Elektryczny autobus miejski osiągnął zasięg 500 km

Elektryczny autobus miejski MAN

Według producenta większy zasięg wystarczy na dzienne przebiegi pojazdów i pozwoli przedsiębiorstwom komunikacyjnym zaoszczędzić na budowaniu infrastruktury ładowania poza zajezdnią.


Producenci autobusów elektrycznych nadal zwiększają zasięg na jednym ładowaniu akumulatora. W tym tygodniu firma MAN Truck & Bus pomyślnie zakończyła test autobusu MAN Lion's City 12 E w rzeczywistej eksploatacji w Monachium. Elektryczny autobus przejechał 550,8 km w 24 godziny.

Zdaniem producenta to dowód na to, że napęd elektryczny jest bardzo realną propozycją dla transportu publicznego. Konieczność częstego ładowania jest tym powodem, dla którego przewoźnicy nie chcą obecnie kupować autobusów elektrycznych.

Autobus ze specjalnym zespołem inżynierów jeździł 24 godziny na trasach monachijskiej komunikacji miejskiej. Zatrzymywał się na każdym przystanku, otwierał i zamykał drzwi. Był załadowany tak, jakby przewoził średnią liczbę pasażerów.

Dla przedsiębiorstw transportowych dłuższa jazda to główny czynnik decydujący o wyborze oferty. Z zasięgiem 500 km nie ma już potrzeby budowania innych stacji ładowania poza zajezdnią, na przykład na pętlach autobusowych. Limit 500 kilometrów dziennie jest i tak na wyrost, w stosunku do dziennych przebiegów autobusów komunikacji miejskiej. Według analizy przewoźników 99% wszystkich autobusów w ruchu miejskim pokonuje dziennie maksymalnie 400 kilometrów.

Większy zasięg autobusu MAN Lion's City 12 E był możliwy dzięki zastosowaniu nowej technologii ogniw akumulatorowych Grupy Volkswagen. Pojemność akumulatora to 480 kWh. Ładowanie trwa trzy godziny.

Przeczytaj też:
Volvo FM Electric we flocie DHL w Polsce

W dniu 16 marca w podpoznańskich Żernikach firma Volvo Trucks Polska przekazała DHL Supply Chain symboliczne klucze do 5 pojazdów Volvo FM Electric.

Girteka zakupi 600 elektrycznych ciężarówek

Zrównoważony rozwój i cyfryzacja usług - Girteka o najważniejszych kierunkach w rozwoju transportu drogowego.

Elektryczny debiut autobusów MAN w Siedlcach

Po ośmiu latach MAN wraca do Siedlec i to elektrycznie.

Volvo Trucks przeprowadza testy zderzeniowe elektrycznej ciężarówki

Zderzenie elektrycznej ciężarówki z inną ciężarówką lub przewrócenie się z dużą prędkością jest częścią możliwych wrażeń z jazdy.

DAF uruchamia fabrykę ciężarówek elektrycznych

Produkcja seryjna XD i XF Electric rozpocznie się wiosną 2023 roku.

Daimler Truck Polska – nowa nazwa w 2023 roku, ale nie tylko...

W dniu 1 stycznia br. powstały dwie osobne spółki: Daimler Truck odpowiadająca za pojazdy ciężarowe i autobusy oraz Mercedes-Benz prowadząca działalność w zakresie samochodów osobowych i dostawczych.

Elektryczne samochody ciężarowe - ile ich mamy?

Z danych Europejskiego Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) wynika, że w Polsce zarejestrowana jest największa (w całej Unii Europejskiej) liczba pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony – 1 184 677 egzemplarzy (6 230 283 sztuk w całej Wspólnocie).

Zamość z umową na pierwsze autobusy elektryczne MAN

W dniu 2 grudnia 2022 r. Miejski Zakład Komunikacji w Zamościu podpisał umowę z firmą MAN Truck & Bus Polska na zakup i dostawę 14 autobusów elektrycznych Lion`s City E plus siedem dwustanowiskowych stacji przeznaczonych do ładowania pojazdów.

Pierwsza elektryczna śmieciarka wydana w Polsce

Na początku listopada br. flota pojazdów dolnośląskiej spółki komunalnej ZGK Świebodzice powiększyła się o elektryczną śmieciarkę Renault Trucks D Wide Z.E.

Wyszukiwarka

Informacje