Kierowca ciężarówki - posiłek w kabinie czy w restauracji?

Kierowca posiłki w trasie

Jeśli kierowca zawodowy,. w trasie, chce skorzystać z restauracji hotelowej musi być gościem hotelowym zameldowanym przynajmniej na dobę hotelową.

 

- Wtedy może otrzymać posiłek do zajmowanego pokoju - odpowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Choć przyznaje, że jest to istotne utrudnienie, nie zamierza dla kierowców ciężarówek robić wyjątku.

Zgodnie z kolejnymi obostrzeniami epinemiologicznymi rząd zakazał stacjonarnej działalności restauracji i lokali gastronomicznych, przy zachowaniu możliwości sprzedaży jedzenia na wynos i dowóz. Wyjątek od tego zakazu został przewidziany w par. 6 ust. 2b rozporządzenia Rady Ministrów z 9 października 2020 zgodnie, z którym przygotowanie i podawanie posiłków i napojów na terenie prowadzenia usług hotelarskich, jest dopuszczalne dla gości, pod określonymi szczegółowo opisanymi w rozporządzeniu warunkami.

Zdaniem posłanki Katarzyny Osos obostrzenia są krzywdzące dla kierowców zawodowych, którzy pozostają bardzo często w kilkudniowej trasie, odpoczywają w miejscach do tego wyznaczonych tzw. MOP (miejscach obsługi podróżnych) korzystając ze stworzonej tam z myślą m.in. o nich infrastrukturze (pełen węzeł sanitarny, punkty usługowe, sklepy, restauracje i bary). Parlamentarzystka uważa, że, mimo że w większości nie korzystają oni z miejsc noclegowych oferowanych przez hotele i motele, ponieważ pojazdy, którymi wykonują swoją pracę, bardzo często posiadają miejsce przeznaczone do spania, to jednak należałoby umożliwić kierowcom spożycie posiłku w godnych warunkach w miejscu postoju – wykonywania obowiązkowego odpoczynku.

Źródło: Prawo.pl dla LEX, z dn.19.12.2020 r./HW

Przeczytaj też:
Naczepa z ciężarówką w środku

Wydaje się, że kontrolujących ciężarówki funkcjonariuszy policji nic już nie jest w stanie zaskoczyć.

 

Niecodzienny wypadek na A8

W dniu 7 stycznia doszło do spektakularnego wypadku na autostradzie A8, tuż przed zjazdem Bad Aibling.

 

Ciężarówki o nacisku osi 11,5 ton - na drogach bez zezwoleń

Pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 ton będą mogły jeździć po drogach publicznych bez zezwoleń.

 

Karta drogowa – kto jej używa i czy powinien?

Branża TSL nieuchronnie zmierza w kierunku cyfryzacji. Mimo to przedsiębiorcy transportowi nadal posługują się papierowymi kartami drogowymi. Jakie są ich zalety, na co uważać i czy tradycyjne pliki dokumentów mogą zostać zastąpione wydrukami generowanymi za pomocą narzędzi telematycznych?

 

Gwardia Cywilna ratuje polską ciężarówkę uwięzioną przez dwa dni w śniegu

W ostatni piątek ciężarówka z Polski ugrzęzła w śniegu na drodze między Ponferrada i Astorga, na wysokości Foncebadón (Hiszpania). Kierowca czekał na pomoc do niedzieli.

Wybuch fajerwerków w ciężarówce - jedna osoba ginie

Komenda policji Dolnej Frankonii poinformowała, że w sobotę 12 grudnia 2020 r. około godziny 15:30, że autostrada A3 w pobliżu Würzburga zapaliła się ciężarówka.

 

Ciężarówka taranuje pięć mostów na drodze do Hamburga

Kierowca ciężarówki na A23 najwyraźniej nie docenił wysokości swojego pojazdu. Rezultat to pięć uszkodzonych mostów.

 

40-tonowa ciężarówka uderza w filar wiaduktu. Kierowca ginie na miejscu

W środę około godziny 14, z niewyjaśnionych przyczyn, ciężarówka uderzyła w filar wiaduktu. Kierowca poniósł śmierć na miejscu.

 

Kradziona naczepa Schmitz Cargobull zatrzymana na granicy

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, na drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach, zatrzymali naczepę chmitz Cargobull z przebitymi numerami.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL