Elektryczne Volvo FH wystawione na próbę

Volvo FH electric test

W Niemczech przeprowadzono pierwszy niezależny test efektywności w pełni załadowaną, ciężką elektryczną ciężarówką Volvo FH. Elektryczna ciężarówka przekroczyła oficjalny zasięg i zużyła o 50% mniej energii, niż jej odpowiednik z silnikiem Diesla.

 

Pierwsze niezależne testy drogowe z ciężarówką elektryczną o dużej ładowności przeprowadził niemiecki dziennikarz Jan Burgdorf z magazynu Trucker. Jan Burgdorf jeździł Volvo FH Electric na słynnej trasie Green Truck Route na południu Niemiec. Trasa miała 343 km długości i obejmowała różnorodne drogi: autostrady, pagórkowaty teren i ciaśniejsze drogi.

W pełni załadowane Volvo FH Electric miało masę całkowitą 40 ton. Elektryczna ciężarówka miała łączny zasięg 345 km na jednym ładowaniu, przewyższając oficjalny zasięg ciężarówek do 300 km.

Jan Burgdorf przedstawił swoje wrażenia - Jeździ się równie zwinnie, a nawet sprawniej, niż ciężarówka z silnikiem Diesla. Wspina się po wzgórzach całkowice normalnie. Nie zauważasz zmiany biegów. Jan na tej samej trasie wcześniej przeprowadził liczne testy z ciężarówkami z silnikiem Diesla.

Volvo FH Electric jechało wraz z Volvo FH 500 KM z silnikiem wysokoprężnym i systemem I-Save. Volvo FH Electric utrzymywało średnią prędkość 80 km/h i zużywało 1,1 kWh na km.

- Kierowca będzie bardzo zaskoczony, jak cicho jest, nawet podczas jazdy z prędkością 85 km/hi przy masie całkowitej 40 ton. Nie ma żadnych wibracji. To coś wyjątkowego, że jest to możliwe - podsumowuje Burgdorf.

Test dowiódł, że Volvo FH Electric zużywa o 50% mniej energii, niż samochód ciężarowy z silnikiem Diesla podczas tego samego zadania transportowego. Dzieje się tak, ponieważ elektryczny układ napędowy jest znacznie bardziej wydajny, dzięki czemu w pełni elektryczna ciężarówka jest potężnym narzędziem do redukcji emisji CO2.

Fakty dotyczące testu i Volvo FH Electric:

Waga brutto zestawu: 40 ton
Średnia prędkość: 80 km/h
Zużycie energii: 1,1 kWh/km
Pojemność baterii: 540 kWh
Moc wyjściowa elektrycznego silnika 490 kW
Całkowita odległość toru testowego: 343 km
Całkowity zasięg na jednym ładowaniu: 345 km
Testowane Volvo FH Electric może przejechać nawet do 500 km podczas normalnego dnia pracy, jeśli pojazd zostanie doładowany, np. podczas przerwy obiadowej.

Przeczytaj też:
Volvo FM Electric we flocie DHL w Polsce

W dniu 16 marca w podpoznańskich Żernikach firma Volvo Trucks Polska przekazała DHL Supply Chain symboliczne klucze do 5 pojazdów Volvo FM Electric.

Girteka zakupi 600 elektrycznych ciężarówek

Zrównoważony rozwój i cyfryzacja usług - Girteka o najważniejszych kierunkach w rozwoju transportu drogowego.

Nowy rok w branży pojazdów użytkowych

W całej grupie nowych samochodów ciężarowych pow. 3,5 t w styczniu 2023 r. zarejestrowano 2486 szt. To rezultat o 233 szt. wyższy niż w tym samym miesiącu przed rokiem (+10,3% r/r) i jednocześnie najwyższy wynik dla analogicznego miesiąca w całej historii notowań.

Elektryczny debiut autobusów MAN w Siedlcach

Po ośmiu latach MAN wraca do Siedlec i to elektrycznie.

Volvo Trucks przeprowadza testy zderzeniowe elektrycznej ciężarówki

Zderzenie elektrycznej ciężarówki z inną ciężarówką lub przewrócenie się z dużą prędkością jest częścią możliwych wrażeń z jazdy.

DAF uruchamia fabrykę ciężarówek elektrycznych

Produkcja seryjna XD i XF Electric rozpocznie się wiosną 2023 roku.

Ciężarówki i autobusy - jak minął rok

W roku bieżącym rynek samochodów ciężarowych jest niestabilny. Mimo iż dotychczas radził sobie nieco lepiej z zakłóceniami dostaw półprzewodników niż inne kategorie pojazdów, to po wybuchu wojny za wschodnią granicą sytuacja została skomplikowana dodatkowo brakami komponentów z Ukrainy.

Elektryczne samochody ciężarowe - ile ich mamy?

Z danych Europejskiego Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) wynika, że w Polsce zarejestrowana jest największa (w całej Unii Europejskiej) liczba pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony – 1 184 677 egzemplarzy (6 230 283 sztuk w całej Wspólnocie).

Samochody ciężarowe na finiszu 2022 roku

Powoli zbliżamy się do końca roku i będzie można ostatecznie podsumować kolejny niełatwy, dla producentów samochodów ciężarowych, rok. Zanim to jednak nastąpi analizujemy przedostatni miesiąc 2022 roku.

Wyszukiwarka

Informacje