Na co muszą być gotowi kierowcy samochodów dostawczych w transporcie międzynarodowym

Busy licencja wspólnotowa

Od nowego roku przewóz towarów na terenie UE samochodami dostawczymi o DMC od 2,5 do 3,5 tony został uwarunkowany posiadaniem zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Jednak to nie wszystko.

 

Od dnia 21 maja 2022 r. wejdzie kolejny wymóg dla firm transportowych posiadających busy, tym razem chodzi o licencję wspólnotową.

Transport towarów w ruchu międzynarodowym zostanie objęty taka sama licencją, jak transport wykonywany ciężkimi pojazdami. Według urzędników UE jest to element walki z nielegalnym transportem i wyzyskiem kierowców. Transporty, które są coraz częściej realizowane przy użyciu lekkich pojazdów, jak dotąd wymykają się wspólnotowym regulacjom np. w kwestii przestrzeganie godzin prowadzenia pojazdu i odpoczynku.

Obowiązek uzyskania pozwolenia wspólnotowego wynika z Rozporządzenia UE 2020/1055.

Obowiązkowa będzie licencja transportowa do 3,5 tony DMC. Oznacza to, że jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów, każdy przedsiębiorca wykonujący transport międzynarodowy ww. pojazdami, będzie musiał zdobyć odpowiednie uprawnienia, czyli wspólnotową licencję transportową do 3,5 tony DMC.

Proces zdobycia licencji transportowej jest taki sam, jak w przypadku firm korzystających z aut o DMC powyżej 3,5 tony. Choć przepisy krajowe uwzględniające pakiet mobilności nie zostały jeszcze opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pierwszym krokiem jest zdobycie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Taki dokument wydawany jest jednocześnie z licencją międzynarodową przez Główny Inspektorat Transportu.
Co wchodzi w skład zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego? Należy uzyskać certyfikat kompetencji zawodowej, posiadać zabezpieczenie finansowe (w postaci pełnego sprawozdania finansowego zgodnego z ustawą o rachunkowości lub ubezpieczenia), przedstawić zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa dotyczące przestępstw podatkowych lub bezpieczeństwa w ruchu drogowym, posiadać bazę transportową, posiadać co najmniej jeden pojazd.

Koszt wydania dokumentu został uzależniony od okresu jego ważności:
- 4000 zł + 440 zł za każdy wypis z licencji – gdy okres ważności licencji wynosi do 5 lat;
- 8000 zł + 880 zł za każdy wypis z licencji – gdy okres ważności licencji wynosi powyżej 5 lat do 10 lat
O licencję wspólnotową wnioskuje się do GITD. Czas oczekiwania na decyzję w standardowych warunkach wynosi miesiąc. W obecnej sytuacji powinniśmy jednak przygotować się na to, że może wydłużyć się nawet do trzech miesięcy. Zdecydowanie nie warto więc zwlekać ze złożeniem wniosku.

Niepokój właścicieli busów budzi jednak inny przepis Pakietu Mobilności, chodzi o tachografy. Z tą zmianą poczekamy jednak do lipca 2026 r. Właśnie od tej daty planowane jest obowiązkowe wyposażenie w tachografy cyfrowe wszystkich pojazdów wykorzystywanych w międzynarodowym przewozie towarów, których DMC mieści się w przedziale 2,5 do 3,5 tony. I własnie wtedy kierowcy busów w transporcie międzynarodowym będą musieli stosować przepisy o czasie jazdy i odpoczynku kierowców.

 

 

Przeczytaj też:
Nawet 12 tys. kary dla przewoźnika za każdą kontrolę drogową

Już od dziś - 21 maja br. - firmy posiadające tzw. busy, zajmujące się transportem międzynarodowym, będą musiały posiadać licencję wspólnotową oraz wypis na każdy pojazd. Za brak licencji, firma transportowa może otrzymać karę w wysokości nawet 12 tys.

Z Ukrainy do Polski z Polski do Ukrainy...

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie do Polski wjechało ponad 140 tys. samochodów osobowych – podała Straż Graniczna.

Kiedy auto zastępcze? UOKiK przygląda się towarzystwom ubezpieczeniowym

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające wobec czterech towarzystw ubezpieczeniowych, które utrudniały kierowcom korzystanie z aut zastępczych.

Z Ukrainy ewakuowano kolekcję zabytkowych samochodów

Pod koniec 2021 r. w miejscowości Dnipro otwarto nowe muzeum samochodów retro, Old Cars Gallery. Teraz zaszła konieczność ewakuacji muzeum.

Kolejne samochody MAN TGE w służbie Policji

Mundurowi z Oddziału Prewencji Policji we Wrocławiu otrzymali do swoje dyspozycji 7 nowych furgonów MAN TGE.

Niedozwolone praktyki sprzedawców samochodów pod lupą UOKiK

Zgodnie z polskimi i unijnymi przepisami sprzedawcy nowych samochodów nie powinni wymagać od nabywców dokonywania przeglądów technicznych wyłącznie w autoryzowanych stacjach obsługi pod groźbą utraty gwarancji.

Na A4 znowu będzie drożej

Zgodnie z wnioskiem złożonym do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków planuje od 4 lipca br. zmienić stawki opłat za przejazdy dla wszystkich kategorii pojazdów.

Volkswagen Caddy z milionem kilometrów

Wyprodukowany w 2007 roku w zakładach Volkswagen Poznań Volkswagen Caddy, po przejechaniu miliona kilometrów i pracy od początku w tej samej firmie, przeszedł na zasłużoną emeryturę. Zastąpił go produkowany również w Poznaniu Caddy 5.

Do czego służy system IMI - portal do zgłaszania delegowania kierowców

Jakie są najczęstsze wątpliwości dotyczące systemu zgłaszane przez firmy transportowe?

Wyszukiwarka

Informacje