Scania oczyszcza nasze miasto

Scania oczyszcza nasze miasto

Tym razem postanowiliśmy pokazać i sprawdzić pojazd w tych warunkach, do jakich został on stworzony.

Przeznaczeniem śmieciarki jest odbiór nieczystości stałych - nic więc dziwnego, że jeden dzień spędziliśmy z pracownikami Zakładu Komunalnego wykonując naszym pojazdem ich codzienną pracę. Jakież było zdziwienie mieszkańców, gdy zamiast mocno wysłużonego Jelcza nagle nadjechała piękna biała Scania. Dwie rzeczy, które od razu rzuciły nam się w oczy to przede wszystkim wygoda prowadzenia samochodu w mieście (pojazd był wyposażony w zautomatyzowaną skrzynię biegów Opticruise). Drugą zaletą była łatwość manewrowania w ciasnych uliczkach (trzecia oś pojazdu była osią skrętną).
Bardzo dziękujemy pracownikom Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich za pomoc w realizacji materiału. Zdjęcia zostały wykonane na jednym z osiedli oraz w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów w Lubaniu.

 

Scania P 280 KM - dane techniczne:
Kabina: P - zastosowanie w budownictwie, regionalnej i lokalnej dystrybucji towarów oraz transporcie krótkodystansowym i usługach, gdzie kierowca musi często opuszczać kabinę.
Silnik: DC9 turbodoładowany, wysokoprężny silnik rzędowy, pięciocylindrowy. Pojedyncza głowica każdego cylindra. Bezpośredni wtrysk paliwa. Spełnia normę Euro 5 dzięki układowi recyrkulacji spalin EGR (bez AdBlue). Moc maks. 280 KM (206 kW). Maks. moment obrotowy: 1400 Nm. Turbosprężarka o zmiennej geometrii VGT.
Napęd: 6x2. Pojazd 3-osiowy z napędem na tylną oś i osią wleczoną z kierowanymi kołami za osią napędową. Brak pedału sprzęgła.
Skrzynia biegów: GRS895. 12-biegowa, dwuzakresowa skrzynia biegów z półbiegami oraz dwoma biegami wstecznymi. Opticruise - automatyczny system zmiany biegów do manualnych skrzyń biegów.
Układ hamulcowy: hamulce tarczowe, hamulec silnikowy.
Zawieszenia przedniej osi: 3X29 resory paraboliczne.
Zawieszenie tylne: pneumatyczne, dwie osie.
Nośność osi przedniej: 8000 kg.
Nośność osi tylnych: 21000 kg (12700 + 8300).
Ogumienie: 315/80R22.5 L D GY.
Szerokość pojazdu: 2550 mm.
Rozstaw osi: 3300 mm.
Tylny zwis: 2490 mm.

DMC: 26 t.
Ładowność: 11,5 t. (techniczna: 29,5 t).
Masa własna z zabudową: 14,500 kg.

Zabudowa: Ekocel, pojemność 19 m3

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL