Zakaz 40 ton

Niedzielne zakazy dla ciężarówek przywrócone w Niemczech

Na stronie Federalnego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej Niemiec została zamieszczona lista landów, w których przywrócono zakazy jazdy dla ciężarówek.

 

Przypomnijmy, że zakazy zostały zawieszone w wyniku kryzysu spowodowanego koronawirusem. Celem zniesienia zakazów dla samochodów ciężarowych było zapełnienie płynnych dostawy niezbędnych środków dla ludności.

Zakaz prowadzenia pojazdów ciężarowych w niedziele, będzie obowiązywał ponownie w prawie wszystkich krajach związkowych od 1 września 2020 r. Wyjątek obowiązuje tylko w kraju związkowym Saara do odwołania. Lista landów pochodzi ze strony Federalnego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI) i zawiera okresy, w których obowiązują zwolnienia z zakazu niedziel i dni ustawowo wolnych od pracy oraz przepisy dotyczące podróży wakacyjnych dla ciężarówek. Niedzielny zakaz prowadzenia pojazdów ciężarowych obowiązuje w niedziele i święta od północy do 22:00 dla samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony.

W skrócie lista landów, gdzie zakazy zostają przywrócone:

Badenia-Wirtembergia: od 30 czerwca 2020 r
Bawaria: od 14 czerwca 2020 r
Berlin: od 1 czerwca 2020 r
Brandenburgia: od 30 czerwca 2020 r
Brema: od 30 sierpnia 2020 r
Hamburg: od 31 sierpnia 2020 r
Hesja: od 30 czerwca 2020 r
Meklemburgia-Pomorze Przednie: od 31 sierpnia 2020 r
Dolna Saksonia: od 31 sierpnia 2020 r
Nadrenia-Palatynat: od 31 sierpnia 2020 r
Nadrenia Północna-Westfalia: do odwołania, ale nie później niż od 30 sierpnia 2020 r
Saara: zakaz zawieszony do odwołania
Saksonia: od 31 maja 2020 r
Saksonia-Anhalt: od 31 sierpnia 2020 r
Szlezwik-Holsztyn: od 31 sierpnia 2020 r
Turyngia: od 31 sierpnia 2020 r

Źródło: 

Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej

 

 

 

 

Przeczytaj też:
ZUS upomina się o przestrzeganie nowych przepisów. Dlaczego kontrole nasiliły się właśnie teraz? W związku z przypadkami nieuczciwych zachowań w firmach transportowych Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował się na podjęcie bardziej stanowczych kroków.
Kongres Move - eksperci o przyszłości elektromobilności w Polsce International Mobility Congress odbywał się podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Dziury w jezdni. Jak ubiegać się o odszkodowanie za zniszczone koło? Odszkodowanie za koła zniszczone na wyrwie w drodze można dostać z ubezpieczenia OC zarządcy drogi lub z własnej polisy autocasco (AC).
Przewoźniku dopilnuj nowego obowiązku Pakiet mobilności ponownie o sobie przypomina. Zgodnie ze zmianami w ustawie o transporcie drogowym, przewoźnicy są zobowiązani do spełnienia kolejnego obowiązku.
Starsi kierowcy - zagrożenie czy bezpieczeństwo? Szacuje się, że w 2050 roku w krajach Unii Europejskiej odsetek osób w wieku 50 i więcej lat będzie wynosił prawie 50 proc. ogółu populacji.
Chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy... Brytyjski Departament Transportu wdraża przepisy, które pozbawiły unijnych przewoźników części uprawnień.
Wielka Brytania wprowadza nowe przepisy. Zmiany dotkną polskie firmy transportowe Brytyjski Departament Transportu poinformował o zmianach, które zostaną wprowadzone z początkiem 2023 r.
Girteką w Polsce pokieruje pani prezes Girteka to litewska firma, która powstała w 1996 r., z siedzibą w Wilnie. Specjalizuje się w przewozach całopojazdowych (FTL) oraz chłodniczych, głównie dla firm z branży food&beverage, FMCG, przemysłowej, automotive i farmaceutycznej.
Co powinni wiedzieć spedytorzy, którzy obsługują importerów węgla? Aby zabezpieczyć w obecnym sezonie grzewczym potrzeby odbiorców indywidualnych i firm, Polska importuje węgiel z różnych regionów świata. Sprawna i płynna odprawa celna węgla ma ogromne znaczenie - im szybciej towar zostanie dopuszczony do obrotu na terenie UE, tym szybciej trafi on do dystrybucji. Co powinny wiedzieć firmy spedycyjne, które obsługują importerów węgla?