BZ WBK Finanse & Leasing

BZ WBK Finanse & Leasing

Według ekspertów ze Spółek Leasingowych BZ WBK wyniki sprzedaży leasingu w segmencie maszyn i urządzeń dla budownictwa pokazują, że sytuacja w tej branży jest coraz lepsza. Polska jest obecnie jednym z największych placów budowy w Europie. W I kw. br. firmy leasingowe sfinansowały w budowlance środki trwałe o wartości 564 mln zł, z dynamiką na poziomie 67 proc., najwyższą w całym segmencie maszyn i urządzeń.


 
Eksperci BZ WBK Finanse & Leasing uważnie obserwowali branżę budowlaną przed, w czasie i tuż po kryzysie. Jak mówią, pierwsze wyraźne sygnały odbicia były dostrzegalne już pod koniec zeszłego roku.
 
- Patrząc na ostatnie sześć miesięcy stwierdziliśmy, że poprawa sytuacji w tej branży nie jest chwilową zmianą, ale trendem - może nie opartym o spektakularne wzrosty, ale na pewno trwałym. Uznaliśmy, że to dobry moment na zaproponowanie nowej oferty specjalnie dla budownictwa - mówi Krzysztof Sadowski, dyrektor sprzedaży BZ WBK Finanse & Leasing.
 
Nowy produkt leasingowy został przygotowany na podstawie dokładnych badań oczekiwań klientów z branży budowlanej oraz informacji uzyskanych od dostawców sprzętu budowlanego i jest w tym momencie jednym z najciekawszych na rynku. Najważniejszą nowością jest wprowadzenie, obok rat miesięcznych (równych i malejących) także rat sezonowych.
 
- W takim przypadku klient ma możliwość wyboru trzech miesięcy w okresie od grudnia do kwietnia, w których płaci jedynie 10 proc. wartości standardowej raty płaconej w pozostałych miesiącach - mówi Daniel Mrozek, odpowiedzialny w BZ WBK Finanse & Leasing za rozwój oferty produktowej.

Wzięto również pod uwagę fakt dużego udziału sprzętu używanego w ogólnej liczbie maszyn i urządzeń wykorzystywanych przez branżę budowlaną. Taki sprzęt ma bardzo długi czas eksploatacji i nawet po kilku latach użytkowania jest w pełni sprawny. Stąd zadecydowano o przedłużeniu maksymalnego wieku finansowanych maszyn i sprzętu  nawet do 72 miesięcy. Bardzo długi (również 72 miesiące) jest także sam okres finansowania. Z najnowszego wydania raportu Sektor budowlany w Polsce, I połowa 2011 - Prognozy rozwoju na lata 2012-2013 firmy badawczej PMR wynika, że rok 2011 może okazać się dla branży budowlanej najlepszym od lat przedkryzysowych i zakończyć się nawet 11 proc. wzrostem.

- Firmy leasingowe wyraźnie skorzystały na przygotowaniach do Euro 2012. My przewidujemy, że miesiące po Mistrzostwach i kolejne lata także będą stały pod znakiem rozwoju infrastruktury budowlanej. Widzimy ogromny potencjał inwestycji w środki trwałe w budownictwie drogowym i mieszkaniowym. Leasing jest tutaj od dawna wykorzystywany, więc dla wielu firm będzie naturalnym wyborem - podkreśla Krzysztof Sadowski.

Specjaliści z BZ WBK Finanse & Leasing przewidują, że nadal najczęściej leasingowany będzie ciężki sprzęt do robót ziemnych i drogowych (koparki, ładowarki, spycharki), jak również drobny sprzęt wyposażenia budowlanego (betoniarki, młoty pneumatyczne) oraz samochody ciężarowe i specjalne takie jak betoniarki czy wywrotki.

Źródło: BZ WBK Finanse & Leasing