Inicjatywa, która uczy jak ratować życie

Inicjatywa, która uczy jak ratować życie

II Mistrzostwa Mechaników w Ratownictwie Drogowym

Zawody odbędą się 6 kwietnia w czasie finału Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników, które rozegrane zostaną w Poznaniu.
Co kilka minut gdzieś w Polsce dochodzi do wypadku, w którym ktoś doznaje urazu lub traci życie. Mimo że każdego roku maleje liczba ofiar wypadków komunikacyjnych, statystyki policyjne wciąż nie napawają optymizmem. W 2016 roku do Policji zgłoszono 33 664 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W tym okresie na polskich drogach zginęło ponad 3000 osób, a 49 501 zostało rannych – to więcej niż w 2015. Te statystyki dowodzą, jak ważne jest, aby jak największa liczba kierowców potrafiła odpowiednio się zachować i udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym.

W Polsce edukacja w tym zakresie kończy się na etapie podstawowych zajęć podczas kursu na prawo jazdy. Na szczęście jest organizacja, która każdego roku bezpłatnie szkoli kilka tysięcy osób oraz podejmuje szereg inicjatyw wpływających na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mistrzostwa Mechaników w Ratownictwie Drogowym to jeden z takich projektów, który Stowarzyszenie MotoPomocni.pl realizuje wspólnie z Fundacją Cooperatio. W przyszłym tygodniu odbędzie się już druga edycja tych zawodów.

II Mistrzostwa Mechaników w Ratownictwie Drogowym to zawody skierowane do uczniów szkół samochodowych, którzy startują także w Ogólnopolskich Mistrzostwach Młodych Mechaników. Bardzo często są to już aktywni kierowcy.

- Jako uczestnicy ruchu drogowego mogą być świadkami sytuacji, w której niezbędne będzie szybkie i prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym w wypadku. Poprzez organizację zawodów w ratownictwie chcemy dodatkowo wpłynąć na rozwój ich osobowości i wrażliwości – wyjaśnia Mariusz Tiahnybok, prezes Stowarzyszenia MotoPomocni.pl.

To dobry moment na edukację w zakresie bezpieczeństwa i pierwszej pomocy.

- Konkurs pokaże, że młodzi mechanicy to grupa nie tylko doskonale przygotowana do zawodu, ale także świadoma, odpowiedzialna i gotowa do udzielenia pierwszej pomocy – dodaje Adrian Dekowski z Fundacji Cooperatio.

Tegoroczne Mistrzostwa będą wstępem do programu edukacyjnego, którym objętych zostanie kilkadziesiąt szkół w całej Polsce.

Wyszukiwarka

Informacje