Wyprzedzanie przez ciężarówki na autostradach

Kogo dotyczy zakaz wyprzedzania na autostradach?

Wchodzi w życie ustawa dotycząca bezpłatnych autostrad oraz zakazu wyprzedzania się ciężarówek na autostradach i drogach szybkiego ruchu.

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą bezpłatnego korzystania z autostrad GDDKiA przez samochody osobowe. Od 1 lipca przejazdy autostradami w Polsce stają się bezpłatne.
Projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym Sejm uchwalił w dniu 26 maja, a 21 czerwca została ona przyjęta przez Senat bez poprawek. Nowelizacja dotycząca bezpłatnego korzystania z państwowych płatnych dróg dotyczy samochodów do 3,5 t DMC oraz motocykli. Samochody ciężarowe i autobusy korzystają z autostrad bez zmian, czyli KAS będzie pobierać opłaty na dotychczasowych zasadach. W uzasadnieniu projektu czytamy, że chodzi o zwiększenie możliwości komunikacyjnych obywateli oraz zmniejszenie kosztów podróżowania.

Zmiana dotyczy właściwie dwóch autostrad: A4 Wrocław – Sośnica oraz A2 Konin – Stryków.

 

Wiele kontrowersji wzbudzał projekt drugiej nowelizacji, w której na początku nie podano jasnych zasad stosowania zakazu. Teraz już wiemy, że zakaz wyprzedzania ciężarówek przez inne samochody ciężarowe na drogach szybkiego ruchu dotyczy tylko tych przypadków, kiedy oba pojazdy poruszają się z podobną prędkością. Oznacza to, że gdy wyprzedzany pojazd porusza się z prędkością "znacznie mniejszą od dopuszczalnej", wówczas pojazd ciężarowy może go wyprzedzić. Według Ministerstwa Infrastruktury wystarczy różnica prędkości o 10 km/h pomiędzy wyprzedzanym samochodem ciężarowym a wyprzedzającą ciężarówką.
Zakaz wyprzedzania dotyczy pojazdów z kategorii: N2 (o DMC od 3,5 do 12 ton) i N3 (o DMC powyżej 12 ton) na drogach dwupasmowych w jednym kierunku. Oznacza to, że na odcinkach trzypasmowych zakaz wyprzedzania dla ciężarówek nie będzie obowiązywał.
Oczywiście zakazu, o którym mowa w ust. 13, nie stosuje się do wyprzedzania pojazdów wykonujących na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne wysyłających żółte sygnały błyskowe.
Warto zwrócić jeszcze uwagę na fakt, że kierowcy pojazdów kategorii N2, N3 lub zespołu pojazdów, których długość przekracza 7 m, na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku maja obowiązek korzystać tylko z dwóch pasów ruchu znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni. Wbrew pozorom zakaz nie dotyczy tylko ciężarówek. Przepis będzie obowiązywać także inne pojazdy i zespoły pojazdów pow. 3,5 t. DMC, czyli np. miłośników caravaningu.
Projektodawca uzasadnił potrzebę wprowadzenia tej regulacji chęcią poprawy "złych nawyków" wśród kierowców ciężarówek blokujących prawy pas ruchu oraz przekraczaniu maksymalnej dopuszczalnej prędkości podczas wyprzedzania.

Przeczytaj też:
Polska ciężarówka z nagrodą MAN Truck Champion 2023 W konkursie, w którym brało udział 18 krajów zwyciężyła ciężarówka z Polski. White Lion z Dolnego Śląska podbił serca fanów ciężarówek z całej Europy.
Na autostradzie A4 powstał odcinkowy pomiar prędkości Zakończył się montaż kamer do odcinkowego pomiaru prędkości.
Ile można zaoszczędzić jadąc ciężarówką 85 km/h? Wielton Logistic redukuje prędkość maksymalną do 85 km/h w swojej flocie ciągników siodłowych.
Wyścig słoni na sprawa polska - wypowiedź ministra A.Adamczyka W czwartek 18 maja br., w godzinach porannych, minister Andrzej Adamczyk opowiadał o kolejnym sukcesie rządu, który zamierza uwolnić kierowców samochodów osobowych i motocykli od opłat na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA.
Profesjonalni Kierowcy 2023 - trwają zapisy Właśnie ruszyły zapisy na pierwsze szkolenie VIII edycji.
Zdalne kontrole tachografów w Europie Zachodniej W zeszłym tygodniu belgijska Federalna Policja Drogowa przeprowadziła obszerną kontrolę wzdłuż E40 w Wetteren.
Jaki ciągnik na 80 ha? Pole liczące 80 hektarów wymaga zakupu maszyny, która będzie nie tylko wydajna, ale także komfortowa. Na szczęście w ofertach producentów nie brak ciągników spełniających te kryteria z nawiązką. Jaki więc pojazd wybrać? W odpowiedzi na to pytanie pomoże ten poradnik.
UOKiK wyjaśnia zasadność podwyżek dla kierowców za przejazd A4 Zgodnie z prawem antymonopolowym nie jest zabronione posiadanie przez przedsiębiorcę pozycji dominującej. Niedozwolone jest jednak jej nadużywanie.
Od 1 lutego: tracą ważność roczne winiety w Austrii Nowe ceny winiet w Austrii w 2023 r . i surowe kary za brak winiet lub nieważne winiety.