Kiedy Rajd Dakar z samochodami napędzanymi wodorem?

Dakar samochody elektryczne

W styczniu w Arabii Saudyjskiej rozegra się najsłynniejszy rajd świata - Dakar.

 

Grupa GAUSSIN ma ambicję być pierwszym zespołem na świecie, która wystawi w Dakarze ciężarówki zasilane ogniwami wodorowymi. Firma sama opracuje ciężarówkę, ale skorzysta z zespołu doświadczonych kierowców. Celem jest ustanowienie rekordu zasięgu dla pojazdów elektrycznych napędzanych wodorem, ale także wykazanie niezawodności i bezpieczeństwa technologii Gaussin. W tym celu firma nawiązała współpracę z zespołem Swiss Rebellion, który w 2021 roku będzie rywalizował dwoma samochodami osobowymi wraz z ciężarówką serwisową. Zebranie doświadczeń kierowców rajdowych ma posłużyć do zbudowania optymalnych samochodów elektrycznych do rajdów.

Zapoczątkowany w 1978 roku, i pierwotnie znany pod nazwą jako: Paryż-Dakar, Dakar to najsłynniejszy rajd w historii światowej motoryzacji. Organizowany był od początku do 2008 roku w Afryce, następnie od 2009 do 2019 roku w Ameryce Południowej W 2020 roku wydarzenie miało miejsce w Arabii Saudyjskiej i obecnie również będzie się odbywać na tym terytorium.

Wydaje się, że również Dakar nie oprze sie tendencji "bycia" ekologicznym. Takie założenia już powzięto i tak, do 2030 roku Rajd Dakar ma stać się 100% ekologiczny.

Przeczytaj też:
Wielki powrót MAN Truck & Bus do Gdańska

W dniu 2 sierpnia spółka MAN Truck & Bus podpisała umowę na dostawę łącznie 18 autobusów elektrycznych dla Gdańska.

Gdzie MAN wybuduje fabrykę baterii? 

MAN Truck & Bus od początku 2025 r. będzie produkować baterie do pojazdów ciężarowych i autobusów. W tym celu w najbliższych pięciu latach firma zainwestuje ponad 100 milionów euro w posiadający najdłuższą tradycję zakład, w Norymberdze, produkujący dotąd silniki spalinowe.

Kto najszybciej przesiądzie się na samochody elektryczne?

Dużo mówi się o samochodach elektrycznych, a tak na prawdę kogo stać na ich zakup? Okazuje się, że są kraje, gdzie pojazdy elektryczne rozpowszechnią się już niedługo. Są jednak kraje, w których elektromobilność długo pozostanie jeszcze teorią.

Mercedes-Benz eEconic przed rozpoczęciem produkcji seryjnej

Mercedes-Benz eEconic jest cichy i lokalnie nie emituje dwutlenku węgla dlatego sprawdzi się eksploatacji w gospodarce komunalnej.

44 elektryczne samochody ciężarowe Volvo Trucks

Pierwsze pojazdy zostały już zamówione - sześć przez DHL Parcel UK i dwie przez DHL Freight. Dzięki temu Grupa Deutsche Post DHL zaoszczędzi rocznie prawie prawie 225 000 litrów oleju napędowego.

Oficjalne rozpoczęcie sprzedaży ciężkich elektrycznych samochodów ciężarowych Volvo

Volvo Trucks otwiera system zamówień elektrycznych samochodów ciężarowych do 44 ton z serii Volvo FH, Volvo FM i Volvo FMX.

MAN eTGE w programie Mój elektryk

MAN Truck & Bus, jako jeden z pierwszych producentów samochodów dostawczych od początku roku 2022 oferuje kompleksową pomoc w uzyskaniu dopłat do zakupu samochodów w ramach programu "Mój elektryk".

Pierwszy elektryczny Volkswagen Transporter obchodzi jubileusz

Pięćdziesiąt lat temu, 20 kwietnia 1972 roku, na Targach Przemysłowych w Hanowerze zaprezentowano pierwszy samochód elektryczny Volkswagena oparty na dostawczym modelu T2.

Imponujący zasięg i możliwość konwersji starszych modeli

Taką ofertę przedstawiła firma E-Works Mobility, która specjalizuje się w przebudowie istniejących pojazdów na napędy elektryczne. Prezentowany e-transporter Heero bazuje na Mercedesie Sprinterze.

Wyszukiwarka

Informacje