
Czym jest zielona karta?
Ubezpieczenia komunikacyjne są obecnie jedynym obowiązkowym produktem, który muszą posiadać wszyscy posiadacze samochodów.
Zielona karta według prawa
Zgodnie z przepisami prawa, zielona karta jest to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Jego zadaniem jest potwierdzenie, że użytkownik danego pojazdu podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, któremu podlegają wszyscy w kraju posiadacza auta. Oznacza to dokładnie tyle, że jeśli za granicą spowodujemy wypadek, to zielona karta jest potwierdzeniem, że posiadamy odpowiednie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce. Gdy wjeżdżamy na terytorium innego państwa, to wymagane jest posiadanie tego dokumentu. Jednak jeśli go posiadamy, to zwolnieni jesteśmy z jakichkolwiek dodatkowych opłat czy formalności związanych z ubezpieczeniem OC.
Podział państw w zakresie obowiązku posiadania zielonej karty
Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej trochę przepisów się pozmieniało. Z tego też powodu możemy wjechać na terytorium niektórych państw, bez posiadania zielonej karty. Te kraje to: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy oraz Węgry. Wjeżdżając na ich terytorium wystarczy, że posiadamy ubezpieczenia samochodowe obowiązkowe w Polsce – czyli tylko OC. Jednak istnieje też grupa państw, która wymaga posiadania i okazania przy wjeździe zielonej karty. Jest ona wymagana do wjazdu na terytorium Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji, Czarnogóry, Tunezji, Turcji i Ukrainy.
Koszty wydania zielonej karty
Koszty związane z wydaniem nam zielonej karty są bardzo różne i zależą od tego, z usług jakiego ubezpieczyciela korzystamy. W przypadku niektórych firm zielona karta wydawana jest od ręki, bez żadnych opłat, podczas wystawiani polisy od odpowiedzialności cywilnej. Inne firmy wymagają zaś niewielkich opłat - w wysokości na przykład kilkunastu złotych. Musimy jednak pamiętać, że jeśli zielonej karty nie wyrobimy, to jej otrzymanie w późniejszym terminie może wiązać się ze zdecydowanie wyższymi opłatami, rzędu nawet kilkuset złotych.