IVECO_CNG

Popularność napędów gazowych CNG/LNG stale rośnie

W pierwszej połowie 2021 roku PGNiG Obrót Detaliczny zanotowało 150-proc. wzrost sprzedaży skroplonego gazu ziemnego (LNG) w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2020.

 

Pomimo dość sporego wzrostu cen gazu ziemnego, do dobrego wyniku, przyczyniła się między innymi rosnąca popularność tego ekologicznego i uniwersalnego paliwa w przemyśle oraz transporcie.

Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju PGNiG SA.:
– Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, nasze zakłady w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim oraz stacja przeładunkowa LNG w Kłajpedzie gwarantują nam szeroki dostęp do skroplonego gazu ziemnego. Cieszymy się, że dzięki skutecznym działaniom spółki z naszej Grupy Kapitałowej to paliwo jest coraz chętniej wybierane przez odbiorców w całym kraju.

 

Dobre wyniki PGNiG Obrót Detaliczny są związane między innymi z realizacją dużych kontraktów sprzedaży LNG z ubiegłego roku, takich jak umowa na dostawy 19 tysięcy ton skroplonego gazu ziemnego do zakładu produkcyjnego LG pod Wrocławiem.

Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny:
– Dobre wyniki sprzedaży LNG z pewnością nas cieszą, ale stawiamy sobie ambitne cele w tym obszarze i wierzymy w bardzo duży potencjał rynkowy tego segmentu. O tym, że takie podejście jest słuszne świadczy fakt, że w lipcu tego roku podpisaliśmy największą w historii umowę sprzedaży LNG z polską firmą, której zapewnimy 30 tysięcy ton skroplonego gazu ziemnego.

 

Skroplony gaz ziemny jest również coraz chętniej wybierany przez przewoźników, zarządzających flotami pojazdów ciężarowych. Wynika to między innymi z konkretnych korzyści ekologicznych i ekonomicznych.

Marcin Szczudło, Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny, odpowiedzialny za obszar CNG/LNG w spółce:
– Obserwujemy zwiększone zainteresowanie paliwem LNG wśród firm transportowych, które upatrują w skroplonym gazie ziemnym szansę na zmniejszenie szkodliwych emisji i ograniczenie kosztów użytkowania floty. Spodziewamy się, że wraz z rozwojem sieci stacji tankowania paliw gazowych w Polsce zapotrzebowanie na LNG będzie dynamicznie rosło.

 

Transport drogowy w oparciu o napęd gazowy może być obecnie realizowany dzięki pojazdom ciężarowym takich firm jak: IVECO, Renault Trucks, Scania oraz Volvo Trucks. Nie zapominajmy jednak, że dużą część odbiorców gazu ziemnego stanowi również ekologiczny transport zbiorowy dzięki autobusom miejskim: MAN Lion's City G CNG, Solaris Urbino CNG, a także Mercedes Citaro NGT. 

W Polsce mamy obecnie 11 publicznych stacji do tankowania gazem ziemnym oraz cztery wewnętrzne.

 

Przeczytaj też:
Elektryczny autobus z Sanoka W ramach projektu: "Autobus z tylnym, zewnętrznym, elektrycznym układem napędowym" fabryka wyprodukowała nietypowy autobus o nazwie AUTOELEKTROSAN.
26 autobusów wodorowych NesoBus będzie jeździło w Chełmie Dostawa autobusów ma odbyć się w 3 transzach, a ostatecznie zakończyć się 30 października 2025 roku. To trzecie duże zamówienie NesoBusów po Rybniku i Gdańsku.
XPO Logistics inwestuje w 165 elektrycznych Renault Trucks XPO, jeden z największych europejskich dostawców innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań transportowych i logistycznych, ogłosił bezprecedensowe nowe zamówienie na 165 elektrycznych pojazdów ciężarowych.
Elektryczna śmieciarka dostarczona do Bolesławca Volvo Trucks Polska dostarczyło elektryczną śmieciarkę do Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Bolesławcu.
Jest już nowy Mercedes-Benz eSprinter Dwa rodzaje i dwie długości nadwozia, trzy pojemności akumulatorów i duża ładowność stanowią podstawę dla licznych wariantów nadwozia i sprawiają, że nowy eSprinter może stać się idealnym dużym vanem.
Solidaris odbiera pierwsze elektryczne Volvo FM Volvo Trucks Polska dostarczyło pierwsze dwa elektryczne ciągniki siodłowe Volvo FM do firmy –Solidaris Sp. z o.o.
Pierwszy MAN eTruck sprzedany w Polsce W piątek 19 stycznia 2024 r. w Krakowie została podpisana pierwsza w Polsce umowa sprzedaży w pełni elektrycznej ciężarówki MAN eTruck.
Rozpoczęcie sprzedaży nowego eSprintera i Sprintera Mercedes-Benz eSprinter o zasięgu do 440 kilometrów.
Samochody elektryczne i inne paliwa alternatywne W 2023r zarejestrowano niemal 224 tys. pojazdów z alternatywnymi napędami dla wszystkich kategorii rynku, co oznacza wzrost o 34%.