajął Mercedes-Benz Actros F. Jego funkcjonalne wyposażenie spełnia bardzo zróżnicowane potrzeby i wymagania transportowe kierowców oraz operatorów flot w branży transportowej. Atutami tego pojazdu są przestronna kabina, niskie, trzystopniowe wejście, wybór 17 wzorów konstrukcyjnych, a także duża ładowność i elastyczność w eksploatacji. Do tego dochodzi szeroka gama wyposażenia dodatkowego, obejmująca m.in. retarder, Active Sideguard Assist i Predictive Powertrain Control.

Liderem w kategorii "Ciężarówki do lekkiego transportu dystrybucyjnego poniżej 18 ton" jest Mercedes-Benz Atego. Należy on do najpopularniejszych typoszeregów pojazdów użytkowych Mercedes-Benz Trucks w lekkim i średniociężkim transporcie dystrybucyjnym oraz pozostaje liderem rynkowym w tym segmencie w Europie od ponad 20 lat.

Nagrodę ETM Award w kategorii "Serwis samochodów ciężarowych i naczep" czytelnicy w tym roku po raz kolejny przyznali marce serwisowej Mercedes-Benz TruckWorks. Przyznanie pierwszego miejsca jest wyrazem uznania dla wyjątkowo elastycznej, wszechstronnej i kompleksowej oferty obsługi serwisowej, obejmującej całe portfolio samochodów ciężarowych Daimler Truck wraz z przyczepami, naczepami, zabudowami, osiami, układami hamulcowymi, burtami załadunkowymi, agregatami chłodniczymi i telematyką. Ewentualne roszczenia z tytułu gwarancji i rękojmi pozostają w pełni nienaruszone. System kompleksowej obsługi („one-stop service”) w około 100 lokalizacjach TruckWorks w Niemczech minimalizuje czas przestojów, nakłady pracy i koszty związane z czynnościami konserwacyjnymi i naprawczymi, a także z wymaganymi prawnie przeglądami. Uzupełnieniem oferty usługowej jest serwis opon, usługi odbioru i dostarczania pojazdów, wydłużone godziny otwarcia, serwis całodobowy oraz udostępnianie pojazdów zastępczych. Kierowcom oczekującym na swój pojazd TruckWorks zapewnia zaplecze sanitarne, możliwość skorzystania z pryszniców i noclegu oraz napoje.

Przeczytaj też:
Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza?

Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza? Często spotykamy się z tytułami TIR przejechał drogą... lub kierowca TIRa wymusił pierwszeństwo... To potoczne określenie nie oznacza wcale samochodu ciężarowego, a jest to, mówiąc w skrócie, karnet w międzynarodowym ruchu drogowym.

Zakup używanego samochodu nie taki prosty

Niemal połowa polskich kierowców spotkała się z praktyką ukrywania wad pojazdu przy zakupie auta używanego.

Czy wynagrodzenie za urlop dla kierowców zawodowych będzie wyższe - nawet do 30 tys. kary dla przewoźnika

Sezon urlopowy powoli się rozpoczyna, a wraz z nim firmy transportowe czekają kolejne wydatki.

Program TMS - dla kogo jest przydatny i gdzie się sprawdza?

W branży transportowej dużo się dzieje. Powstaje liczne nowoczesne oprogramowanie, którego celem jest skuteczna obsługa działalności firmy, gdy baza kontrahentów się rozrasta. Wówczas działanie bez odpowiednich narzędzi i planu skazana jest na niepowodzenie.

Ograniczenia w ruchu w Katowicach dla ciężarówek

W związku z organizacją na terenie Miasta Katowice, XI sesji Światowego Forum Miejskiego Wojewoda Śląski wprowadził w dniach od 26 do 30 czerwca 2022 roku w godzinach od 7:00 do 23 :00 zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, z wyłączeniem autobusów.

O jakiej porze najniższe ceny paliw na stacjach?

Badanie przeprowadzone przez ADAC dowodzi, że diesel, na niemieckich stacjach, jest o ponad 16 centów droższy rano, niż wieczorem.

Dwa nowe przejścia Polski z Ukrainą, jednak nie dla wszystkich ciężarówek

Dwa przejścia graniczne w Zosinie i w Budomierzu odbywa odprawa samochodów ciężarowych do 7,5 t.

Jak długo zawodowi kierowcy czekają na badania lekarskie?

Do najważniejszych dla kierowców specjalistów czeka się w ramach NFZ miesiącami - od 3 do 9 miesięcy. Dlatego kluczowe świadczenia powinna uwzględniać medycyna pracy.

Półmetek VII edycji Akcji Profesjonalni Kierowcy

W czwartek (9 czerwca) na Autodromie Jastrząb, odbyło się największe szkolenie w ramach Akcji Profesjonalni Kierowcy. Pięćdziesięciu kierowców doskonaliło swoje umiejętności pod okiem instruktorów ze Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks.

Wyszukiwarka

Informacje