×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 49.

Pierwsza naczepa z naturalnym czynnikiem chłodniczym

Pierwsza naczepa z naturalnym czynnikiem chłodniczym

Brytyjska sieć supermarketów Sainsbury’s została pierwszym na świecie użytkownikiem, który odebrał prototypową naczepę chłodniczą ze specjalnie opracowanym agregatem Carrier Transicold wykorzystującym naturalny czynnik.

Dwutlenek węgla (CO2) zastosowany w roli czynnika chłodniczego w prototypowym, przeznaczonym do naczep agregacie ma potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (ang. GWP – Global Warming Potential) równy 1. 

Jest to pierwszy z puli trzech pojazdów, jakie mają w tym roku uzupełnić flotę Sainsbury’s w ramach trzyletniego programu testów praktycznych. Stanowi rozwinięcie idei zastosowania w naczepie zmodyfikowanej wersji agregatu kontenerowego Carrier Transicold NaturaLINE™. Tak wyposażona naczepa była pierwszym pojazdem na świecie wykorzystującym czynnik naturalny, a jej próbna eksploatacja prowadzona przez Sainsbury’s zakończyła się sukcesem.

Najnowszy prototyp korzysta z zawansowanej technologii agregatów NaturaLINE zaadaptowanej do typowego agregatu naczepowego Vector. Zastosowano opatentowany napęd elektryczny E-Drive™, występujący w gamie Vectorów. Nowością jest wykorzystanie w obiegu zamkniętym dwutlenku węgla, oznakowanego jako czynnik R744.

CO2 jest bezpiecznym gazem, który nie niszczy warstwy ozonowej i ma GWP=1. Stanowi to o jego olbrzymiej przewadze nad wszystkimi pozostałymi czynnikami chłodniczymi. Jego GWP jest niższe również w odniesieniu do innych czynników pochodzenia naturalnego, takich jak propan czy amoniak.

Trzy prototypowe naczepy, które właśnie rozpoczynają pracę w Sainsbury’s to 3-osiowe chłodnie o długości 13,6 m, wyprodukowane w Wielkiej Brytanii przez firmę Gray & Adams. Agregaty zostały zainstalowane przez zespół amerykańskich specjalistów z firmy Carrier Transicold, przy wsparciu techników z Carrier Transicold North West w Liverpoolu.

4trucks.pl / Carrier Transicold