Busnex Poland Yutong Bus

Pierwszy elektryczny autobus szkolny na Podkarpaciu

Jawornik Polski to pierwsza gmina z województwa podkarpackiego, która dysponuje elektrycznym autobusem szkolnym.

Elektrobus Yutong wraz z infrastrukturą do ładowania dostarczyła firma Busnex Poland, dla której jest to już piąty kontrakt, zrealizowany na potrzeby programu "Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły".

Ten kontrakt pokazuje, w jakim kierunku zmierzają samorządy. Jawornik Polski jest lokalnym liderem elektromobilności, inwestując w elektryczny autobus szkolny wraz ze stacją ładowania zasilaną z OZE. Dzięki dofinansowaniu z programu "Kangur", takie projekty mogą realizować kolejne gminy, spośród których już pięć postawiło na elektrobusy Yutong – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Gmina Jawornik Polski wybrała elektryczny autobus Yutong ICE12, którego zasięg na jednym ładowaniu przekracza nawet 350 kilometrów. Pojazd jest wyposażony między innymi w automatyczną klimatyzację, fotele z pasami bezpieczeństwa i windę dla osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności. Nowy autobus elektryczny posłuży nie tylko do dowozu dzieci do szkoły - obsłuży także wyjazdy na wycieczki, zawody sportowe czy na basen.

Firma Busnex zaoferowała autobus model ICE12, który spełnia wszystkie określone przez nas oczekiwania oraz mieści się w budżecie zadania pn. "Ochrona atmosfery - System zielonych inwestycji (GIS - Green Investment Scheme) - Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły". Nasza rozbudowana punktacja przetargowa zmierzała do wyboru autobusu, który umożliwi zarówno codzienny dowóz dzieci do szkoły, jak również wyjazdy na wycieczki, zawody sportowe, basen. Cieszę się, że elementem dostawy jest również stacja ładowania z instalacją fotowoltaiczną i magazynem energii, co zmniejszy koszty eksploatacji i zwiększy efekt ekologiczny – mówił wójt gminy Jawornik Polski, Stanisław Petynia.

Poza dostawą szkolnego "elektryka", kontrakt obejmuje zapewnienie stacji do jego ładowania (stacjonarnej i mobilnej). Samorząd idzie jednak o krok dalej w rozwoju elektromobilności, wykorzystując OZE. Ładowarka jest bowiem wyposażona w instalację fotowoltaiczną wraz z magazynem energii. Zakup elektrobusu oraz infrastruktury do ładowania został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu "Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły".

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów, posiadający 15-procentowy udział w światowym rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym do kolejnych miast na wszystkich kontynentach, w tym również w Europie.

W czterech zakładach dziennie powstaje nawet kilkaset autobusów, co w skali roku zapewnia imponujący wolumen produkcji liczony w dziesiątkach tysięcy. Yutong Bus jest liderem europejskiego rynku autobusów elektrycznych oraz najlepiej sprzedającą się na świecie marką autobusów napędzanych zieloną energią, w 2022 r. notując niemal 12 tys. zakontraktowanych pojazdów zero- i niskoemisyjnych, a łącznie dostarczając już ponad 170 tys. autobusów.

Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który podczas 3-letniej obecności na rynku dostarczył i zakontraktował już ponad 90 autobusów elektrycznych dla 17 samorządów z 7 województw. Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz bazę wiedzy na temat eksploatacji "elektryków". We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe - w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.

Przeczytaj też:
Testy zimowe MAN eTruck MAN eTruck pomyślnie przechodzi testy zimowe w ujemnych temperaturach.
Skąd wziąć prąd do ładowarek pojazdów elektrycznych? W Polsce na koniec 2022 roku było 61,5 tys. pojazdów elektrycznych i 5016 punktów ładowania. Daje to średnio jeden punkt ładowania na 13 pojazdów.
DHL Parcel kupuje kolejne elektryki MAN-a Do zeroemisyjnej floty DHL Parcel dołączyły nowe samochody elektryczne marki MAN eTGE.
Volvo FM Electric we flocie DHL w Polsce W dniu 16 marca w podpoznańskich Żernikach firma Volvo Trucks Polska przekazała DHL Supply Chain symboliczne klucze do 5 pojazdów Volvo FM Electric.
Girteka zakupi 600 elektrycznych ciężarówek Zrównoważony rozwój i cyfryzacja usług - Girteka o najważniejszych kierunkach w rozwoju transportu drogowego.
Elektryczny debiut autobusów MAN w Siedlcach Po ośmiu latach MAN wraca do Siedlec i to elektrycznie.
Volvo Trucks przeprowadza testy zderzeniowe elektrycznej ciężarówki Zderzenie elektrycznej ciężarówki z inną ciężarówką lub przewrócenie się z dużą prędkością jest częścią możliwych wrażeń z jazdy.
DAF uruchamia fabrykę ciężarówek elektrycznych Produkcja seryjna XD i XF Electric rozpocznie się wiosną 2023 roku.
Elektryczne samochody ciężarowe - ile ich mamy? Z danych Europejskiego Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) wynika, że w Polsce zarejestrowana jest największa (w całej Unii Europejskiej) liczba pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony – 1 184 677 egzemplarzy (6 230 283 sztuk w całej Wspólnocie).