60 ciężarówek blokuje granicę

60 ciężarówek blokuje granicę
Ponad 60 wyładowanych mandarynkami ciężarówek piąty dzień blokuje granicę gruzińsko-rosyjską na znak protestu przeciwko uniemożliwieniu przez Rosjan wwozu tych owoców z Gruzji. Mandarynki mają nie spełniać rosyjskich norm sanitarnych.
Od 5 stycznia ciężarówki sparaliżowały cały ruch na położonym na Kaukazie przejściu granicznym. Milicja usiłowała bezskutecznie w poniedziałek rozładować przejście, lecz kierowcy tirów położyli się pod ciężarówkami i odmówili odjazdu.

Zakaz wwozu owoców wiąże się z trwającymi od miesięcy napięciami w stosunkach między Rosją i Gruzją. Przywożone z Gruzji od lat na Nowy Rok owoce południowe nie zostały tym razem wpuszczone do Rosji, bo uznano, że nie spełniają norm sanitarnych.

Od 1 stycznia obowiązuje zakaz importu owoców południowych z Gruzji do Rosji. Wcześniej Rosja wprowadziła zakaz importu innych tradycyjnie sprowadzanych z tego kraju towarów, jak wino i woda mineralna, a także zawiesiła połączenia lotnicze z Gruzją.

Według władz gruzińskich, te rosyjskie sankcje stanowią odwet za wydostanie się Tbilisi ze strefy wpływów Moskwy i zwrócenie się w stronę NATO i Unii Europejskiej. Rosja zaprzecza, jakoby jej posunięcia wobec Gruzji miały jakiekolwiek podłoże polityczne, choć jednocześnie przedstawiciele władz rosyjskich oskarżają władze gruzińskie o prowadzenie polityki nieprzyjaznej wobec Rosji.

źródło: PAP