Volvo Trucks Polska

Pierwszy elektryczny ciągnik siodłowy Volvo FH dostarczony w Polsce

Miesiąc od uroczystego podpisania umowy, podczas Targów Rozwiązań Transportowych 4Poland na Autodromie Jastrząb, Volvo Trucks Polska oficjalnie przekazało do MBC Trans pierwsze w Polsce Volvo FH Electric 4x2T.

Wydarzenie miało miejsce 4 lipca, w siedzibie Volvo Trucks Polska w Młochowie, a kluczyki do pojazdu wręczył osobiście Prezes Volvo Trucks – Roger Alm.
Pojazd przekazany firmie MBC Trans to pierwszy w Polsce, w pełni elektryczny ciągnik Volvo FH 4x2, wyposażony w 3 silniki elektryczne oraz zestaw 6 baterii o pojemności 540 kWh i zasięgu 300 km. Samochód zasili flotę ok. 100 pojazdów, których większość stanowi najbardziej ekonomiczne paliwowo ciągniki Volvo Trucks z silnikami I-Save gwarantujące optymalne wyniki zużycia energii (VECTO). Dopełnieniem oferty jest 8-letni Złoty Kontrakt Serwisowy, gwarantujący pełną kontrolę kosztów, bezproblemową eksploatację pojazdu i maksymalną dyspozycyjność. Pojazd został sfinansowany przez VFS Usługi Finansowe Polska Sp. z o.o., a system ładowania Kempower zapewni firma K+Power.

- MBC Trans to obecnie nie tylko transport. Współtworzymy polskiego operatora usług optymalizacji energetycznych pod nazwą Virtual Power Plant. Specjalizujemy się w optymalizacji zużycia energii elektrycznej i ciepła w obiektach stacjonarnych i łańcuchach dostaw tym samym wspierając strategie ESG i wymagania stawiane przez europejską taksonomię. Redukcja śladu węglowego, maksymalizacja wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, zarządzanie energią konsumowaną w całym łańcuchu od produkcji towaru, poprzez jego dystrybucję oraz kolejne fazy życia produktu aż do fazy recyclingu to konieczność, a nawet patriotyczny obowiązek. Aby urzeczywistnić nasze ambicje, ważna jest współpraca z dostawcami energii i liderami branży, takimi jak Volvo Trucks. Volvo FH Electric to nasza kolejna inwestycja, która będzie miała znaczący wpływ na emitowaną ilość dwutlenku węgla w naszej flocie. Cieszymy się, że dokładamy tak znaczącą cegiełkę w dekarbonizacji europejskich operacji transportowych — mówi Marcin Ciołek, prezes Zarządu MBC Trans.

- Odkąd Volvo Trucks rozpoczęło produkcję w pełni elektrycznych pojazdów ciężarowych w
2019 roku, firma sprzedała łącznie prawie 5000 elektrycznych samochodów ciężarowych w 40 krajach na całym świecie. Obecnie Volvo oferuje najszerszą w branży gamę produktów, obejmującą sześć produkowanych seryjnie modeli elektrycznych, które zaspokajają szeroki zakres potrzeb od miejskiej dystrybucji i wywozu śmieci, po miejski transport budowlany i transport regionalny. Volvo Trucks jest liderem na rynku ciężkich elektrycznych samochodów ciężarowych (≥ 16 ton) w Europie, a Polska z przeszło 55% udziałem rynkowym (dane po maju) stanowi doskonały dowód na to, że marka Volvo stoi na czele transformacji w kierunku zeroemisyjnego transportu. Jestem bardzo podekscytowany, że mogę być świadkiem przekazania pierwszego Volvo FH Electric w Polsce – to kolejny znaczący krok w kierunku naszej wizji zrównoważonego transportu – mówi Roger Alm, prezes Volvo Trucks.

- Cieszymy się, że na polskim rynku jest coraz więcej firm, które odważnie i świadomie decydują się na inwestycje w ekologiczną transformację transportu drogowego. Transformacja ta wymaga odpowiedniej infrastruktury i głębokiej współpracy w ramach łańcuchów dostaw. W Volvo Trucks Polska staramy się być najlepszym Partnerem Biznesowym naszych Klientów i wspierać ich w tej podróży. Dostawa nowoczesnego pojazdu elektrycznego to jedynie początek tej drogi. Poprzedzona doradztwem i rzetelną analizą potrzeb, tras i przebiegów stanowi kompleksowe rozwiązanie, które leżu u podstaw konsekwentnie realizowanej przez nas, od wielu już lat, strategii. Jestem niezwykle dumna, że jest coraz więcej Klientów, jak MBC Trans, którzy dzięki swoim pionierskim postawom i ambitnym celom, przyłącza się do naszych wspólnych wysiłków na rzecz zrównoważonej przyszłości – podsumowuje Małgorzata Kulis, VP, dyrektor Zarządzająca Volvo Trucks Polska.

MBC Trans to firma z wieloletnim doświadczeniem w branży transportu drogowego i logistyki. Specjalizuje się w transporcie chłodniczym, towarów łatwo psujących się, które wymagają przewozu w warunkach kontrolowanej temperatury.
Transport towarów odbywa się do każdego wybranego miejsca w Europe, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Flota firmy to obecnie ok. 100 pojazdów ciężarowych, w tym ciągniki siodłowe Volvo FH z technologią I-Save.

Przeczytaj też:
Daimler i Paccar zawiązują spółkę Daimler Truck i PACCAR podpisują umowę o wspólnym przedsięwzięciu w zakresie produkcji ogniw akumulatorowych w Stanach Zjednoczonych.
Scania uruchamia linię montażową baterii do elektrycznych ciężarówek W kwietniu Scania i Northvolt zaprezentowały wspólnie opracowane ogniwo akumulatorowe, zaprojektowane z myślą o ciężkim transporcie.
Charged & Ready – pokazy elektrycznych ciężarówek Daimler Truck na polskim rynku 10 dni statycznych i dynamicznych prezentacji elektrycznych ciężarowych Mercedesów w ośrodku szkoleniowo-testowym DRIVELAND pod Warszawą.
Elektryczne samochody ciężarowe przyszłością transportu? Czy elektryczne ciężarówki wkrótce zapełnią polskie drogi? Przedstawiamy raport EFL o dekarbonizacji transportu.
Oficjalna nazwa modelu seryjnego to eActros 600 W październiku Mercedes-Benz eActros LongHaul zadebiutuje na światowym rynku, jako eActros 600.
Udany przejazd elektrycznej ciężarówki na dystansie 3 tysięcy km Wkrótce rozpoczęcie produkcji seryjnej w pełni elektrycznego ciągnika siodłowego eActros 300.
Przez Alpy na wodorze... Testowano dwie elektryczne ciężarówki: prototypy Mercedes-Benz GenH2 Truck z wodorowym ogniwem paliwowym oraz ciągnik siodłowy Mercedes-Benz eActros 300 z elektrycznym napędem akumulatorowym.
Ciężarówki Volvo Trucks zasilane wodorem już na drogach publicznych Emitujące tylko parę wodną samochody ciężarowe napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi stana się ważną częścią oferty produktowej Volvo Trucks.
Premiera rynkowa nowego MAN eTruck 2024 coraz bliżej Seryjnie produkowany elektryczny samochód ciężarowy do bezemisyjnego transportu drogowego niedawno udowodnił swoją pełną przydatność do zimy za kołem podbiegunowym.