Opony zimowe w Szwecji

Opony zimowe w Szwecji

Od grudnia 2009 r. w Szwecji obowiązuje zaostrzone prawo dotyczące stosowania opon zimowych w pojazdach ciężarowych. Przepisy te będą obejmować  także pojazdy z zagranicy.

Szwedzki rząd dał lokalnym władzom możliwość zabronienia poruszania się po niektórych drogach bądź odcinkach dróg pojazdów wyposażonych w opony z kolcami. Jednocześnie, rząd unieważnił poprzednią klauzulę wyłączającą i poinformował, że szwedzcy oraz zagraniczni kierowcy muszą stosować się do prawa dotyczącego opon zimowych przy wjeździe oraz wyjeździe ze Szwecji. Nowe przepisy mówią, że zagraniczne samochody osobowe oraz lekkie ciężarówki muszą być wyposażone w opony o głębokości bieżnika przynajmniej trzy milimetry w okresie od 1 grudnia do 31 marca, jeżeli warunki zimowe będą się utrzymywać.

Zmieniły się również przepisy dotyczące ciężkich pojazdów użytkowych. Organy odpowiedzialne za transport ustaliły minimalną głębokość bieżnika na pięć milimetrów dla pojazdów o masie przekraczającej 3500kg w okresie zimowym od 1 grudnia do 31 marca. Przepis ten w warunkach zimowych dotyczy także ciężarówek i autobusów z zagranicy, ale nie naczep.

We współpracy z Finlandią i Norwegią Szwecja zdecydowała się także ograniczyć dopuszczalną liczbę kolców na oponach. Nowy przepis stanowi, że na jednym metrze długości obwodu toczenia opony nie może znajdować się więcej niż pięćdziesiąt kolców. Na przykład, opona w rozmiarze 385/65 R 22.5 ma obwód toczenia 3250mm (+/- 2 procent) i dlatego może posiadać maksymalnie 162 kolce. Ponadto, okres, w którym po szwedzkich drogach można jeździć na oponach z kolcami został skrócony o dwa tygodnie: ich stosowanie jest kategorycznie zabronione w okresie pomiędzy 16 kwietnia a 30 września każdego roku. Zmiany wejdą w życie z dniem 1 grudnia 2009 r.

Continental od wielu lat sprzedaje opony zimowe przeznaczone do stosowania w szczególnie ciężkich warunkach. Bieżniki z oznaczeniem Scandinavia mają nazwę HSW dla osi kierowanej i HDW dla osi napędowej. Analogiczny produkt przeznaczony dla naczep oznaczony jest symbolem HTW Scandinavia. Wszystkie gwarantują maksymalną funkcjonalność i bezpieczeństwo bez kolców, które mogą być jednak, w razie konieczności, dodane przez dilera.


Źródło: Continental AG

Wyszukiwarka

Informacje