×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 50.
VI edycja Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników

VI edycja Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników

Bez Ósemki Mistrzostwa Mechaników nie ruszyłyby tak czysto

W czasie Poznańskiego Motor Show mistrzostwa będą trzydniowym wydarzeniem, o udział w którym będzie rywalizować kilkuset najzdolniejszych młodych ludzi uczących się w szkołach samochodowych. Ale nie zawsze tak było.

Pierwsze, wtedy jeszcze po prostu Mistrzostwa Mechaników rozgrano w czasie targów MeCaTech we Wrocławiu w 2012 roku. Lokalne targi motoryzacyjne potrzebowały głównej atrakcji, a jej organizacji podjął się właściciel firmy Chemia8, producenta środków czystości Ósemka, Adrian Dekowski. - Wtedy do rywalizacji mechaników zawodowych dołączyliśmy jedną parę uczniów ze szkoły, tylko w celach pokazowych. Gdy zobaczyłem zaangażowanie tych młodych ludzi, od razu wiedziałem że trzeba zorganizować im zawody rok późniejwspomina Adrian Dekowski.

We wrześniu 2013 zawody na MeCaTech trwały już dwa dni, z których jeden poświęcony był całkowicie Młodym Mechanikom. Po internetowych eliminacjach do Wrocławia przyjechało 20 dwuosobowych zespołów wraz z opiekunkami – ten format rywalizacji został utrzymany aż do dziś. - Branża motoryzacyjna musi inwestować w młode talenty, bo to są nasi przyszli pracownicy, a potem nasi następcy. Dodatkowo, od kwalifikacji mechaników samochodowych i ich pasji zależy bezpieczeństwo nas wszystkich na drogach – dodaje Adrian Dekowski. Apel ten podchwycili w kolejnych edycjach ważni gracze branżowi, w tym firma ExxonMobil, która wspiera Mistrzostwa Młodych Mechaników od samego początku.

Po sukcesie drugiej edycji Mistrzostwa zostały zaproszone do Poznania przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i od 2014 roku wydarzenie to regularnie towarzyszy Motor Show oraz organizowanym co dwa lata Targom Techniki Motoryzacyjnej. Jednak wszystko zaczęło się od bydgoskiej Ósemki. Podobnie jak Mistrzostwa Mechaników, tak i produkty sygnowane logo Ósemki to innowacyjny polski produkt. Flagowy Żel8 umożliwia usunięcie brudu i smaru z dłoni w ciągu kilkunastu sekund bez ryzyka uszkodzenia skóry dłoni. Idealnie sprawdza się w warsztatach samochodowych, z których większość w Polsce jest tak mała, że mechanik musi obsłużyć klienta w biurze tuż po tym jak wyjmie ręce spod maski samochodu na hali naprawczej. Dzięki Żel8 może podać czystą dłoń na powitanie.

Ale dlaczego producent chemicznych środków czystości wziął się za organizację Mistrzostw Mechaników? - Warunkiem odpowiedzialnego prowadzenie biznesu jest zaangażowanie społeczne oraz działanie na rzecz branży w której się działa. Sama sprzedaż to nie wszystko. Dodatkowo, nikt mi nie powiedział, że tego nie da się zrobić podsumowuje Adrian Dekowski. Cztery lata później z doświadczeń zebranych w czasie organizacji Mistrzostw wypączkowała Fundacja Cooperatio, która zrzesza osoby i firmy działające na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.