Gdy kierowca śpi w kabinie - ryczałt nie przysługuje

Gdy kierowca śpi w kabinie - ryczałt nie przysługuje

Sąd w Gdyni podzielił pogląd Sądu Najwyższego oznajmiając, że nocleg w kabinie pojazdu nie jest zapewnieniem odpowiedniego noclegu.

Jednak orzekł, że ryczałt kierowcy nie przysługuje. Dnia 12 czerwca minie rok od wydania przez Sąd Najwyższy uchwały, traktującej nocleg kierowcy w kabinie jako niewystarczające zapewnienie bezpłatnego noclegu. Przewoźnicy obawiali się wówczas otwarcia puszki Pandory, w postaci lawiny pozwów ze strony kierowców. Jedynie część z nich zdecydowała ubiegać się o wypłatę należności za niewypłacone ryczałty za noclegi. Jednym z nich jest pan Piotr, w którego sprawie zapadł 19 marca 2015 r. wyrok (sygnatura sprawy IV P 11/13) oddalający roszczenia kierowcy. Uzasadnienie tego wyroku zostało opublikowane dopiero kilka tygodni temu.

Spałeś w kabinie - nie poniosłeś kosztów
W wyroku przychylono się do poglądu Sądu Najwyższego w sprawie noclegu w kabinie pojazdu jako niezapewnienie odpowiedniego noclegu. Jednakże Sąd rejonowy wyraźnie podkreślił, że ryczałt przysługuje tylko w sytuacji, kiedy kierowca spał poza kabiną. Dodatkowo musi być w stanie to udokumentować i uprawdopodobnić, przy jednoczesnym braku rachunku hotelowego. Zdaniem sądu Panu Piotrowi, który zeznał, że wszystkie noclegi spędził w kabinie - ryczałt nie przysługuje ponieważ nie poniósł w związku z tym żadnych kosztów.

Kierowca wnosił o wypłatę przez swojego pracodawcę kwoty 7620 zł za noclegi w kabinie, w okresie od listopada 2011 do lutego 2012. Pracodawczyni, właścicielka firmy transportowej, tłumaczyła że kabina ciągnika, którym jeżdżą pracownicy jest specjalnie przystosowana do spania. Posiada m.in większe łóżko, ogrzewanie nocne, lodówkę. Pozwana podkreślała także, że wersja ciągnika z kabiną nie przystosowaną do spania jest tańsza o około 12 000 euro. Wyrok jest nieprawomocny i spodziewana jest apelacja.