
Kogo dotyczy zakaz wyprzedzania na autostradach?
Wchodzi w życie ustawa dotycząca bezpłatnych autostrad oraz zakazu wyprzedzania się ciężarówek na autostradach i drogach szybkiego ruchu.
Prezydent podpisał ustawę dotyczącą bezpłatnego korzystania z autostrad GDDKiA przez samochody osobowe. Od 1 lipca przejazdy autostradami w Polsce stają się bezpłatne.
Projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym Sejm uchwalił w dniu 26 maja, a 21 czerwca została ona przyjęta przez Senat bez poprawek. Nowelizacja dotycząca bezpłatnego korzystania z państwowych płatnych dróg dotyczy samochodów do 3,5 t DMC oraz motocykli. Samochody ciężarowe i autobusy korzystają z autostrad bez zmian, czyli KAS będzie pobierać opłaty na dotychczasowych zasadach. W uzasadnieniu projektu czytamy, że chodzi o zwiększenie możliwości komunikacyjnych obywateli oraz zmniejszenie kosztów podróżowania.
Zmiana dotyczy właściwie dwóch autostrad: A4 Wrocław – Sośnica oraz A2 Konin – Stryków.
Wiele kontrowersji wzbudzał projekt drugiej nowelizacji, w której na początku nie podano jasnych zasad stosowania zakazu. Teraz już wiemy, że zakaz wyprzedzania ciężarówek przez inne samochody ciężarowe na drogach szybkiego ruchu dotyczy tylko tych przypadków, kiedy oba pojazdy poruszają się z podobną prędkością. Oznacza to, że gdy wyprzedzany pojazd porusza się z prędkością "znacznie mniejszą od dopuszczalnej", wówczas pojazd ciężarowy może go wyprzedzić. Według Ministerstwa Infrastruktury wystarczy różnica prędkości o 10 km/h pomiędzy wyprzedzanym samochodem ciężarowym a wyprzedzającą ciężarówką.
Zakaz wyprzedzania dotyczy pojazdów z kategorii: N2 (o DMC od 3,5 do 12 ton) i N3 (o DMC powyżej 12 ton) na drogach dwupasmowych w jednym kierunku. Oznacza to, że na odcinkach trzypasmowych zakaz wyprzedzania dla ciężarówek nie będzie obowiązywał.
Oczywiście zakazu, o którym mowa w ust. 13, nie stosuje się do wyprzedzania pojazdów wykonujących na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne wysyłających żółte sygnały błyskowe.
Warto zwrócić jeszcze uwagę na fakt, że kierowcy pojazdów kategorii N2, N3 lub zespołu pojazdów, których długość przekracza 7 m, na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku maja obowiązek korzystać tylko z dwóch pasów ruchu znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni. Wbrew pozorom zakaz nie dotyczy tylko ciężarówek. Przepis będzie obowiązywać także inne pojazdy i zespoły pojazdów pow. 3,5 t. DMC, czyli np. miłośników caravaningu.
Projektodawca uzasadnił potrzebę wprowadzenia tej regulacji chęcią poprawy "złych nawyków" wśród kierowców ciężarówek blokujących prawy pas ruchu oraz przekraczaniu maksymalnej dopuszczalnej prędkości podczas wyprzedzania.








