Jak to jest zrobione - IVECO Stralis

Jak to jest zrobione - IVECO Stralis

Przedwakacyjna wizyta w Madrycie była świetną okazją, aby odwiedzić jedną z fabryk produkującą współczesne ciężarówki.

Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że najcięższe samochody włoskiego koncernu - IVECO Stralis iDSC02175 Trakker - powstają poza granicami Italii, w Hiszpanii. Patrząc jednak na wskaźnik popularności i wyniki sprzedaży, pojazdy IVECO plasują się tutaj na czołowych pozycjach. Dziennie madrycką fabrykę opuszcza 120-130 pojazdów, a roczny plan wynosi 25 tys. ciężarówek.

DSC02191Mało kto dziś pamięta hiszpańską markę Pegaso. Państwowa wytwórnia, której początki zbiegają się z powojenną odbudową gospodarki, dostarczała samochody ciężarowe i autobusy na rynek krajowy oraz na eksport do krajów Europy i Afryki. Do Polski również trafiły hiszpańskie samochody. Ówczesny PEKAES zakupił partię
 ciągników
siodłowych typ 2011 oraz 3-osiowe podwozia typ 1064). Krótkim epizodem fabryki trucków była produkcja samochodu sportowego Pegaso Z-104, który został pokazany na salonie samochodowym w Paryżu w roku 1955.DSC02176

Naszą wycieczkę rozpoczynamy od miejscowej Izby pamięci, gdzie głównie na zdjęciach, oglądamy produkty marki Pegaso. Duże uznanie należy się obecnym władzom IVECO  zarządzającym fabryką, że pomimo współczesnych zadań produkcyjnych eksponaty tu zgromadzone znajdują się w nienagannym stanie. W 1991 roku fabrykę Pegaso (od spółki Enasa) odkupuje koncern IVECO. Dla przypomnienia - firma IVECO powstaje w roku 1975, scalając kilka marek m.in.: DSC02192Fiat, Lancia, Magirus, Unica. W roku 1994 fabrykę opuszcza ostatni samochód ze znaczkiem Pegaso i rozpoczyna się nowy rozdział w historii podmadryckiej wytwórni. W procesie produkcji zaczynają brać udział roboty, które obniżają koszty produkcji i poprawiają wydajność. Pierwsze modele włoskiej myśli technicznej - IVECO EuroTech, EuroTrakker, TurboStar są dobrze znane, gdyż oprócz drogowych podbojów pojawiały się one również na szklanym ekranie. Włosi dużą uwagę przywiązywali do promocji swoich modeli czego dowodem jest udział w serialach TV z lat '80 (https://youtu.be/mYuSsazkphU, https://youtu.be/fqBQ-x8d2VI).

unnamed 1Czasy współczesne wyznaczają nowe standardy dla produkcji pojazdów. Chcąc znaleźć się w czołówceunnamed 4 IVECO musiało znacznie podnieść jakość oferowanych samochodów. Na każdym etapie produkcji trwa nieustanna walka o dokładność i poprawę jakości. Na każdym z poszczególnych działów, na tzw. Quality Gate, sprawdza się jakość zamontowanych uprzednio podzespołów mając pod ręką wzorcowe modele. W proces produkcji wbudowano też zaawansowane systemy logistyczne. Poszczególne elementy unnamed 6pojazdu poruszają się po hali na specjalnych automatycznych wózkach ułatwiając dostawy na poszczególne etapy produkcji. Linia montażowa została tak zaprojektowana, że możliwa jest równocześnieunnamed 2 produkcja kilku modeli lub wariantów ciężarówek.

 

 

 

Michał Bąk

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL