Czas pracy kierowców ciężarówek. Jak wyglądają nowe regulacje w krajach UE

czas pracy kierowców wirus

Ministerstwa transportu w całej Europie zaczynają obecnie łagodzić istniejące prawo dotyczące kierowców samochodów ciężarowych.

 

Chodzi o dłuższy czas jazdy i skrócenie odpoczynku kierowców. Ponieważ międzynarodowy transport drogowy często przebiega przez kilka krajów, warto zapoznać się z obowiązującym obecnie nadzwyczajnym prawodawstwem obowiązującym w niektórych krajach UE. Trzeba pamiętać, że złagodzenie przepisów o czasie pracy kierowców ciężarówek dotyczy transportów artykułów spożywczych oraz tych, które są bezpośrednio związane z walką z wirusem.

Belgia zwiększyła czas prowadzenia pojazdu z 56 do 60 godzin. W ciągu dwóch tygodni liczba godzin wzrasta z 90 do 96 godzin. Jednocześnie tygodniowy okres odpoczynku można odroczyć. Czas obowiązywania - do 31 marca

Maksymalny dzienny czas jazdy w Bułgarii wzrasta z 9 do 11 godzin. Przerwa 45 minut jest konieczna tylko po 5,5 godzinach. Regularny tygodniowy okres odpoczynku skraca się z 45 do 24 godzin.

W Danii zasady dotyczące tygodniowych okresów odpoczynku są na razie zawieszone. Ponadto wszystkie samochody ciężarowe w dużych miastach mogą wjeżdżać do ograniczonych "zielonych stref".

W Niemczech dzienny czas prowadzenia pojazdu może zostać przedłużony do dziesięciu godzin maksymalnie pięć razy w tygodniu do 17 kwietnia.

Od 20 marca we Francji nie ma wyjątków od zwykłych przepisów. Jednak eksperci zakładają, że wkrótce należy podjąć odpowiednie środki ostrożności. Podobne regulacje obowiązują w Finlandii.

Irlandia wydłuży dwutygodniowy czas prowadzenia pojazdu z 90 do 112 godzin do 16 kwietnia. Tygodniowy okres odpoczynku można skrócić do 24 godzin. Żaden kierowca nie jest zmuszony do przestrzegania regularnego tygodniowego okresu odpoczynku do połowy kwietnia. Skrócone okresy odpoczynku nie muszą być nadrabiane.

W Holandii dzienny czas prowadzenia pojazdu w Holandii wzrasta z 9 do 11 godzin, tygodniowo z 56 do 60 godzin. Na podstawie dwóch tygodni czas jazdy wydłuża się z 90 do 96 godzin. Tygodniowy okres odpoczynku wynoszący 45 godzin należy wziąć dopiero po siedmiu dniach zamiast sześciu. Te skorygowane zasady obowiązują do 6 kwietnia.

Norwegia radykalnie upraszcza zasady dotyczące prowadzenia pojazdu i okresów odpoczynku. Kierowcy muszą robić regularne przerwy po 45 minut i odpoczywać przez co najmniej 9 godzin.

W Polsce przepisy o czasie pracy kierowców w transporcie międzynarodowym zostały uchylone do 19 kwietnia. Kierowcy mogą jeździć 11 godzin dziennie, 60 godzin tygodniowo. Kierowcy, którzy przekraczają te czasy, nie będą karani.

W Anglii do 16 kwietnia są złagodzone przepisy dotyczące okresów prowadzenia pojazdu i odpoczynku. Dotyczą one szczególnie ważnych przewozów (żywność, higiena osobista, produkty medyczne) w Wielkiej Brytanii. Dzienny czas jazdy wzrasta z 9 do 11 godzin. Dzienny okres odpoczynku spada z 11 do 9 godzin. Tygodniowy czas prowadzenia pojazdu wydłuża się z 56 do 60 godzin, a co dwa tygodnie z 90 do 96 godzin. Tygodniowy okres odpoczynku można przyjąć po siedmiu zamiast sześciu dniach. Jednak kierowca nadal musi udowodnić dwa regularne tygodniowe okresy odpoczynku lub jeden regularny i jeden skrócony tygodniowy okres odpoczynku w ciągu dwóch tygodni. Dzienne 45-minutowe przerwy można teraz wykonywać po 5,5 godzinach zamiast po 4,5. Kierowcy muszą odnotować na wydrukach z tachografów, dlaczego nie dotrzymali ustawowych czasów pracy.

Austria uchyla przepisy do 14 kwietnia. Kierowcy mogą prowadzić ciężarówki i autobusy 11 godzin dziennie, a maksymalny tygodniowy czas prowadzenia pojazdu wynosi 60 godzin. W ciągu dwóch kolejnych tygodni zebrany czas prowadzenia pojazdu może wynosić do 100 godzin. 45-minutowa przerwa jest wymagana tylko po 5,5 godzinach. Dzienny okres odpoczynku jest skrócony do co najmniej 9 godzin. Tygodniowy okres odpoczynku wynosi co najmniej 24 godziny po sześciu dniach lub 24-godzinnych okresach.

 

Przeczytaj też:
Ministerstwo Infrastruktury wydłuża ważność uprawnień do kierowania pojazdami

Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w ciągu 60 dni trzeba będzie wszystkie zaległe badania i szkolenia wykonać lub odnowić.

 

Kierowca ciężarówki pomógł policji w Kolonii zatrzymać pijanego kierowcę osobówki

W poniedziałek rano patrol zauważył samochód. Kierowca najwyraźniej miał problemy ze światłem.

 

Co warto mieć w samochodzie w czasie epidemii. Kilka prostych rad dla kierowców

Pandemia koronawirusa wciąż trwa, a kierowcy na co dzień muszą podróżować.

 

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o MirrorCam, a nie masz okazji zapytać...

Kamery na krótkim ramieniu zamocowane do dachu i wyświetlacze na słupkach - to własnie oferuje nowy Mecedes Actros.

 

Polska ciężarówka wycofana z ruchu. Kierowca źle zabezpieczył ładunek

W dniu 25 marca 2020 r. około godziny 9.20 na autostradzie A2 niedaleko miejscowości Tribuswinkel policjanci zatrzymali polską ciężarówkę.

 

Płonąca ciężarówka podczas weekendowego odpoczynku naraża na pożar inne samochody

Spalone ciężarówki z naczepami w strefie odpoczynku Bayerwald na autostradzie A3 (Bawaria).

 

Jak wzorowo radzić sobie z pandemią koronawirusa w logistyce. GEFCO Polska wprowadza zaostrzone procedury ochrony

GEFCO Polska wprowadziła szereg zmian dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia pracowników i partnerów oraz zachowania ciągłości realizowania zleceń.

 

Polska ciężarówka z wyposażeniem medycznym uległa wypadkowi pod Verínnie

W środę około godziny 1:15 w nocy polska ciężarówka jadąca z Portugalii. W kabinie podróżowały dwie osoby.

Branża transportowa w kłopotach. Firmy transportowe muszą działać już teraz, to wyjątkowa okazja

Transport to gałąź gospodarki, która przy braku szybkich działań zaradczych, jako jedna z pierwszych dotkliwie odczuje skutki zbliżającego się kryzysu.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL