Solaris electric Urbino

Elektryczne autobusy nagrodzone na TRANSEXPO

Podczas tegorocznych, XV Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo w Kielcach, Solaris zaprezentował trzy bezemisyjne pojazdy: bateryjne Urbino 9 LE electric i Urbino 15 LE electric, a także zasilane wodorem Urbino 12 hydrogen.


Podczas trwających właśnie jubileuszowych XV Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo firma Solaris otrzymała prestiżową nagrodę Medal Targów Kielce dla autobusu wodorowego Urbino 12 hydrogen, jako najlepszego produktu w kategorii Autobusy. W konkursie został wyróżniony także najmłodszy produkt w portfolio Solarisa – bateryjne Urbino 9 LE electric. Dodatkowo, Solaris Bus & Coach zdobył nagrodę Top Design za stoisko targowe. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w środę, 27 października, pierwszego dnia targów. Wodorowy Solaris, który otrzymał Medal Targów Kielce, miesiąc wcześniej miało swoją premierę.

Javier Calleja, prezes Zarządu Solaris Bus & Coach:
- Produkty, które prezentujemy na tegorocznej edycji Transexpo, to absolutnie nowoczesne i zaawansowane technologicznie pojazdy transportu zbiorowego. Medal Targów Kielce, przyznany autobusowi wodorowemu – potwierdza słuszność obranej przez naszą firmę drogi i kolejnych podejmowanych wyzwań. Obiecujemy nie ustawać w naszych działaniach na rzecz transportu przyszłości.

 

Uhonorowane medalem Urbino 12 hydrogen to najbardziej zaawansowany technologicznie pojazd w bezemisyjnym portfolio producenta. Gwarantuje zasięg 350 km w każdych warunkach pogodowych i drogowych. Jedynym produktem reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie wodorowym jest woda. Warto również podkreślić, że tankowanie do pełna trwa tylko kilkanaście minut, co zapewnia elastyczność operatorom transportu.

Autobus elektryczny Urbino 9 LE electric, który został wyróżniony przez jury Targów Kielce, to niskowejściowy, 9-metrowy autobus bateryjny w klasie midi. To nowa pozycja w bezemisyjnym portfolio producenta – e-bus miał swoją premierę zaledwie miesiąc temu, 30 września tego roku.

Podczas trwającej właśnie XV edycji Transexpo Solaris prezentuje również dwa inne autobusy: trójosiowe Urbino 15 LE electric, które – podobnie jak Urbino 9 LE electric – jest dopasowany zarówno do I, jak i II klasy pojazdów. 15-metrowy model wyróżnia się dużą pojemnością pasażerską oraz całym wachlarzem możliwych opcji i udogodnień. Ponadto na terenach zewnętrznych targów producent wystawia autobus szkolny z napędem elektrycznym. Bezemisyjny gimbus na co dzień wozi dzieci do szkoły w gminie Gręboszów. To jeden z nielicznych szkolnych e-busów tej klasy, jakie można spotkać na europejskich drogach.

Tegoroczna nagroda to kolejne już wyróżnienie produktów marki Solaris podczas imprezy targowej w Kielcach. Firma zdobyła już m.in.: w 2018 roku Medal Targów w kategorii Autobusy, za facelift rodziny niskopodłogowych autobusów miejskich Urbino, w 2012 roku medal targów Kielce za Urbino 12 electric, a w 2010 – Urbino 18 hybrid.

Targi Transexpo to największa impreza targowa w branży transportu zbiorowego w Polsce, która się w cyklu dwuletnim. Tegoroczna edycja jest pierwszą zrealizowaną po dłuższej przerwie, wymuszonej epidemią COVID-19.

Przeczytaj też:
Elektryczny autobus z Sanoka W ramach projektu: "Autobus z tylnym, zewnętrznym, elektrycznym układem napędowym" fabryka wyprodukowała nietypowy autobus o nazwie AUTOELEKTROSAN.
26 autobusów wodorowych NesoBus będzie jeździło w Chełmie Dostawa autobusów ma odbyć się w 3 transzach, a ostatecznie zakończyć się 30 października 2025 roku. To trzecie duże zamówienie NesoBusów po Rybniku i Gdańsku.
XPO Logistics inwestuje w 165 elektrycznych Renault Trucks XPO, jeden z największych europejskich dostawców innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań transportowych i logistycznych, ogłosił bezprecedensowe nowe zamówienie na 165 elektrycznych pojazdów ciężarowych.
Elektryczna śmieciarka dostarczona do Bolesławca Volvo Trucks Polska dostarczyło elektryczną śmieciarkę do Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Bolesławcu.
eActros 300 rusza na testy do firmy MEXEM Pierwszym klientem EWT Automotive, który przetestuje eActrosa 300, jest firma MEXEM z Pruszkowa.
Technologia sLH2 - nowy standard tankowania ciekłego wodoru Firmy Daimler Truck i Linde Engineering prezentują sLH2 – opracowaną wspólnie technologię tankowania ciekłego wodoru (subcooled liquid hydrogen).
Jest już nowy Mercedes-Benz eSprinter Dwa rodzaje i dwie długości nadwozia, trzy pojemności akumulatorów i duża ładowność stanowią podstawę dla licznych wariantów nadwozia i sprawiają, że nowy eSprinter może stać się idealnym dużym vanem.
Solidaris odbiera pierwsze elektryczne Volvo FM Volvo Trucks Polska dostarczyło pierwsze dwa elektryczne ciągniki siodłowe Volvo FM do firmy –Solidaris Sp. z o.o.
Współpraca Hyundai i IVECO - powstanie elektryczny lekki samochód dostawczy Hyundai Motor Company i IVECO Group ogłosiły podpisanie umowy na dostawę elektrycznego lekkiego samochodu dostawczego IVECO dla Europy, opartego na platformie Hyundai Global eLCV.