Konkurs Kierowców Scania 2019 - podajemy zagadnienia

Konkurs dla Kierowców Scania 2019

Eliminacje od marca co kwietnia, finał konkursu już w maju br.

 

Branża transportowa potrzebuje coraz więcej kierowców pojazdów ciężarowych i autobusów, a jednym z głównych założeń Konkursu Kierowców Scania jest wzbudzenie zainteresowania tym zawodem i podniesienie jego prestiżu.

– Wiele się mówi o niedoborze kierowców w branży transportowej. W Polsce jest on szacowany na ok. 50 tys. osób. Aby utrzymać wysokie tempo rozwoju, firmy transportowe poszukują najlepszych kandydatów, zachęcając ich dobrym wynagrodzeniem i możliwością pracy w nowym, komfortowym pojeździe. Organizując Konkurs Kierowców Scania zachęcamy młodych ludzi do wybrania pracy kierowcy i rozwoju swoich umiejętności. Tym samym wspieramy przedsiębiorców z branży transportowej. Uczestnicy konkursu są dla nas bohaterami, a setki kierowców zgłaszający się w poszczególnych krajach stają się ambasadorami transportu drogowego. Obecnie, bycie kierowcą to atrakcyjny zawód – mówi Pawel Paluch, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Scania Polska S.A.

Konkurs Kierowców Scania, największe tego typu zawody na świecie, został zainspirowany dyrektywą Komisji Europejskiej z 2003 r. o szkoleniu kierowców. W tym roku wezmą w nim udział kierowcy z 31 państw europejskich. Polskiego laureata konkursu poznamy 11 – 12 maja podczas finału krajowego w Częstochowie.

W tym roku kierowcy bez limitu wieku

W tegorocznym konkursie wprowadzono kilka zmian. Zniesiono górny limit wieku uczestników wynoszący poprzednio 35 lat i stworzono możliwość zgłaszania uczestnictwa online za pośrednictwem systemu Scania Fleet Management (FMS). Tegoroczna edycja obędzie się też pod zmienioną nazwą – Scania Driver Competitions 2018 – 2019.

Polskie eliminacje konkursu Scania

Polskie eliminacje składają się z dwóch etapów. Podczas pierwszego etapu, organizowanego w 11 lokalizacjach, na kierowców czeka obowiązkowy test teoretyczny. Do drugiego etapu przechodzą uczestnicy z najlepszymi wynikami z testu teoretycznego. Podczas tego etapu kierowcy będą mogli zaprezentować swoje umiejętności w praktyce. Testy praktyczne obejmują jazdę ekonomiczną i defensywną oraz jazdę na placu manewrowym.

Aby odnieść sukces w Konkursie Kierowców Scania, kierowca musi uzyskać doskonałe wyniki we wszystkich konkurencjach. Oznacza to również jak najmniejszą liczbę błędów przy manewrowaniu. Równie ważna jest prawidłowa ocena sytuacji, ekonomiczny styl jazdy oraz mistrzostwo w panowaniu nad pojazdem i umiejętność pracy pod presją czasu.
Zanim jednak dojedzie do konkurencji praktycznych uczestnicy będą musieli wykazać się wiedzą teoretyczną, która, w tym roku, obejmuje następujące zagadnienia:

- Przepisy ruchu drogowego
- Czas pracy kierowcy
- Budowa pojazdu
- Ekonomika jazdy
- Bezpieczeństwo / pierwsza pomoc
- Wiedza o Scania

 

Kto wygra nowy ciągnik siodłowy Scania? O tym zadecyduje finał europejski, który odbędzie się w Szwecji, na torze fabrycznym Scania, w Södertälje 25 maja 2019 r.

Przeczytaj też:
Kiedy można prowadzić pojazd bez uprawnień a komu policja zatrzyma prawo jazdy

Jeździsz bez "prawka"? Ubezpieczyciel wystawi ci rachunek za wypadek…

Utrudnienia dla ciężarówek na przeprawach promowych w Calais

W proteście przeciwko limitom połowowym francuscy rybacy chcą dziś zablokować przeprawy promowe ciężarówek w tunelu pod kanałem La Manche. Protest może doprowadzić do opóźnień w porcie Calais.

Alexander Vlaskamp nowym szefem MAN Truck & Bus SE

Rada Nadzorcza TRATON SE powołała do Zarządu Aleksandra Vlaskampa. Przejmuje on stanowisko po Andreasie Tostmann'ie, który był prezesem Zarządu MAN Truck & Bus SE.

Kolekcja zabytkowych ciężarówek Mercedres-Benz opuszcza Stuttgart

Podział Daimlera na dwie niezależne firmy skutkuje przeniesieniem zabytkowych ciężarówek do Wörth.

 

Protest niemieckich stowarzyszeń transportowych przeciwko 3G

Sześć niemieckich stowarzyszeń transportowych i logistycznych skrytykowało nową wersję ustawy 3G o ochronie przed infekcjami, która weszła w życie w tym tygodniu.

Girteka otwiera największy swój oddział z lokalizacją w Polsce

Będzie to największa lokalizacja Girteki. Firma planuje w przyszłym roku zatrudnić ponad 5000 nowych pracowników, głównie nowych kierowców, ale także techników transportu i pracowników administracyjnych, zwłaszcza specjalistów ds. finansów i zasobów ludzkich.

Sytuacja dla kierowców ciężarówek w Niemczech - ciąg dalszy

Nowe regulacje anty covidowe narobiły dużego zamieszania wśród naszych rodaków i w całym transporcie.

Kierowcy ciężarówek czekający na pod rampą tracą cały dzień, a ile tracą szukając wolnego parkingu?

Jedna godzina dziennie na znalezienie parkingu, 20 godzin tygodniowo na czekanie na rozładunek.

Sprawcy włamań na parkingach w Niemczech ujęci

Wielki cios w zorganizowaną przestępczość - przeszukania i aresztowania w kilku krajach.

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL

Wyszukiwarka

Informacje