Czy kierowca ciężarówki powinien wyjąc kartę z tachografu, gdy przestaje jeździć?

tachograf cyfrowy przepisy

Takie pytanie zadają sobie kierowcy ciężarówek, kiedy wykonują np. dłuższy odpoczynek i zostawiają swój pojazd na parkingu.

 

Pytanie to trafiło do włoskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, które udzieliło wyjaśnień do art. 34 ust. 3 rozporządzenia (UE) 165/2014.

Pytanie, które często pojawia się wśród kierowców pojazdów ciężarowych: czy karta kierowcy powinna być wyjmowana z tachografu za każdym razem, gdy wychodzisz z ciężarówki? W art. 34 ust. 3 rozporządzenia (UE) 165/2014. jest napisane, że kiedy kierowcy opuszczają pojazd wprowadzają do tachografu funkcje takie jak m.in.: "inne zadania", "odpoczynek", "przerwy w jeździe". W tym przypadku, karta może pozostać w tachografie, należy jednak pamiętać o art. 34 ust. 2 tego samego rozporządzenia, które ustanawia obowiązek kierowców do ochrony posiadanych przez nich kart. Co to oznacza?

Kierowcy zawodowi nie są zobowiązani do wyjmowania karty z tachografu pod koniec dziennego okresu prowadzenia pojazdu, jednak wszyscy kierowcy są zobowiązani do upewnienia się, że ich karta jest chroniona i używana tylko przez nich, a nie przez innych.

Na podstawie tych przesłanek włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stwierdza, że kierowca ma obowiązek wyjąć swoją kartę z tachografu tylko wtedy, gdy np. traci ciężarówkę z zasięgu wzroku lub pozostawia ją na parkingu tracąc kontrole nad nią, a zatem nie może uniemożliwić innemu kierowcy korzystania z tego samego pojazdu.

Za każdym razem, gdy kierowca musi rozpocząć inny okres, niż prowadzenie pojazdu, zajmując się innymi zadaniami, w czasach dyspozycyjności lub na przerwie, a pojazd pozostaje w jego wyłącznej dostępności, pozostawia swoją kartę wewnątrz tachografu cyfrowego.

Przeczytaj też:
Ciężarówka utknęła blokując drogę podczas zawracania

Podczas próby zawracania polska ciężarówka utknęła na drodze. Ostatecznie musiał przybyć z pomocą dźwig.

 

Szesnaście ciężarówek testuje nowy most w Genui (video)

Po 461 dniach budowy pierwsze pojazdy wjechały na nowo wybudowany wiadukt.

Ty śpisz - złodzieje okradają ciężarówkę

Prawie całkowicie okradli naczepę ciężarówki, gdy kierowca spał na parkingu.

 

Kierowca samochodu osobowego zadzwonił na policję widząc dziwnie jadącą ciężarówkę

Sytuacja miała miejsce w sobotę na BAB 65 w kierunku Landau około godz 12:50.

 

Kontrole na Ukrainie. Sprawdzono ponad pięć tysięcy kierowców ciężarówek

Szokujące statystyki podał, w dniu 7 lipca br., minister infrastruktury Ukrainy Władysław Krykliy.

 

Szkolenia kierowców Scania teraz dostępne online

Firmy transportowe, które zdecydują się na podniesienie umiejętności swoich kierowców w Szkole Jazdy Scania, będą mogły skorzystać z wygodnej, zdalnej formy szkoleń.

 

Gdzie wystąpią utrudnienia na niemieckich drogach w związku z letnim wypoczynkiem

Pomimo faktu, że wakacje w Niemczech trwają tylko sześć tygodni, są one rozciągnięte w czasie, gdyż wypadają w różnych terminach dla poszczególnych landów.

 

Czy to koniec z piciem na parkingach?

Sieć firm, spedytorów, towarzystw ubezpieczeniowych i stowarzyszeń transportowych wzywa do konsekwentnych działań przeciwko pijanym kierowcom ciężarówek.

 

Ponad 150 urządzeń sanitarnych w Niemczech dla kierowców ciężarówek

Toaleta w podróży czy prysznic to - podstawowe potrzeby kierowców ciężarówek w transporcie międzynarodowym. Jednak podczas szczytu koronawirusowego wielu kierowców ciężarówek nie mogło korzystać z urządzeń sanitarnych.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL