Zwolnienia w Niemczech dla kierowców

Niemcy zezwalają na dłuższą jazdę ciężarówek

Wczoraj niemiecki minister transportu zdecydował, że do 17 kwietnia będzie wydłużony czas pracy kierowców.

 

Oficjalnie od tej pory dzienny czas prowadzenia pojazdu może zostać przedłużony do dziesięciu godzin maksymalnie pięć razy w tygodniu, od teraz do 17 kwietnia.

Odtąd kierowcy mogą również korzystać ze skróconego tygodniowego okresu odpoczynku w dwa kolejne weekendy, pod warunkiem, że kierowca korzysta z przynajmniej czterech tygodniowych okresów odpoczynku w ciągu czterech kolejnych tygodni, z których przynajmniej dwa muszą być regularnymi tygodniowymi okresami odpoczynku.

- Towary codziennego użytku, w szczególności żywność i pasze, między miejscami produkcji, przechowywania i sprzedaży;
- Towary do opieki medycznej, kontroli i zarządzania pandemią koronawirusa (w szczególności także produkty do testery infekcji, sprzęt ochronny, środki dezynfekujące itp.);
- Transport paliw.

Niemieckie organy kontrolne są zobowiązane do powstrzymania się od ścigania i karania naruszeń przepisów o transporcie drogowym. Zwalnia się również z obowiązku uzyskania zezwolenia na kabotaż w wymienionych wyżej rodzajach transportu. Zwolnienie dotyczące kabotażu obowiązuje do 30.9.2020 r.

Nowe regulacje nie zwalniają jednak kierowców ciężarówek od odpowiedzialności wynikającej z przepisów ruchu drogowego. W przypadku jakiegokolwiek wypadku, ewentualne zmęczenie kierowcy, wynikające z dłuższego prowadzenia samochodu, nie będzie okolicznością łagodzącą.

Przeczytaj też:
Czy branża otworzy się na niepełnosprawnych kierowców? Podczas niedawno zakończonych targów Solutrans francuska firma Dyn'Acces zaprezentowała rozwiązanie, które umożliwia niepełnosprawnym kierowcom prowadzić ciężarówkę.
Modyfikacje w silnikach Volvo Trucks Volvo Trucks wprowadza szereg istotnych modyfikacji w swoich silnikach 11- i 13-litrowych spełniających normę emisji spalin Euro 6, których celem jest zapewnienie niższego zużycia paliwa przy jednoczesnej poprawie właściwości jezdnych.
Jakie nowe ciężarówki kupuje się w Rosji. 10 najpopularniejszych marek Patriotyzm, czy państwowe regulacje, sprawiają, że rosyjscy przewoźnicy w większości wybierają rodzime marki.
Solidaris patronem klasy Technik Pojazdów Samochodowych Firma Solidaris została oficjalnym patronem klasy młodych mechaników w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu.
Volvo Gropu i Daimler Truck wspólnie rozwiną technologię ogniw paliwowych Daimler Truck AG i Volvo Group utworzyły zapowiadaną wcześniej spółkę joint venture. Nowy podmiot powołano w celu rozwijania segmentu ogniw paliwowych.  
Nowe Volvo FH z I-Save - są pierwsze zamówienia od dużych przewoźników Girteka Logistics kupuje 2000 ciężarówek od Volvo Trucks. Samochody sfinansuje Volvo Financial Services.  
Włoski przewoźnik kupuje 1000 ciężarówek Volvo FH z systemem I-Save Lannutti Group, włoska firma transportowo-logistyczna, zamówiła 1000 nowych ciężarówek Volvo FH wyposażonych w najnowszą technologię oszczędzania paliwa I-Save. Firma dostrzega potencjał zmniejszenia zużycia paliwa o 10 procent, a także niższej emisji CO2.  
Firma LINK w nowym roku z nowymi ciężarówkami - DAF XF Firma LINK wzbogaciła swoją flotę o 20 nowych ciągników siodłowych DAF XF FT. To pierwsza partia, z kontraktu na dostawę 83 ciężarówek DAF XF na ten rok.  
Ile kupiliśmy samochodów ciężarowych? Mocny finisz przewoźników w grudniu W grudniu 2020 r. zarejestrowano 2448 pojazdów użytkowych pow. 3,5 t, to więcej aż o 37,9% niż rok wcześniej.