Portret przedsiębiorstwa MAN Nutzfahrzeuge

Portret przedsiębiorstwa MAN Nutzfahrzeuge

Grupa MAN Nutzfahrzeuge, z siedzibą w Monachium w Niemczech, to największa spółka należąca do Grupy MAN i jeden z największych międzynarodowych producentów pojazdów użytkowych i rozwiązań transportowych. W roku obrotowym 2009 firma, zatrudniająca około 31000 pracowników, odnotowała sprzedaż przekraczającą 40500 ciężarówek i ponad 6200 autobusów oraz podwozi do autobusów marki MAN i NEOPLAN, o wartości 6,4 miliarda euro.

W 2009 roku, przy ostro spadającej sprzedaży na świecie, MAN zdołał zwiększyć swój udział w europejskim rynku ciężarówek powyżej sześciu ton do 16,7 procent. Także w 2009 roku na europejskim rynku autobusów marki MAN i NEOPLAN zwiększyły swój udział z 12,8 do 14,8 procent.

MAN Nutzfahrzeuge produkuje ciężarówki od dmc 7,49 do 44 ton, ciężkie pojazdy specjalnego przeznaczenia do 250 ton dopuszczalnej masy całkowitej, autobusy miejskie i międzymiastowe oraz autokary turystyczne (kompletne autobusy oraz podwozia), jak również silniki na olej napędowy i gaz ziemny. W Niemczech firma ma cztery zakłady produkcyjne: w Monachium, Norymberdze, Salzgitter i Plauen. Prowadzi też zakłady produkcyjne w Wiedniu i Steyr (Austria) oraz w Poznaniu, Starachowicach i Krakowie (Polska). Dalsze lokalizacje to Ankara (Turcja), Olifantsfontein i Pinetown (RPA) i meksykańskie miasto Querétaro.

MAN Nutzfahrzeuge realizuje strategię międzynarodowego wzrostu, wykraczającą poza kluczowe rynki europejskie i obejmującą rozwijające się rynki w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Europie Wschodniej z Rosją. Od końca 2006 roku, stanowiąca wspólną własność spółka MAN FORCE TRUCK Private Limited w Indiach, w której MAN Nutzfahrzeuge ma 50 procent udziałów, produkuje duże ciężarówki na rynek indyjski oraz na eksport. Firma MAN Nutzfahrzeuge obsługuje rynki Azji Środkowej poprzez spółkę joint venture JV MAN Auto-Uzbekistan Limited Liability Company, która prowadzi montaż ciężkich ciężarówek w Samarkandzie (Uzbekistan). Do produkcji ciężkich ciężarówek przygotowuje się spółka joint venture z Sinotruk Ltd. w Chinach. W kilku krajach Afryki i Azji lokalni partnerzy montują ciężarówki i autobusy dostarczone w podzespołach w systemie CKD.

Gama ciężarówek MAN obejmuję serię TGL (od 7,49 do 12 ton), średniej wielkości serię TGM generacji Trucknology® (12 do 26 ton) oraz modele serii TGS i TGX o dopuszczalnej masie całkowitej od 18 do 44 ton. TGS-WW (WorldWide) to seria solidnych ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej od 18 do 41 ton, przeznaczona na rynek rosyjski, azjatycki i afrykański. Dostępne są również ciężarówki terenowe z serii HX i SX. Są one przeznaczone przede wszystkim na potrzeby wojska i będą produkowane i sprzedawane przez spółkę Rheinmetall MAN Military Vehicles GmbH.

Serie TGS i TGX są kontynuacją sprawdzonej i cieszącej się zaufaniem serii ciężkich ciężarówek TGA. Zdobywając tytuł Ciężarówki Roku 2008, firma MAN jako jedyny producent zdobyła ten tytuł siedmiokrotnie. W Indiach joint venture MAN FORCE TRUCK produkuje ciężarówki z serii CLA na rynki w Azji i Afryce. Ich dopuszczalna masa całkowita waha się pomiędzy 15 a 26 tonami.

Autobusy MAN i NEOPLAN obejmują autokary, autobusy międzymiastowe, autobusy miejskie oraz podwozia. Aby zrealizować hasło Autobus dla biznesu, szeroka gama modeli MAN, w tym autobusy miejskie, międzymiastowe i autokary, powstaje głównie z myślą o komercyjnych operatorach. NEOPLAN, dzięki swoim ekskluzywnym i luksusowym autokarom, przeznaczony jest w szczególności dla klientów, którzy pragną zaoferować swoim gościom kategorii VIP wyjątkowe wrażenia z podróży. W Niemczech zakład w Plauen produkuje autokary marki NEOPLAN, a zakład w Salzgitter podwozia autobusowe. W Polsce i Turcji pracuje kilka zakładów produkujących autobusy miejskie i międzymiastowe.

MAN Nutzfahrzeuge konstruuje i produkuje silniki wysokoprężne, wyposażone w układ wtrysku common-rail, montowane w ciężarówkach MAN oraz w autobusach i autokarach MAN i NEOPLAN. Inni producenci wykorzystują ponadto silniki firmy MAN w szerokiej gamie zastosowań. Oprócz silników wysokoprężnych firma MAN Nutzfahrzeuge produkuje też silniki na gaz ziemny.

Firma MAN prowadzi intensywne prace nad wdrożeniem technologii silnikowych zmierzających do zrównoważonego obniżenia zużycia paliwa i poziomu emisji spalin. Stały wzrost wydajności jest oczywistym dowodem ogromnego doświadczenia firmy MAN w dziedzinie silników wysokoprężnych. Różne modele silników w ciężarówkach i autobusach, stosujących sprawdzoną technologię MAN PURE DIESEL, spełniają europejskie przepisy dotyczące emisji spalin, nie korzystając przy tym z żadnych dodatków.

Norymberga jest miejscem, w którym znajduje się centrum kompetencji i zakład produkcji silników MAN. W 2010 roku otwarto tam nowe centrum rozwojowe ze stanowiskami badawczymi. Dzięki MAN-Service, MAN-Support i MAN-Finance, MAN-Rental i MAN-TopUsed, firma MAN Nutzfahrzeuge oferuje klientom międzynarodowe usługi pochodzące z jednego źródła. Umowa serwisowa i naprawcza, zarządzanie flotą czy finansowanie: MAN łączy najwyższej marki technologię z usługami precyzyjnie dostosowanymi do wymagań użytkownika.

Źródło: Grupa MAN Nutzfahrzeuge

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL