Szkoda z udziałem naczepy - czyje ubezpieczenie OC?

Naczepa OC

Czyje ubezpieczenie zadziała w razie wypadku z przyczepą? Od 17 lipca niemieckie prawodawstwo zapewni większą jasność przepisów.

 

Jeśli pojazd z przyczepą lub naczepą spowoduje wypadek, odszkodowanie zostanie wypłacone z ubezpieczenia pojazdu ciągnącego. Ta reforma prawna dotyczy zarówno naczep, jak i przyczep kempingowych jadących na wakacje lub małych przyczep ciągniętych przez samochody osobowe. Dzięki nowej regulacji firmy ubezpieczeniowe maja prostsze procedury likwidacji szkód, a jednocześnie zmniejsza się liczba szkód, za które OC przyczepy musi odpowiadać. W praktyce składka OC za przyczepę lub naczepę będzie tańsza.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat kwestia odpowiedzialności była znacznie bardziej skomplikowana: zgodnie z decyzją Federalnego Trybunału Sprawiedliwości ubezpieczenie pojazdu ciągnącego i przyczepy musiało dzielić koszty w razie wypadku. Dla firm ubezpieczeniowych oznaczało to więcej pracy administracyjnej.

Zgodnie z nowym prawem, które weszło w życie 17 lipca 2020 r., ubezpieczyciel naczepy zostanie poproszony o zapłatę odszkodowania tylko wtedy, gdy główna przyczyna wypadku leży po stronie naczepy - np. szkoda wyrządzona pęknięciem opony.

Przeczytaj też:
Cztery firmy ubezpieczeniowe otrzymały wezwania od Rzecznika Finansowego

Czterech czołowych ubezpieczycieli - posiadających łącznie ponad 50 procent rynku ubezpieczeń komunikacyjnych - otrzymało wezwania Rzecznika Finansowego o zaniechanie stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych.

 

Fixly - aplikacja mobilna ze zleceniami dla kierowców

Ważnym czynnikiem rozwoju branży transportowej w najbliższych latach jest dalszy postęp w zakresie digitalizacji i zamawiania usług online.

 

Wjazd do Grecji - kierowcy ciężarówek muszą się zarejestrować

Od 1 lipca 2020 r. osoby wjeżdżające do Grecji musiały dokonać wstępnej rejestracji online.

 

driveMybox - rusza pierwsza cyfrowa platforma do transportu kontenerów

Start-up z Hamburga specjalizuje się w transporcie kontenerów na samochodach ciężarowych, łącząc w ten sposób wszystkie strony zaangażowane w łańcuch transportowy.

 

Pakiet Mobilności ledwo został zatwierdzony a Komisja Europejska już go kwestionuje

Są poważne zastrzeżenia komisarz UE co do ograniczeń kabotażu.

 

Transport drogowy osiągnął poziom sprzed pandemii

Z najnowszego raportu GBOX wynika, że w ostatnim tygodniu czerwca 2020 roku natężenie ruchu w transporcie krajowym i międzynarodowym osiągnęło taki poziom aktywności polskich przewoźników jak w styczniu br., czyli z czasów sprzed pandemii.

 

Zmiany o delegowaniu pracowników nie dotyczą w tej chwili kierowców ciężarówek. Dlaczego?

Zmiany dyrektywy o delegowaniu pracowników, od 30 lipca br., w tej chwili, nie dotyczą sektora transportu drogowego.

 

Co Polacy transportowali w czasie pandemii

Dane są oparte na 70 595 zleceniach transportowych użytkowników serwisu Clicktrans.pl w okresie największych obostrzeń związanych z koronawirusem. Dane są porównane z analogicznym okresem 2019 roku.

 

Europalety - co o nich wiemy?

Europaleta jest jednym z najbardziej znanych na świecie nośników ładunków - od 59 lat jest używana głównie w logistyce.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL