MAN eTruck 2023

Testy zimowe MAN eTruck

MAN eTruck pomyślnie przechodzi testy zimowe w ujemnych temperaturach.

Między grudniem a marcem br. firma MAN Truck & Bus przeprowadzała testy w północnej Szwecji. Lokalizacja okazała się idealna do przeprowadzenia testów elektrycznej ciężarówki w warunkach zimowych. W ciągu około czterech miesięcy, przy mrozie sięgającym 40ºC, burzach śnieżnych i zaledwie kilku godzinach światła dziennego 30 inżynierów wytrwale pracowało, aby przygotować nowego MAN eTruck do produkcji seryjnej.

W trakcie tego procesu ocenili oni cztery prototypy w różnych konfiguracjach akumulatorów, silników elektrycznych, przekładni, osi i w różnych kabinach. Przeanalizowano takie aspekty, jak: globalne zarządzanie energią, zarządzanie temperaturą i chłodzeniem akumulatorów, interakcja i kontrola elementów układu napędowego, a także zachowanie baterii podczas ładowania w ekstremalnych warunkach zimowych.

Testy zimowe były tylko początkiem serii szeroko zakrojonych testów, które zostaną przeprowadzone na pojazdach w najbliższym czasie. W tym celu akumulatory muszą wykazać się odpornością na ogień, zanurzenie w wodzie oraz upadek na ziemię. Ponadto, aby ciężarówka była gotowa do produkcji seryjnej, komponenty i cały pojazd muszą przejść rygorystyczne testy zderzeniowe, pomiary hałasu i testy kompatybilności elektromagnetycznej.

Nowa elektryczna ciężarówka pokona również setki tysięcy kilometrów w ciągłej eksploatacji po europejskich drogach. Oprócz testów zimowych uwzględniono również testy na południu Hiszpanii, przy temperaturach zewnętrznych przekraczających 40ºC. W tym środowisku silne światło słoneczne bardzo nagrzewa elementy, co stawia bardzo szczególne wymagania w zakresie kontroli temperatury akumulatora, układu ładowania i elementów układu napędowego.

Jak podkreśla Rainer Miksch, wiceprezes ds. testów pojazdów w firmie MAN Truck & Bus : - kluczem w budowie pojazdów użytkowych jest sprostanie różnym wymaganiom klientów, które często odbywają się w bardzo różnych warunkach eksploatacji. Teraz, gdy eTruck znacznie przekroczył nasze oczekiwania, podczas zimowych testów, nadchodzi czas na letnie próby.

 

Przeczytaj też:
Udany przejazd elektrycznej ciężarówki na dystansie 3 tysięcy km Wkrótce rozpoczęcie produkcji seryjnej w pełni elektrycznego ciągnika siodłowego eActros 300.
Przez Alpy na wodorze... Testowano dwie elektryczne ciężarówki: prototypy Mercedes-Benz GenH2 Truck z wodorowym ogniwem paliwowym oraz ciągnik siodłowy Mercedes-Benz eActros 300 z elektrycznym napędem akumulatorowym.
Ciężarówki Volvo Trucks zasilane wodorem już na drogach publicznych Emitujące tylko parę wodną samochody ciężarowe napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi stana się ważną częścią oferty produktowej Volvo Trucks.
Pierwszy elektryczny autobus szkolny na Podkarpaciu Jawornik Polski to pierwsza gmina z województwa podkarpackiego, która dysponuje elektrycznym autobusem szkolnym.
Premiera rynkowa nowego MAN eTruck 2024 coraz bliżej Seryjnie produkowany elektryczny samochód ciężarowy do bezemisyjnego transportu drogowego niedawno udowodnił swoją pełną przydatność do zimy za kołem podbiegunowym.
Skąd wziąć prąd do ładowarek pojazdów elektrycznych? W Polsce na koniec 2022 roku było 61,5 tys. pojazdów elektrycznych i 5016 punktów ładowania. Daje to średnio jeden punkt ładowania na 13 pojazdów.
DHL Parcel kupuje kolejne elektryki MAN-a Do zeroemisyjnej floty DHL Parcel dołączyły nowe samochody elektryczne marki MAN eTGE.
Volvo FM Electric we flocie DHL w Polsce W dniu 16 marca w podpoznańskich Żernikach firma Volvo Trucks Polska przekazała DHL Supply Chain symboliczne klucze do 5 pojazdów Volvo FM Electric.
Girteka zakupi 600 elektrycznych ciężarówek Zrównoważony rozwój i cyfryzacja usług - Girteka o najważniejszych kierunkach w rozwoju transportu drogowego.