Elektryczne ciężarówki będą musiały mieć ostrzegawcze sygnały dźwiękowe

Elektryczne ciężarówki Volvo Trucks

Volvo Trucks opracowało akustyczny system ostrzegawczy dla modeli samochodów ciężarowych z napędem elektrycznym.

 

Sygnał ostrzegawczy opracowany przez Volvo zwiększa bezpieczeństwo, ostrzegając pieszych, rowerzystów i innych użytkowników dróg o zbliżaniu się ciężarówki. Jednocześnie dźwięki są tworzone w taki sposób, aby były odbierane jako przyjemne i dyskretne zarówno przez kierowcę ciężarówki, jak i osoby znajdujące się w pobliżu pojazdu.

Opracowany przez Volvo akustyczny system ostrzegawczy dla pojazdów elektrycznych to w rzeczywistości nie tylko jeden, ale cztery różne dźwięki, które informują osoby znajdujące się w pobliżu o tym, co robi ciężarówka: jedzie do przodu, jedzie na biegu jałowym, cofając itp. Dźwięki będą miały różną intensywność w zależności od prędkości ciężarówki. i zmieni częstotliwość podczas przyspieszania i zwalniania.

Od 1 lipca 2021 r. wszystkie nowe pojazdy elektryczne w UE będą musiały emitować określony poziom hałasu, jeśli poruszają się z prędkością mniejszą niż 20 km/h. Wymagany poziom hałasu zależy od prędkości jazdy i rośnie wraz ze wzrostem prędkości. Przy maksymalnej prędkości 20 km/h powinno wynosić co najmniej 56 decybeli. 

Jakie to dźwięki? W poniższym filmie Volvo Trucks prezentuje elektryczne modele Volvo wydające dźwięki ostrzegawcze:

 

 

 

Przeczytaj też:
Elektryczne samochody dla DPD Polska

DPD Polska powiększyła flotę elektrycznych busów kurierskich o kolejnych 50 vanów. Modele eVito Furgon.

Rejestracje samochodów ciężarowych w maju 2021

Od początku 2021 roku przybyło 14 039 nowych pojazdów użytkowych o DMC pow. 3,5 t. - ciężarówek i autobusów - co oznacza dwukrotny wzrost (+96,6%) w skali roku.

Dziesięć elektrycznych ciężarówek z logo Irizar

Hiszpański producent Irizar, znany z autobusów elektrycznych, otrzymał pierwsze zamówienie na dziesięć egzemplarzy elektrycznej ciężarówki.

Właściwości opon do pojazdów elektrycznych

Po europejskich drogach porusza się obecnie około 5 tys. autobusów elektrycznych, a według szacunków w ciągu najbliższych pięciu lat liczba ta ma wzrosnąć dziesięciokrotnie.

Elektryczny Hyundai XCIENT drugiej generacji

Wkrótce może się okazać, że w segmencie elektrycznych ciężarówek liderami rynku będą zupełnie inne marki, niż te które znamy z napędów dieslowskich. Świadczy o tym m.in. tempo wprowadzanych zmian, a często jest tak, że firmy wprowadzają już drugą generację elektrycznych pojazdów.

Autobusowa zielona rewolucja trwa

Przy okazji analiz wyników sprzedaży autobusów miejskich warto podkreślić, że coraz więcej w Polsce rejestruje się pojazdów z napędami alternatywnymi.

Pierwsze zamówienia na elektryczne ciężarówki Hyzon

Inicjatywa zapoczątkowana przez holendrów ma na celu uruchomienie 1800 pojazdów wodorowych i nawet 10 stacji tankowania wodoru do 2025 r.

Elektryczny autobus miejski osiągnął zasięg 500 km

Według producenta większy zasięg wystarczy na dzienne przebiegi pojazdów i pozwoli przedsiębiorstwom komunikacyjnym zaoszczędzić na budowaniu infrastruktury ładowania poza zajezdnią.

Używane ciężarówki Volvo Trucks dostępne przez internet

Volvo Trucks uruchamia nową platformę w Europie do kupowania używanych samochodów ciężarowych przez internet.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL