tachograf cyfrowy przepisy

Czy kierowca ciężarówki powinien wyjąc kartę z tachografu, gdy przestaje jeździć?

Takie pytanie zadają sobie kierowcy ciężarówek, kiedy wykonują np. dłuższy odpoczynek i zostawiają swój pojazd na parkingu.

 

Pytanie to trafiło do włoskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, które udzieliło wyjaśnień do art. 34 ust. 3 rozporządzenia (UE) 165/2014.

Pytanie, które często pojawia się wśród kierowców pojazdów ciężarowych: czy karta kierowcy powinna być wyjmowana z tachografu za każdym razem, gdy wychodzisz z ciężarówki? W art. 34 ust. 3 rozporządzenia (UE) 165/2014. jest napisane, że kiedy kierowcy opuszczają pojazd wprowadzają do tachografu funkcje takie jak m.in.: "inne zadania", "odpoczynek", "przerwy w jeździe". W tym przypadku, karta może pozostać w tachografie, należy jednak pamiętać o art. 34 ust. 2 tego samego rozporządzenia, które ustanawia obowiązek kierowców do ochrony posiadanych przez nich kart. Co to oznacza?

Kierowcy zawodowi nie są zobowiązani do wyjmowania karty z tachografu pod koniec dziennego okresu prowadzenia pojazdu, jednak wszyscy kierowcy są zobowiązani do upewnienia się, że ich karta jest chroniona i używana tylko przez nich, a nie przez innych.

Na podstawie tych przesłanek włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stwierdza, że kierowca ma obowiązek wyjąć swoją kartę z tachografu tylko wtedy, gdy np. traci ciężarówkę z zasięgu wzroku lub pozostawia ją na parkingu tracąc kontrole nad nią, a zatem nie może uniemożliwić innemu kierowcy korzystania z tego samego pojazdu.

Za każdym razem, gdy kierowca musi rozpocząć inny okres, niż prowadzenie pojazdu, zajmując się innymi zadaniami, w czasach dyspozycyjności lub na przerwie, a pojazd pozostaje w jego wyłącznej dostępności, pozostawia swoją kartę wewnątrz tachografu cyfrowego.

Przeczytaj też:
Zdalne kontrole tachografów w Europie Zachodniej W zeszłym tygodniu belgijska Federalna Policja Drogowa przeprowadziła obszerną kontrolę wzdłuż E40 w Wetteren.
Jaki ciągnik na 80 ha? Pole liczące 80 hektarów wymaga zakupu maszyny, która będzie nie tylko wydajna, ale także komfortowa. Na szczęście w ofertach producentów nie brak ciągników spełniających te kryteria z nawiązką. Jaki więc pojazd wybrać? W odpowiedzi na to pytanie pomoże ten poradnik.
UOKiK wyjaśnia zasadność podwyżek dla kierowców za przejazd A4 Zgodnie z prawem antymonopolowym nie jest zabronione posiadanie przez przedsiębiorcę pozycji dominującej. Niedozwolone jest jednak jej nadużywanie.
Od 1 lutego: tracą ważność roczne winiety w Austrii Nowe ceny winiet w Austrii w 2023 r . i surowe kary za brak winiet lub nieważne winiety.
Lód na dachu naczepy - Krone ma na to sposób Zalegający lód na dachu naczepy to problem nie tylko kierowcy, ale też i jego szefa.
Wyścigi ciężarówek po raz pierwszy zagoszczą w Polsce! Polski obiekt dołączy do prestiżowej listy torów wyścigowych obok węgierskiego Hungaroring, niemieckiego Nürburgring i francuskiego Le Mans.
Ułatwienia dla kierowców na Zakopiance i w okolicy A4 Już tylko kilkadziesiąt godzin dzieli nas do otwarcia wyczekiwanego tunelu w ciągu drogi ekspresowej S7 wydrążonego pod górą Luboń Mały na Zakopiance.
Zmiana czasu na zimowy już w niedzielę W nocy z 29 na 30 października 2022 roku znowu zmienimy czas, tym razem z letniego na zimowy. W niedzielę wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3.00 na 2.00.
Jaki podatek od ciężarówek na 2023 rok? W nowym obwieszczeniu ministra finansów ogłoszono minimalne stawki podatku od środków transportowych na rok 2023.