Gdy kierowca śpi w kabinie - ryczałt nie przysługuje

Gdy kierowca śpi w kabinie - ryczałt nie przysługuje

Sąd w Gdyni podzielił pogląd Sądu Najwyższego oznajmiając, że nocleg w kabinie pojazdu nie jest zapewnieniem odpowiedniego noclegu.

Jednak orzekł, że ryczałt kierowcy nie przysługuje. Dnia 12 czerwca minie rok od wydania przez Sąd Najwyższy uchwały, traktującej nocleg kierowcy w kabinie jako niewystarczające zapewnienie bezpłatnego noclegu. Przewoźnicy obawiali się wówczas otwarcia puszki Pandory, w postaci lawiny pozwów ze strony kierowców. Jedynie część z nich zdecydowała ubiegać się o wypłatę należności za niewypłacone ryczałty za noclegi. Jednym z nich jest pan Piotr, w którego sprawie zapadł 19 marca 2015 r. wyrok (sygnatura sprawy IV P 11/13) oddalający roszczenia kierowcy. Uzasadnienie tego wyroku zostało opublikowane dopiero kilka tygodni temu.

Spałeś w kabinie - nie poniosłeś kosztów
W wyroku przychylono się do poglądu Sądu Najwyższego w sprawie noclegu w kabinie pojazdu jako niezapewnienie odpowiedniego noclegu. Jednakże Sąd rejonowy wyraźnie podkreślił, że ryczałt przysługuje tylko w sytuacji, kiedy kierowca spał poza kabiną. Dodatkowo musi być w stanie to udokumentować i uprawdopodobnić, przy jednoczesnym braku rachunku hotelowego. Zdaniem sądu Panu Piotrowi, który zeznał, że wszystkie noclegi spędził w kabinie - ryczałt nie przysługuje ponieważ nie poniósł w związku z tym żadnych kosztów.

Kierowca wnosił o wypłatę przez swojego pracodawcę kwoty 7620 zł za noclegi w kabinie, w okresie od listopada 2011 do lutego 2012. Pracodawczyni, właścicielka firmy transportowej, tłumaczyła że kabina ciągnika, którym jeżdżą pracownicy jest specjalnie przystosowana do spania. Posiada m.in większe łóżko, ogrzewanie nocne, lodówkę. Pozwana podkreślała także, że wersja ciągnika z kabiną nie przystosowaną do spania jest tańsza o około 12 000 euro. Wyrok jest nieprawomocny i spodziewana jest apelacja.
Przeczytaj też:
Nowe rozwiązania FMS

Udoskonalenie naliczania wynagrodzeń, współpracy z podwykonawcami i bezpieczeństwa floty

Oskładkowanie diet i ryczałtów
Pismo PISIL do Ministerstwa Finansów i Rozwoju Interpretacja ZUS
Ryczałty za nocleg Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Opublikowano wyrok w sprawie ryczałtów Forum telematyczne

Polska od lat zajmuje pozycję lidera w europejskim transporcie drogowym. Czwarta edycja TransPoland

Ponad 140 wystawców oraz spodziewana liczba przeszło 4000 profesjonalistów z 29 państw. Francja – już niebawem nowe przepisy w sprawie płacy minimalnej

Ze źródeł urzędowych francuskiego Ministerstwa Pracy wynika, że etap opracowania przepisów wykonawczych ustawy o płacy minimalnej (Loi Macron) dobiega końca. Zakończenie drugiej kontroli MiLoG

Zakończyła się druga kontrola polskiego przewoźnika wykonującego transport na terytorium Niemiec. Pierwsza kontrola MiLoG w Polsce - wyniki i komentarz

5 października zakończyła się jedna z pierwszych kontroli MiLoG dotyczących polskiego przewoźnika wykonującego transport drogowy pojazdami ciężarowymi na terenie Niemiec.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL