Zmiany w ukraińskim kodeksie celnym

Zmiany w ukraińskim kodeksie celnym

Nowy kodeks celny, który obowiązuje na Ukrainie od 1 czerwca br. ma za zadanie przyspieszyć i unowocześnić odprawy celne towarów.

Wprowadza on rozwiązania, z których najważniejszym jest skrócenie maksymalnego czasu odprawy celnej do 4 godzin licząc od momentu rozpoczęcia procedury w porównaniu do dotychczasowego czasu odprawy mogącej trwać nawet do 24 godzin. Oprócz prawa do ew. rekompensaty dla przedsiębiorcy z tytułu wydłużenia odprawy ponad 4 godziny, wprowadzono personalną odpowiedzialność funkcjonariuszy celnych za błędne decyzje, działania niezgodne z prawem czy wydłużanie czasu odprawy.

Nowe przepisy wprowadzają także tzw. wstępną deklarację składaną w celu analizy ryzyka i przyspieszenia załatwienia formalności przywozowych, którą można składać drogą elektroniczną. Na wzór unijnego AEO przewiduje się uproszczenia - przywilej dla firm uznanych za tzw. wiarygodnych operatorów gospodarczych.

Więcej informacji o nowych przepisach można zasięgnąć w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie pod adresem www.kiev.trade.gov.pl  lub telefonicznie +380 44 279 18 31


4ytucks.pl / PISiL

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL