Kierowca posiłki w trasie

Kierowca ciężarówki - posiłek w kabinie czy w restauracji?

Jeśli kierowca zawodowy,. w trasie, chce skorzystać z restauracji hotelowej musi być gościem hotelowym zameldowanym przynajmniej na dobę hotelową.

 

- Wtedy może otrzymać posiłek do zajmowanego pokoju - odpowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Choć przyznaje, że jest to istotne utrudnienie, nie zamierza dla kierowców ciężarówek robić wyjątku.

Zgodnie z kolejnymi obostrzeniami epinemiologicznymi rząd zakazał stacjonarnej działalności restauracji i lokali gastronomicznych, przy zachowaniu możliwości sprzedaży jedzenia na wynos i dowóz. Wyjątek od tego zakazu został przewidziany w par. 6 ust. 2b rozporządzenia Rady Ministrów z 9 października 2020 zgodnie, z którym przygotowanie i podawanie posiłków i napojów na terenie prowadzenia usług hotelarskich, jest dopuszczalne dla gości, pod określonymi szczegółowo opisanymi w rozporządzeniu warunkami.

Zdaniem posłanki Katarzyny Osos obostrzenia są krzywdzące dla kierowców zawodowych, którzy pozostają bardzo często w kilkudniowej trasie, odpoczywają w miejscach do tego wyznaczonych tzw. MOP (miejscach obsługi podróżnych) korzystając ze stworzonej tam z myślą m.in. o nich infrastrukturze (pełen węzeł sanitarny, punkty usługowe, sklepy, restauracje i bary). Parlamentarzystka uważa, że, mimo że w większości nie korzystają oni z miejsc noclegowych oferowanych przez hotele i motele, ponieważ pojazdy, którymi wykonują swoją pracę, bardzo często posiadają miejsce przeznaczone do spania, to jednak należałoby umożliwić kierowcom spożycie posiłku w godnych warunkach w miejscu postoju – wykonywania obowiązkowego odpoczynku.

Źródło: Prawo.pl dla LEX, z dn.19.12.2020 r./HW

Przeczytaj też:
Konfiskata aut pijanym kierowcom - najczęściej zadawane pytania W dniu 14 marca 2024 r. wchodzą w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Co prawda nie ma jeszcze do nich przepisów wykonawczych, lecz jest to tylko kwestia najbliższych tygodni.
Wymiana tachografów niezbędna przy międzynarodowych przewozach drogowych GITD przypomina, że do końca roku 2024 pojazdy wykorzystywane w międzynarodowych przewozach drogowych muszą zostać wyposażone w inteligentne tachografy drugiej wersji (tzw. retrofit).
Surowa kara za jazdę ciężarówką z zawieszoną działalnością W dniu 01 lutego 2024 r. inspektorzy z WITD w Gdańsku zatrzymali do rutynowej kontroli zestaw ciężarowy.
Ponad tysiąc kilometrów ciężarówką w jedną dobę 1300 km przejechał kierowca ciężarówki w jedną dobę, bez uprawnień, bez karty w tachografie.
Kilkanaście tysięcy złotych kary za tachograf W dniu 22 grudnia pilscy inspektorzy zatrzymali do kontroli zestaw pojazdów niemieckiego przewoźnika.
Kierowca ciężarówki zatrzymany za transport narkotyków Policjanci CBŚP przejęli 120 kg marihuany ukrytej w 246 litrowych beczkach przewożonych przez ciężarówkę.
Potrójna obsada w ciężarówce Kierowcy ciężarówki poruszali się w czasie zakazu i stracili prawo jazdy na 3 miesiące.
Paliwo ponad normę Zespół pojazdów był wyposażony w trzy stałe zbiorniki paliwa.
Kontrole w transporcie kontenerów Zespół kontrolny z WITD w Gdańsku w dniu 01 czerwca 2023r. w godzinach popołudniowych prowadził działania kontrolne na trasie S7, gdzie inspektorzy wzięli pod lupę kierowców ciężarówek z ładunkami w kontenerach.