Irizar elektryczna ciężarówka

Dziesięć elektrycznych ciężarówek z logo Irizar

Hiszpański producent Irizar, znany z autobusów elektrycznych, otrzymał pierwsze zamówienie na dziesięć egzemplarzy elektrycznej ciężarówki.

 

Platforma e-ciężarówki Irizar jest efektem projektu badawczego Irizar i FFC, w trakcie którego powstał prototyp śmieciarki. FCC jest specjalistą w zakresie usług środowiskowych, gospodarki wodnej i infrastruktury.

Prototyp elektrycznego Irizara powstał już w 2019 roku. Dwuosiowe podwozie 4x2 będzie miało masę całkowitą od 8,5 do 10,5 t. Akumulator ma pojemność od 130 do 300 kWh, w zależności od wymagań klienta, ten ostatni powinien dac zasięg do 250 kilometrów. Proces ładowania z mocą 150 kW powinien zająć od jednej do dwóch godzin. Silnik elektryczny ma moc 160 kW.

Trzyosiowe podwozie 6x2 jest dostępne w pięciu różnych rozstawach osi. Silnik elektryczny o mocy 240 kW czerpie moc z akumulatora o pojemności od 130 do 400 kWh, a zasięg ciężarówki jest określony na maksymalnie 250 kilometrów. Przy największej możliwej baterii proces ładowania trwa trzy godziny przy mocy do 150 kW.

Oba pojazdy mają tę samą kabinę, która również została opracowana przy udziale FCC. kabina jest bardzo niska (podłoga jest na wysokości 37 cm) i ma duże okna umożliwiające dobrą widoczność.

Przeczytaj też:
Wielozadaniowy eTruck ETM6 BYD śmieciarka Firma BYD jest jednym z największych producentów pojazdów elektrycznych, obecnym w 70 krajach na świecie.
Mercedes-Benz Trucks z ładowarką dla ciężarówek elektrycznych z mocą 1000 kW W ramach testu przeprowadzonego w fabryce Mercedes-Benz Trucks konstruktorzy po raz pierwszy przeprowadzili ładowanie elektrycznej ciężarówki mocą 1000 kilowatów.
Wodorowy MAN hTGX - firma rozszerza ofertę produktów zeroemisyjnych MAN Truck & Bus będzie pierwszym europejskim producentem samochodów ciężarowych, który wprowadzi na rynek serię z wodorowym silnikiem spalinowym.
Rekordowe zamówienie z Jeleniej Góry - wybrali autobusy Yutong Zamówienie obejmowało zakup łącznie 20 sztuk modelu E12, który zadebiutował na polskim rynku właśnie w Jeleniej Górze.
Elektryczny autobus z Sanoka W ramach projektu: "Autobus z tylnym, zewnętrznym, elektrycznym układem napędowym" fabryka wyprodukowała nietypowy autobus o nazwie AUTOELEKTROSAN.
26 autobusów wodorowych NesoBus będzie jeździło w Chełmie Dostawa autobusów ma odbyć się w 3 transzach, a ostatecznie zakończyć się 30 października 2025 roku. To trzecie duże zamówienie NesoBusów po Rybniku i Gdańsku.
XPO Logistics inwestuje w 165 elektrycznych Renault Trucks XPO, jeden z największych europejskich dostawców innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań transportowych i logistycznych, ogłosił bezprecedensowe nowe zamówienie na 165 elektrycznych pojazdów ciężarowych.
Elektryczna śmieciarka dostarczona do Bolesławca Volvo Trucks Polska dostarczyło elektryczną śmieciarkę do Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Bolesławcu.
eActros 300 rusza na testy do firmy MEXEM Pierwszym klientem EWT Automotive, który przetestuje eActrosa 300, jest firma MEXEM z Pruszkowa.