Świąteczna przerwa w transporcie - wielkanocne zakazy ruchu ciężarówek

Świąteczne zakazy dla ciężarówek

Planując powroty z dalekich tras lub kolejne wyjazdy należy uwzględnić świąteczne zakazy ruchu dla samochodów ciężarowych powyżej 7,5 t., a w niektórych krajach 12 t DMC.

 

W Polsce zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 839) zakaz ruchu na drogach na obszarze całego kraju dotyczący pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton z wyłączeniem autobusów, będzie obowiązywał w pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy w godzinach 8:00-22:00 oraz w dniu 19 kwietnia w godz. 18:00-22:00.

Na południe i zachód od Polski, czyli na Słowacji, w Czechach i w Niemczech świąteczne zakazy ruchu dla samochodów ciężarowych, wraz z zakazem weekendowym, obejmą trzy dni. We wszystkich trzech państwach dotyczą one pojazdów powyżej 7,5 tony. W Niemczech zakazy obejmują wszystkie landy, wyjątek staowi transport pomocy humanitarnej na Ukrainę.

Harmonogram dla Niemiec i Słowacji: Piątek, 15 kwietnia - poniedziałek 18 kwietnia, zakaz jazdy w godzinach 00.00 – 22.00.
Harmonogram dla Czech: Piątek, 15 kwietnia - poniedziałek 18 kwietnia, zakaz jazdy w godzinach 13.00 – 22.00.

We Włoszech zakaz dotyczy samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony od Wielkiego Piątku 15 kwietnia 2022 r. W okresie świątecznym obowiązują następujące zakazy jazdy:
Wielki Piątek, 15 kwietnia 2022, od 14:00 do 22:00
Wielka Sobota 16 kwietnia 2022 w godzinach 9:00-16:00
Niedziela Wielkanocna, 17 kwietnia 2022, od 9:00 do 22:00
Poniedziałek Wielkanocny, 18 kwietnia 2022, od 9:00 do 22:00
Wtorek Wielkanocny, 19 kwietnia 2022, od 9:00 do 14:00

W Niderlandach oraz w Belgii wielkanocnych zakazów w ogóle nie przewidziano, natomiast Francja przewidziała specjalny wyjątek dla pojazdów jadących z lub do Calais, w związku z przeprawami z lub do Anglii. Pojazdy te mogą poruszać się autostradą A16 między Calais a belgijską granicą także w niedziele oraz święta.

Przeczytaj też:
Nawet 12 tys. kary dla przewoźnika za każdą kontrolę drogową

Już od dziś - 21 maja br. - firmy posiadające tzw. busy, zajmujące się transportem międzynarodowym, będą musiały posiadać licencję wspólnotową oraz wypis na każdy pojazd. Za brak licencji, firma transportowa może otrzymać karę w wysokości nawet 12 tys.

Monitoring ciśnienia powietrza w oponach w Niemczech obowiązkowy

Jak zapowiedziało niemieckie Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu, systemy monitorowania ciśnienia w oponach będą obowiązkowe w Niemczech od lipca 2022 r.

Kiedy auto zastępcze? UOKiK przygląda się towarzystwom ubezpieczeniowym

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające wobec czterech towarzystw ubezpieczeniowych, które utrudniały kierowcom korzystanie z aut zastępczych.

Droga ekspresowa S19 Via Carpatia ma nowy odcinek

W ostatnich dniach kwietnia GDDKiA oddała do ruchu ostatni element szlaku Via Carpatia pomiędzy granicą województw lubelskiego i podkarpackiego a Rzeszowem odcinek Zdziary - Rudnik nad Sanem.

Na A4 znowu będzie drożej

Zgodnie z wnioskiem złożonym do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków planuje od 4 lipca br. zmienić stawki opłat za przejazdy dla wszystkich kategorii pojazdów.

Siedemset milionów euro na parkingi przy autostradzie

Według Federalnego Ministerstwa Transportu, Niemczech, planuje się ponad 350 inwestycji dotyczących rozbudowy i budowy nowych projektów budowlanych związanych z miejscami parkingowymi dla ciężarówek.

Do czego służy system IMI - portal do zgłaszania delegowania kierowców

Jakie są najczęstsze wątpliwości dotyczące systemu zgłaszane przez firmy transportowe?

Rosja broni się wprowadzeniem importu równoległego

Legalizacja importu równoległego w Rosji może doprowadzić do tego, że do kraju napłyną tzw. podróbki.

Luksusowe samochody nie trafią do Rosji

W belgijskim porcie Zeebrugge stoi około 8000 luksusowych samochodów. Były przeznaczone do wysyłki do Rosji.

Wyszukiwarka

Informacje