Czy pracodawca może ukarać kierowcę za bałagan w kabinie ciężarówki?

DAF CF

Gdy samochody ciężarowe pozostają na długo w trasach i nie wracają do bazy, pracodawca chce wiedzieć w jakim stanie są jego pojazdy.

 

Jedna z hiszpańskich firm transportowych, z Walencji, wysyła regularnie sms-y do swoich kierowców z prośbą o przesłanie zdjęcia wewnątrz kabiny ciężarówki. Raz w miesiącu kierowca ma obowiązek wysłać zdjęcie z kabiny samochodu. Zapewne nie chodzi tu tylko o porządek ale również o to, w jakim stanie jest sama kabina. Gdy samochody pozostają przez dłuższy czas poza bazą i używa ich dwóch lub trzech kierowców, trudno stwierdzić kto dopuścił się ewentualnych uszkodzeń.

Szczególnie bolesne dla firmy transportowej są sytuacje, gdy bierze on samochody w wynajem długoterminowy. Po zakończeniu umowy, firma będąca właścicielem pojazdu skrupulatnie odnotuje i obciąży przewoźnika wszystkimi usterkami, które nie wynikają z normalnej eksploatacji samochodu. Nie jest niczym zaskakującym, że wielu przewoźników nie pozwala palić w kabinie ciężarówki, a kierowcy w każdym czasie mogą być obciążani kosztami prania lub nawet wymiany tapicerki.

czy zatem, pracodawca ma prawo wymagać od pracownika regularnego przesyłania zdjęć z jego miejsca pracy? Wydaje się, że tak i jest to jak najbardziej traktowane za normalne wśród wielu pracodawców w firmach transportowych. Pracownik hiszpańskiej firmy skarży się jednak za to, że musi zapłacić karę, gdy nie prześle w terminie zdjęcia. - Za nieprzesyłanie zdjęć wnętrza kabiny pod koniec miesiąca odliczane jest 100 euro z naszej pensji. Czy pracodawca może? Wydaje się, że tak, o ile jest to ujęte w regulaminie pracy.

Przeczytaj też:
Holenderska ciężarówka litewski kierowca - kilkunastokrotnie naruszenie norm czasu pracy i odpoczynków

W poniedziałek na drodze ekspresowej nr 8 w Jeżewie patrol WITD w Białymstoku zatrzymał ciężarówkę na holenderskich numerach rejestracyjnych.

 

Podróżował na kole zapasowym pod naczepą ciężarówki

Wycieńczony mężczyzna z objawami hipotermii został przewieziony do szpitala, gdzie musiał spędzić kilka dni.

 

Skradziona ciężarówka zatrzymana na granicy

Jak poinformował Nadbużański Oddział Straży Granicznej, funkcjonariusze tej placówki, zatrzymali na terenie drogowego przejścia granicznego w Kukurykach poszukiwany autotransporter.

 

Ile załadować - dwa czy trzy?

W zeszłym tygodniu niemiecka policja przeprowadziła zmasowane kontrole transportu towarowego. Według policji szczególnie, godny uwagi był autotransporter.

 

Ciężarówka utknęła na zaśnieżonych torach i została zniszczona przez pociąg

Gdy ciężarówka utknęła na przejeździe kolejowym, kierowca i pasażer uciekli i próbowali ostrzec maszynistę.

 

Transport ponadnormatywny zatrzymany za nielegalny kabotaż

W nocy z środy na czwartek (10-11 lutego) na trasie S3 w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego inspektorzy lubuskiej ITD zatrzymali do kontroli ciężarówki przewożące elementy wiatraków. Zestawy należały do niemieckiej firmy transportowej (były zarejestrowane w Niemczech).

 

Polska ciężarówka uległa groźnemu wypadkowi na A2 w Niemczech

Ciężarówka przebiła barierkę mostu na autostradzie A2.

 

Szybka decyzja kierowcy ciężarówki okazała się ratunkiem

To, co początkowo wydawało się wypadkiem drogowym między ciężarówką a samochodem okazało się odważną akcją ratunkową 49-letniego zawodowego kierowcy.

 

Dwadzieścia pięć ciężarówek w pięć godzin

Kierowców ciężarówek nie powinny jednak dziwić działania kontrolne, bo policja nie ukrywa ich, a nawet zapowiada je z dużym wyprzedzeniem. Następne działania kontrolne w tym rejonie na A4 odbędą się 17 lutego.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL