Ciężarówka eActros jest wreszcie gotowa do masowej produkcji, ostatnie testy odbyły się w Alpach

eActros test

Po raz pierwszy Mercedes-Benz zaprezentował elektrycznego Actrosa w 2018 roku, jako pojazd ciężarowy z napędem elektrycznym. Obecnie, trzy lata później, producent deklaruje gotowość do produkcji seryjnej, która ma ruszyć za kilka dni.

 

Trzy lata musiało minąć, żeby dokładne przetestowanie ciężarówkę. Daimler niedawno poinformował nas o najnowszym wyzwaniu, z jakim eActros musiał się zmierzyć. Dwie ciężarówki przejechały niedawno włoskie Alpy i pokonały łącznie 54 000 metrów wysokości, przy czym najwyższy punkt, jaki osiągnęli, wynosił 2750 m.

Ciężarówki eActros zostały załadowane do 27 ton całkowitej masy pojazdu. Ładowane odbywało się wyłącznie na publicznych stacjach ładowania po drodze, w Niemczech, Austrii i we Włoszech.

Dzięki tym testom w Alpach inżynierowie udowodnili między innymi użyteczność funkcji odzyskiwania energii w eActrosie, którą można wykorzystać, jeżdżąc przewidująco.

W ciągu ostatnich trzech lat eActros był nieustannie testowany, więc nie był to pierwszy raz, kiedy widziano go na europejskich drogach. Dziesięć takich pojazdów zostało objętych szeroko zakrojonym programem testów z klientami na całym kontynencie, pokonując do tej pory setki tysięcy km.

Daimler zapowiadał w przeszłości, że planuje rozpocząć masową produkcję jesienią 2021 roku. Niemiecka firma poinformowała niedawno, że seryjna produkcja eActrosa ruszy za kilka dni, na początku października.

eActros bazuje na standardowym Actrosie, ale jest wyposażony w dwa zintegrowane silniki elektryczne i dwubiegową skrzynię biegów. Ciężarówka ma zasięg do prawie 400 km. Po podłączeniu do stacji ładującej 400 A, bateria potrzebuje nieco ponad godziny, aby uzyskać od 20 do 80 procent sprawności.

 

Przeczytaj też:
Volvo FM Electric we flocie DHL w Polsce

W dniu 16 marca w podpoznańskich Żernikach firma Volvo Trucks Polska przekazała DHL Supply Chain symboliczne klucze do 5 pojazdów Volvo FM Electric.

Girteka zakupi 600 elektrycznych ciężarówek

Zrównoważony rozwój i cyfryzacja usług - Girteka o najważniejszych kierunkach w rozwoju transportu drogowego.

Elektryczny debiut autobusów MAN w Siedlcach

Po ośmiu latach MAN wraca do Siedlec i to elektrycznie.

Volvo Trucks przeprowadza testy zderzeniowe elektrycznej ciężarówki

Zderzenie elektrycznej ciężarówki z inną ciężarówką lub przewrócenie się z dużą prędkością jest częścią możliwych wrażeń z jazdy.

DAF uruchamia fabrykę ciężarówek elektrycznych

Produkcja seryjna XD i XF Electric rozpocznie się wiosną 2023 roku.

Elektryczne samochody ciężarowe - ile ich mamy?

Z danych Europejskiego Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) wynika, że w Polsce zarejestrowana jest największa (w całej Unii Europejskiej) liczba pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony – 1 184 677 egzemplarzy (6 230 283 sztuk w całej Wspólnocie).

Zamość z umową na pierwsze autobusy elektryczne MAN

W dniu 2 grudnia 2022 r. Miejski Zakład Komunikacji w Zamościu podpisał umowę z firmą MAN Truck & Bus Polska na zakup i dostawę 14 autobusów elektrycznych Lion`s City E plus siedem dwustanowiskowych stacji przeznaczonych do ładowania pojazdów.

Pierwsza elektryczna śmieciarka wydana w Polsce

Na początku listopada br. flota pojazdów dolnośląskiej spółki komunalnej ZGK Świebodzice powiększyła się o elektryczną śmieciarkę Renault Trucks D Wide Z.E.

Renault Trucks z nowym logo

Renault Trucks E-Tech T i C mają nowe logo marki z uaktualnionymi cechami. Umieszczony na przednim panelu diament ze szczotkowanego aluminium na błyszczącym czarnym tle nadaje pojazdom nowoczesnego wyglądu.

Wyszukiwarka

Informacje