Opłaty drogowe w Niemczech i Austrii: jak działa system Toll2GO

Opłaty drogowe w Niemczech i Austrii: jak działa system Toll2GO

DKV_logo_4trucks

Od 1 września 2011 r. na terytorium Austrii i Niemiec  działa wspólny system poboru e-myta o nazwie TOLL2GO.

Dzięki niemu możemy opłacać autostrady w obu krajach przy pomocy jednego urządzenia pokładowego Toll Collect.

Usługa TOLL2GO oferowana jest bezpłatnie klientom ASFINAG (austriacki operator autostrad) i Toll Collect (niemiecki operator autostrad). Jedynie przedsiębiorcy, którzy zawierają umowę po raz pierwszy, muszą uiścić opłatę manipulacyjną w wysokości  5 euro. Najprostszą metodą rozliczania opłat TollCollect jest skorzystanie z pośrednictwa operatora kart paliwowych, np. DKV Euro Service. W tym celu wystarczy wybrać kartę DKV jako metodę płatności podczas rejestracji na platformie internetowej systemu TOLL2GO. Dzięki temu będzie można rozliczać opłaty drogowe na podstawie faktury 21-dniowym terminem płatności.

W celu zarejestrowania się w TOLL2GO niezbędna jest ważna umowa z Toll Collect oraz posiadanie działającego urządzenia pokładowego. Rejestracja odbywa się poprzez internetową platformę SelfCare - należy wejść na stronę operatora ASFINAG i wpisać swój numer Toll Collect. Program poprowadzi użytkownika tak, aby sam dokonał on rejestracji podając numer rejestracyjny, liczbę osi oraz klasę EURO.

Jeśli przewoźnik korzystał dotychczas z systemu TollCollect lub GO Maut, a zainteresowany jest rozliczeniami w ramach TOLL2GO, musi przerejestrować swoje dane. Dzięki ostatnim zmianom dokonanym przez Austrię, operacja ta jest prosta i nie zabiera dużo czasu. Należy zapoznać się dokładnie z samouczkiem, ponieważ system SelfCare nie jest intuicyjny. Największą barierą może być jednak język. Na tę chwilę obecną SelfCare nie działa po polsku.

Utrudnienia mogą dotyczyć użytkowników, którzy posiadają austriackie urządzenia GO-Box - będą musieli je zablokować podczas rejestracji na platformie.  Jeżeli pojazd był wcześniej wyposażony w GO-Box, zostanie on automatycznie zablokowany po aktywacji w TOLL2GO. GO-Box musi zostać zwrócony do punktu dystrybucyjnego GO. W przypadku niemożności natychmiastowej aktywacji urządzenia, np. z powodu brakujących lub sprzecznych danych, użytkownik zostanie o tym powiadomiony przez ASFINAG.

Maciej Łapiński, doradca DKV Euro Service Polska Sp. z o.o.facebook_100x100 twitter_logo youtube_logoWyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL