Brak odszkodowania dla kierowcy ciężarówki za uraz kręgosłupa. Gdzie błąd?

Kierowca ciężarówki - uraz kręgosłupa

50-letni szwedzki kierowca miał wypadek drogowy. Ciężarówka przewróciła się, ale jedyne szkody, które można było stwierdzić u kierowcy to lekkie zadrapania.

Kiedy kierowca ciężarówki przewrócił pojazd, nie miał obrażeń i stwierdził, że czuje się dobrze. Dopiero po dziesięciu tygodniach poskarżył się na ból szyi. Nie mógł udowodnić, że istnieje związek między wypadkiem drogowym a późniejszymi dolegliwościami.

Kierowca zgłosił problem z kręgosłupem lędźwiowym, ramionami i szyją. Wystąpił do firmy ubezpieczeniowej celem uzyskania odszkodowania. Wychodził on z założenia, że należy mu się rekompensata za utratę dochodów w związku z niemożliwością wykonywania pracy.

Firma ubezpieczeniowa odmówiła wypłaty odszkodowania

Mężczyzna pozwał firmę ubezpieczeniową do sądu i zażądał odszkodowania w łącznej wysokości nieco ponad 4,4 miliona koron. Na poparcie swojej opinii mężczyzna przedstawił opienię od lekarza. Lekarz oszacował, że dolegliwości są późnym skutkiem wypadku, na który kręgosłup kierowcy był narażony.

Brak związku przyczynowego

Sąd okręgowy uznał jednak, że nie było żadnego powodu, aby dać wiarę orzeczeniu lekarskiemu. Z racji dużego upływu czasu istniało małe prawdopodobieństwo, że akurat to konkretne zdarzenie było przyczyną dolegliwości kierowcy. Nie można było obiektywnie stwierdzić, że wypadek bezpośrednio uszkodził kręgosłup, gdyż praca kierowcy ciężarówki już sama w sobie może powodować zwyrodnienia i urazy kręgów kręgosłupa.

Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego, który również podtrzymał wyrok poprzedniej instancji, uzasadniając swoją decyzję, że pierwsze notatki o dolegliwościach pojawiły się dopiero po 10 tygodniach od wypadku.

Wniosek jaki wynika z powyższej sytuacji jest jeden. Gdy nastąpi jakikolwiek wypadek, kierowca zawodowy nie powinien lekceważyć wizyty u lekarza i trzeba zrobić wszystkie badania. Kierowca zawodowy jest szczególnie narażony na zmiany zwyrodnieniowe w okolicy kręgosłupa a ten, w razie kolizji drogowej, przejmuje duże obciążenia. Jak wynika z powyższego przykładu, zbyt późne zgłoszenie się do lekarza i brak ciągłości dokumentacji może skutkować odmowie wypłaty odszkodowania.

 

Przeczytaj też:
Czołowe zderzenie? Zginęło dwóch kierowców ciężarówek

Do bardzo poważnego wypadku doszło na Węgrzech. Nie znana jest przyczyna zderzenia dwóch ciężarówek.

 

10 000 kary za wyłącznik tachografu

W dniu 13 listopada br. na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Białystok inspektorzy z WITD w ciężarówce przewożącej nawozy znaleźli wyłącznik tachografu.

 

Kontrolujący przerywa odpoczynek kierowcy, czy może?

Zdarza się, że zatrzymanie pojazdu do kontroli przez funkcjonariuszy policji czy inspektorów ITD zbiega się z przerwą w pracy lub w jeździe kierowcy zawodowego.

 

Kierowca ciężarówki odkrywa uchodźców w naczepie - nie odpowie za przemyt

Według informacji niemieckiej policji federalnej sceny, takie jak w thrillerze, rozgrywały się wcześnie rano w środę na granicy niemiecko-luksemburskiej na autostradzie A64 na parkingu Markusberg.

 

39 ciał znalezionych w ciężarówce, czy kierowca odpowie za śmierć?

Dziś rano służby ratunkowe odkryły w naczepie ciała 38 osób dorosłych i nastolatka.

 

Płaca minimalna kierowcy w Niemczech i we Francji

Jak obliczyć płacę minimalna kierowcy ciężarówki?

 

Czeska rodzina czekała trzy dni na pomoc. Pomógł polski kierowca ciężarówki

Małżeństwo z trzema synami z Nachodu nie zapomni tegorocznych wakacji w Polsce.

 

Kierowca ciężarówki ofiarą nowego, niebezpiecznego zjawiska na belgijskiej autostradzie

Mężczyzna wisi na kabinie znajdującej się w ruchu ciężarówki.

 

Tachograf cyfrowy - kiedy kierowca może wyjąć kartę? Przegląd taryfikatora kar

Tachograf, mimo że cyfrowy, nie obejdzie się bez wpisów manualnych.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL