Kto najszybciej przesiądzie się na samochody elektryczne?

Elektryczne pojazdy

Dużo mówi się o samochodach elektrycznych, a tak na prawdę kogo stać na ich zakup? Okazuje się, że są kraje, gdzie pojazdy elektryczne rozpowszechnią się już niedługo. Są jednak kraje, w których elektromobilność długo pozostanie jeszcze teorią.

 

Popularność samochodów z napędem elektrycznym jest bezpośrednio skorelowana z dochodem narodowym danego kraju (PKB na mieszkańca). Warto pamiętać, że przystępność cenowa pozostaje główną barierą dla konsumentów w Unii Europejskiej. Zatem społeczeństwa bogatsze szybciej poradzą sobie z wprowadzeniem elektrycznych napędów. A gdzie jest Polska?

W całej Unii Europejskiej 10,5% wszystkich nowych samochodów zarejestrowanych w 2020 r. stanowiły pojazdy zasilane elektrycznie (ECV). Jednak 10 państw członkowskich UE nadal ma udział w rynku ECV poniżej 3%. Kraje o udziale w rynku ECV poniżej 3% mają średni produkt krajowy brutto (PKB) na mieszkańca poniżej 17 000 euro.

Samochody elektryczne stanowią jedynie ponad 15% całkowitej sprzedaży samochodów w bogatych krajach, ze średnim PKB przekraczającym 46 000 euro. 73% całej sprzedaży samochodów elektrycznych koncentruje się w zaledwie 4 krajach Europy Zachodniej o jednym z najwyższych PKB. Z drugiej strony, na Cyprze w 2020 roku sprzedano tylko 42 samochody elektryczne (co stanowi 0,5% udziału w rynku).
Istnieje wyraźny podział na przystępność cenową ECV między Europą Środkowo-Wschodnią a Europą Zachodnią , a także wyraźny podział na Północ-Południe na całym kontynencie.

Kraje o NAJNIŻSZYM udziale samochodów elektrycznych w UE + PKB:
Cypr: 0,5% – 23 580 €
Litwa: 1,1% – 17 460 €
Estonia: 1,8% – 20 440 €
Chorwacja: 1,9% – 12 130 . €
Polska: 1,9% – 13 600 €

Kraje o NAJWYŻSZYM udziale samochodów elektrycznych w UE + PKB
Szwecja: 32,2% – 45 610 €
Holandia: 25% – 45 790 €
Finlandia: 18,1% – 42 940 €
Dania: 16,4% – 53 470 €
Niemcy: 13,5% – 40 070 €

Info: ACEA

 

Przeczytaj też:
Gdzie MAN wybuduje fabrykę baterii? 

MAN Truck & Bus od początku 2025 r. będzie produkować baterie do pojazdów ciężarowych i autobusów. W tym celu w najbliższych pięciu latach firma zainwestuje ponad 100 milionów euro w posiadający najdłuższą tradycję zakład, w Norymberdze, produkujący dotąd silniki spalinowe.

eActros LongHaul - jesienią premiera

Elektryczny samochód ciężarowy eActros LongHaul, przeznaczony do transportu dalekobieżnego, będzie atrakcją targową Mercedes-Benz Trucks na tegorocznych wrześniowych targach IAA w Hanowerze.

Volvo Trucks inwestuje w napęd wodorowy

Volvo Trucks rozpoczęło testy pojazdów wykorzystujących wodór, jako technologię do napędu. Jest to możliwe dzięki ogniwom paliwowym zasilanym wodorem.

Pierwszy DAF CF Electric we flocie dużego przewoźnika

Wiodący węgierski dostawca usług logistycznych Waberer's wybrał firmę DAF Trucks na dostawę swojego pierwszego w pełni elektrycznego ciężkiego pojazdu dystrybucyjnego.

Driving Experience - poznajemy eActrosa

Podczas organizowanej przez siebie imprezy Driving Experience w Wörth am Rhein Mercedes-Benz Trucks umożliwił międzynarodowym dziennikarzom bliższe zapoznanie się z elektrycznym eActrosem porównując jego eksploatację do Actrosa L.

Zelektryfikowana zabudowa bramowa PALFINGER współpracująca z eActrosem i eWorX firmy ZF

Na tegorocznych targach IFAT, na stoisku Mercedes-Benz Trucks można zapoznać się z tym wielofunkcyjnym urządzeniem prezentowanym w eActrosie z zabudową bramową PS T 18 firmy PALFINGER.

Elektryczny długodystansowy lew na rynku już za dwa lata

Celem MAN Truck & Bus jest nie tylko wyprodukowanie elektrycznej ciężarówki, ale zapewnienie możliwości ładowania w systemie najwyższych mocy (megavatt charging system – MCS).

Mercedes-Benz eEconic przed rozpoczęciem produkcji seryjnej

Mercedes-Benz eEconic jest cichy i lokalnie nie emituje dwutlenku węgla dlatego sprawdzi się eksploatacji w gospodarce komunalnej.

Gaz czy biogaz?

Pojazdy na gaz stają się coraz bardziej popularne w całej Europie, ale rynki takie jak Hiszpania, Włochy, Francja, Niemcy oraz Europa Środkowo-Wschodnia wysuwają się na pierwszy plan.

Wyszukiwarka

Informacje